Ana SayfaİncelemeDC Extended Universe Filmleri Sırasıyla Nasıl İzlenir?

DC Extended Universe Filmleri Sırasıyla Nasıl İzlenir?

DC sinematik evreninin kronolojik çıkış tarihleri!

-

Warner’ın DC Genişletilmiş Evreni, 2013’te piyasaya sürüldüğünden beri MCU‘nun gölgesinden kaçmak için mücadele ediyor. Bu zorlayıcı yakalama oyununun stüdyoya bazı şüpheli yaratıcı seçimler yapmasına yol açtığı biliniyor.

Neyse ki DC, yol boyunca gidişatı düzeltmek için yeterince çevik davrandı. Kendilerini karanlığa kilitlemek yerine, DCEU‘nun erken filmlerini karakterize eden dour tonu – ebedi erkek izci Süpermen General Zod’u öldürmek bazıları için çok fazlaydı – son filmlerde Marvel‘i anımsatan daha hafif, daha neşeli bir ton vardı.

Bu arada, Supes, Batman, Wonder Woman, Aquaman ve geri kalanını her şeyi kapsayan, MCU tarzı bir süreklilik içinde hızlı bir şekilde takip etme çabalarının ardından DCEU, bağımsız filmler olarak işlev gören yayınlarla mücadele etti.

DC sürümleri hala aynı evrende mevcut olsa da, kronolojiye uydukları yeri tespit etmek MCU için olduğundan biraz daha zorlayıcıdır. Ancak, DCEU filmlerini sırayla izlemeye yönelik bu kılavuzda açıkladığımız gibi, hepsinin birbirine nasıl uyacağını gösteren ipuçları da ekledik.

DCEU Filmleri Sırayla Nasıl İzlenir:

 1. Çelik Adam (2013)
 2. Batman v Superman: Adaletin Şafağı (2016)
 3. İntihar Timi (2016)
 4. Wonder Woman (2017)
 5. Adalet Ligi (2017)
 6. Aquaman (2018)
 7. Shazam! (2019)
 8. Yırtıcı Kuşlar (2020)
 9. Wonder Woman 1984 (2020)
 10. Suicide Squad (2021)

Marvel Sinematik Evreni her zaman süper kahraman türünün tartışmasız şampiyonu değildi. On yıl önce, Seçkin Yarışma, Christopher Nolan‘ın eleştirel ve ticari olarak hayran Dark Knight üçlemesi sayesinde üst eldi – yönetmenin ikinci yarasa filmi, gişede milyar dolarlık bariyeri kıran ilk süper kahraman filmi oldu.

Avengers, Kaptan Amerika, Thor ve Hulk‘u bir filmde başarılı bir şekilde bir araya getirerek, Avengers’ın hakemleri yanlış kanıtladığı için 2012’de güç dengesi değişti. Aynı yıl, Kara Şövalye Yükselmeleri Nolan’ın dizisini sona erdirdi ve DC’yi en büyük süper kahramanları için yeni araçlara ihtiyaç duydu.

Man of Steel, yüzde 100 bir Süpermen hikayesiydi, ancak dikkatle tanıtılan bir Wayne Enterprises logosu Clark Kent‘in Batman ile aynı dünyada yaşadığını ortaya koydu. DC Comics’in en büyük iki ikonu, daha sonra ortak bir evreni tek bir saldırıda başlatmaya çalışarak çiğneyebileceğinden daha fazla biten bir film olan Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)’da başa baş geldi. Wonder Woman genişletilmiş bir kameoya sahipti ve Aquaman, Flash ve Cyborg‘un kısa görüşleri vardı, ancak Avengers pek yoktu.

DC’nin suç unsuru, Wonder Woman’ın 2017’de kendi filmine başlaması için gecikmiş bir şansa sahip olmadan önce o yıl İntihar Timi‘nde ön plana çıktı. Wonder Woman, eğlence duygusunun gösterdiği gibi DCEU tarihindeki tartışmasız en önemli filmdi. Ayrıca Marvel’i büyük ekranda kadın liderliğindeki bir süper kahraman filmi elde etmenin önemli kilometre taşına dönüştürdüler ve Wonder Woman, Captain Marvel’dan 18 ay daha önce çıktı.

Batman, Wonder Woman, Superman, Flash, Aquaman ve Cyborg’un Steppenwolf’un yıldızlararası tehdidini yenmek için güçlerini birleştirdiği Adalet Ligi’nin (2017) kaçınılmaz ama hayal kırıklığı yaratan takımlarından beri – bağımsız filmler ön plana çıktı.

