Ana SayfaOyunCall of Duty: WWII İnceleme

Call of Duty: WWII İnceleme

Yazıya başlamadan önce Call of Duty: WII yapımının en çok keyif aldığımız COD oyunlarından biri olduğunu hemen belirtelim. Modern Warfare’in tadı bir başka olsa da WWII bizlere büyük keyif verdi.

-

Yazıya başlamadan önce Call of Duty: WII yapımının en çok keyif aldığımız COD oyunlarından biri olduğunu hemen belirtelim. Modern Warfare’in tadı bir başka olsa da WWII bizlere büyük keyif verdi.

Call of Duty serisi çıkmaya başladığından beri oynuyorum denebilir. Elbette, bazı oyunları kaçırdım ve yarım bırakmam gerektiği oldu. Black Ops 3’ü oynayamadım ve WWII’den önce çıkan Infinite Warfare’i de tamamlamadan bıraktım, gerçekten sıkıcı bir yapımdı. COD serisinin çevrimiçi modları aşırı uzun saatler oynamıyorum, genelde bu oyunlar sadece multiplayer için alınır ama benim için durum biraz daha farklı. Single mod oyuncusu olarak benim için hikaye daha değerli.

Call of Duty- WWII İnceleme 1

Call of Duty 2’nin ardından üçün çıkışını yapacağı zamanlar İkinci Dünya Savaşı ile ilgili oyunlar eleştiri almaya başlamıştı. Medal of Honor, Brother in Arms ve Call of Duty gibi serilerin kaç oyunu olmuş ve hala aynı konuyu ele alıyorlardı. Bundan olacak ki Call of Duty 4: Modern Warfare bizi alıp farklı bir boyuta götürdü. Ancak bu kez tüm yapımcılar günümüz ve geleceğin savaşına taşımaktan sıkılmadı, yine aynı dönem oyunları yaparak kullanıcıları bıktırdılar. Battlefield 1, tüm dünya üzerinde beğenilince oyuncuları eski savaşları özlediği ortaya çıktı. Hal böyle olunca Call of Duty’de çıkış yaptığını konulara dönme kararı aldı ve İkinci Dünya Savaşı temasını seçti.

Gelişen teknoloji, yeni oyunlar derken WWII temalı bir oyun oynayalı oldukça uzun zaman oldu. Durum böyle olunca Call of Duty bizleri eski zamana taşırken teknolojinin tüm imkanlarını da bizle getiriyor. Xbox One X ve PlayStation 4 Pro’nun da çıkışıyla birlikte yeni neslin güçlü yönleri kullanılıyor. Bu yüzden Call of Duty WWII en iyi grafik ve atmosfere sahip olan COD oyunu olduğunu belirtebiliriz.

Call of Duty- WWII İnceleme 1

WWII, bir seri yapımından daha çok kendi halinde bir oyun olmuş. Bir grup askerin savaşta aldıkları pozisyonunu anlatıyor ve diğer yapımlardaki gibi konudan konuya geçmeden, savaşın her alanını göstermeden sona eriyor. Oyunda Ronald Daniels adlı bir askeri yönetiyoruz. Turner adındaki başarılı bir komutan ve Pierson adlı pislik herifin teki hikayemizde yer alan önemli karakterlerden. Tüm hikaye de aslında bu müfrezenin etrafında geçiyor. Yalnızca bir yerinde farklı bir karakteri, Fransız devrim ordusundan bir askeri oynuyoruz.

Normal şartlarda Call of Duty yapımlarında savaşın her alanı bize gösterilirdi. Burada da bu özellik kısmen var. Yerine göre tank kullanıyoruz, uçak kullanıyoruz. Bunların hepsi kısa ve yerinde olmuş. Zaten bu bölümler de ana karakterimiz ile ilgili hikayeler. Yani cepheden cepheye ve başka askerlerin hikayelerine geçiş yapmıyoruz. Tüm hikaye bizim olduğumuz müfrezeden dönüyor.

Call of Duty- WWII İnceleme 1

Hikaye modunda hem yenilik hem de köklere dönme anlamında güzel özellikler bulunuyor. Med kitler geri gelmiş, artık bir sipere geçip canın dolmasını beklemiyoruz. Yaralandıktan sonra bir med kit kullanmak zorundayız. Eğer etrafta bulamazsak, üzerimizde de yoksa, ekibimizdeki Zussman etraftaysa ondan med kit isteyebiliyoruz. Bu da oyuna eklenen yeni özelliklerden. Med kit konusunda bir detayı da belirtelim. Med kit yalnızca oyunun hikaye kısmında geçerli, multiplayer modlarında siper alıp canınızı doldurabiliyorsunuz.

