Ana SayfaSosyal MedyaDijital Dünya'nın Mona Lisa'sı Bir Türkün Elinde!

Dijital Dünya’nın Mona Lisa’sı Bir Türkün Elinde!

Türk yatırımcı, dünyadaki ilk tweeti satın aldı ve  bununla gurur duyduğunu da sözlerine ekledi. İşte detaylar...

-

Bu hafta Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in platformdaki ilk halka açık mesajını 2,9 milyon dolara (24 milyon TL) satın alan Türk asıllı iş adamı, çok akıllıca bir yatırım yaptığını ve bunu bir insanlık tarihi parçası olarak nitelendirdiğini söyledi.

“Dijital varlık biçiminde bir insanlık tarihinin parçası. Malezya merkezli blockchain hizmeti Bridge Oracle CEO’su Sina Estavi BBC’ye verdiği demeçte, “İnsanlık tarihinin 50 yıl sonraki ilk tweetinin fiyatının ne olacağını kim bilebilir ?” dedi.

Estavi, 15 yıllık tweet’i İtalyan sanatçı Leonardo da Vinci’nin ünlü sanat eseri ile karşılaştırarak “dijital dünyanın Mona Lisa” sını edindiğini söyledi. Gönderi, 2021’de şimdiye kadar popülaritesini patlatan bir tür benzersiz dijital varlık olan fungible token (NFT) şeklinde satıldı.

Ayrıntıları bir blockchain dijital defterine kaydederek bir öğenin gerçek ve türünün tek örneği olduğunu doğrulayan dijital bir özgünlük sertifikasıdır. Estavi, tweet’i bitcoin’e rakip bir para birimi olan ether kullanarak satın aldı.

Mona Lisa's

Dorsey, bu ayın başlarında, gelirin bitcoin’e dönüştürüleceğini ve kar amacı gütmeyen GiveDirectly’nin Africa Response’a verileceğini tweetledi. Yardım kuruluşu, koronavirüs salgınından mali olarak etkilenen Afrikalı aileleri desteklemek için para topluyor.

Tweet’i satan çevrimiçi platform Valuables, satış fiyatından elde edilen gelirin %95’inin tweet’in orijinal yaratıcısına, %5’inin ise platforma gittiğini söyledi. Dorsey, Bitcoin makbuzunu tweetledi ve fonların hayır kurumuna gönderildiğini söyledi.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

KaynakBbc

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here