Aquaman (geleneksel olarak süper kahraman konuşmalarındaki şaka kıçı) ve Shazam! her ikisi de bayiliği yeni yönlere taşıdı, Aquaman muhteşem sualtı dünyası Shazam ile Büyük tarzı dilek yerine getirmesi ile nefesleri kesti. Başka yerlerde, epik başlıklı Yırtıcı Kuşlar nihayet Margot Robbie’nin Harley Quinn‘ini – belli bir mesafeden Suicide Squad’daki en iyi şey – yeteneklerine daha değerli bir araç verdi.

Zaman çizelgesi atlayan bir Flash filmi olan Flashpoint de, Tim Burton‘ın Batman yıldızı Michael Keaton’ı, Dwayne Johnson‘ın oynadığı Black Adam‘ın daha eski bir enkarnasyonu olarak geri getirdiği bildirildi.

Merak ediyorsanız Joker‘i unutmadık. Bunu dışarıda bıraktık çünkü kendi sürekliliğinde var, DCEU’dan tamamen ayrı.

DCEU Filmleri Sırayla Nasıl İzlenir – Kronolojik Düzen

 1. Wonder Woman (I. Dünya Savaşı dizileri)
 2. Wonder Woman 1984
 3. Çelik Adam
 4. Batman v Superman: Adaletin Şafağı
 5. İntihar Kadrosu
 6. Wonder Woman
 7. Yırtıcı Kuşlar
 8. Adalet Ligi
 9. Aquaman
 10. Shazam!
 11. Suicide Squad

Marvel Sinematik Evreni’nin ortak sürekliliği sinemanın birleşik düşünme ve ileriye dönük planlamanın en etkileyici örneği olsa da, DCEU zaman çizelgesi daha belirsiz bir his veriyor. Gerçekten de bazen yapabileceğiniz en iyi şey kronolojinin nasıl bir araya geldiğine dair bilinçli bir tahminde bulunmaktır.

Bununla birlikte, ilk önce ne olacağı sorusu yoktur. Ağırlıklı olarak I.Dünya Savaşı‘nda, geçmişte yüzyıllar boyunca bazı dizilerle geçen Wonder Woman, en eski DCEU eyleminin gerçekleştiği yerdir. Ayrıca yaklaşan devam filminin ne zaman ayarlandığını da biliyoruz – Wonder Woman 1984 ünvanı bir hediye cehennemidir.

Bir sonraki DCEU kronolojisinde, Metropolis‘in toptan imhası, Batman’ın Süpermen’in Adalet Şafağı’nda kızgın bir şekilde olması için sahne oluşturan Man of Steel’dir. Keşke annelerinin ikisi de Martha olarak adlandırılmış olsaydı…

Buradan, işler daha da bulanıklaşıyor – Supes’in Batman v Superman’daki ölümü yararlı bir referans noktası.

Wonder Woman’ın kitapçıklarında Diana, Birinci Dünya Savaşı biriminin bir fotoğrafını Bruce Wayne’den alır – ilk kez Adalet Şafağı’nda tanıştığı biri. Ayrıca Wayne, Superman’sız bir dünyayı korumaya yardımcı olmak için Flash ve Aquaman gibi metah insanları işe almak için Amanda Waller ile bir araya gelerek İntihar Timi’nde toplanır. O halde, her iki filmin Batman v Superman ve Justice League arasında yer aldığı açıktır.

Yırtıcı Kuşlar, İntihar Timi’nden sonra herhangi bir noktada olabilir – tek bildiğimiz, Joker’in Harley Quinn’i ikinci filmde hükümetten kurtarması ve daha sonra ekrandan ayrılması. Filmin Adalet Ligi’nden önce veya sonra bilinip bilinmediği bilinmemekle birlikte, 2021’in İntihar Timi’nin etkinlikleri Harley’nin geleceğinde daha da gerçekleşecek.

Aquaman, kesinlikle DCEU’nun büyük takım çalışmasından sonra kuruldu. Filmde Mera, Adalet Ligi’nin olaylarına atıfta bulunsa da, Arthur Curry’in Aquaman gardırobunda asla görünmeyen bir Atlantis kıyafeti giymesine ilişkin bir açıklama yok. Muhtemelen bunu büyük bir plandan ziyade bir süreklilik hatasına indirmektir.

Biz de biliyoruz ki Shazam! Aquaman’ı takip eder, Billy Batson ve en iyi arkadaşı Freddy’nin önceki filmdeki olayların farkında olduklarını görerek – tişörtü bile aldılar.

Şu anda, Caped Crusader‘e yapılan son alımın daha geniş DCEU sürekliliğinde olup olmayacağından emin değiliz. Ama Batman’ın yıldızı Robert Pattinson‘ı görürken ve DCEU’da daha eski bir Ben Affleck enkarnasyonu mevcutken, Matt Reeves‘in filminin ayrı bir varlık olarak var olacağından şüpheleniyoruz.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here