Adını saydığımız askerlerden oyun içerisinde bir şekilde yararlanıyoruz. Kimi bomba desteği veriyor, kimi düşmanların yerini tespit ediyor, kimi mermi desteği veriyor. Hepsi siperdeyken gerçekten çok işe yarıyorlar, oyunu baştan sona oynarken sürekli yardımlarını alıyorsunuz.

Call of Duty- WWII İnceleme 1

Oyun artık klasikleşmiş Normandiya sahiline gerçekleştirilen çıkarmayla başlıyor. Biraz önce değindiğimiz teknolojik gelişmeler, yüksek ses ve grafikler de Normandiya’yı daha canlı yaşatıyor. Yapılan çıkarmayı 4K grafiklerde yakından hissedebiliyorsunuz. Kafasını çıkarttığı an öldürülen askerler, bacağı veya kolu kopmuş, bağıran askerler etrafımızda dolanıyor. Bizler ise sipere sığınmış, daha ileri gidebilmenin hesabını yapıyoruz.

Arkadaşlarımızdan gelen desteğe ek olarak bizim de diğer askerlere sunabileceğimiz yardımlar bulunuyor. Heroic Actions adı altında her bölümde birkaç kahramanlaşabileceğimiz durum yer alıyor. Bu ya boğulan askeri ölümden kurtarmak, ya yaralanıp acı çeken askeri tutup sipere çekmek veya teslim olmak isteyen düşman askerlerini tutuklamak olabiliyor.

Çevrimiçi modlar

Multiplayer bölümünde klasik modlar olduğu gibi duruyor ve oyunun dinamikleriyle iyi bir uyum sağlıyorlar. Bu yapımda farklı olarak Savaş modu da bulunuyor. Bu modda savaş verilen haritalardaki görevleri yapıyoruz. Örneğin; D-Day çıkarmasını yapıp, avantaj noktalarını pasifize edip düşmanı içeri sürükleyerek askerlerimizin kolay çıkarma yapmasını sağlıyoruz. Savaş modunda her haritanın 3-4 bölümü mevcut. Hepsinin de süresi var, yani 6 dakikada ilk görev tamamlanamazsa oyun sona eriyor. Bir taraf saldıran, diğer taraf da savunan oluyor ve genelde sırasıyla oynatılıyor. Yani savunan taraf olduysanız aynı ekiple bir sonraki maçta saldıran tarafa geçiyorsunuz.

Yine çevrimiçi modlara gelen en önemli yenilik Headquarters bölümü. Savaşın bölgesine kurulan bu karargah, bizlerin de çevrimiçi modlar için karargahımız oluyor. Bir tarafına gidip maaş çeki alabilirken, bir tarafından günlün görevler alabiliyor, bir masadan da kontrat imzalayabiliyoruz. Yine aynı bölgede atış alanları ve skor tahtaları yer alıyor. Bir arkadaşınız veya ekibinizle oyuna girdiğinizde karargahta birbirinizi görebiliyorsunuz. Supply Drop’lara da burada bakabiliyoruz. Bir önceki CoD oyununda Supply Drop artı klasik hale gelen Loot Box var mıydı bilmiyoruz fakat oyunun temelini bu kutular oluşturuyor.

Call of Duty WWII oyuncuları sadece savaşa götürmekle de kalmıyor. Ara videolarda daha önce hiç bir CoD oyununda yapılmayanı yaparak bizleri karakterlerin geçmişleriyle karşı karşıya bırakıyor. Yönettiğimiz ana karakter Daniels’ın geçmişine yolculuk yaparken diğer karakterlerin de geçmişlerini diyaloglarla öğreniyoruz ki bu yolculuk tüm karakterlere bağ oluşturmamızı sağlıyor.

Call of Duty- WWII İnceleme 1

COD WWII: Zombi Modu

Oyunda yine klasik haline gelen zombi modu bulunuyor. Bu kez zombiler normal zombi değil, nazi zombiler. Oyunun modunun adı da Nazi Zombies. Bu modda The Final Reich adlı tek bir harita yer alıyor. Bu haritada yapılması gereken bir görev var o da Tesla Gun’ı geliştirmek. Bir kişi ile pek ilerlenmiyor. İki kişi ile biraz daha devam edebilirken, dört kişi ile rahatça oynayabilirsiniz.

Nazi Zombi modunda bizleri şaşırtan bir bölümde karşımıza ünlüler karmasının çıkması oldu. Josh Duhamel, Ving Rhames gibi isimler bu modda karşınıza çıkabilir.

Sledgehammer Games tarafından geliştirilen Call of Duty WWII, her konuda mükemmele yakın bir yapım olmuş. Bizim beklentilerimizin oldukça üzerinde oldu. Oyun müziklerden grafiklere, hikayeden atmosfere, modlarından her ince ayrıntısına kadar harika olmuş.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here