Dikkat ! Google Play Store’da, dolandırıcılık!

İnternet denince akla ilk güvenlik durumunu getiriyor. Haklı olarak kullanıcılar girdikleri sitelerde ve indirdikleri uygulamalarda güvenliğin en üst seviyede olmasını arzu ediyorlar. Bu durum için Google, her ne kadar Play Store’u her zamankinden güvenli seviyeye taşısa da buna karşı geliştirilen Phishing (Olta atma) temelli zararlı yazılımlar da çoğalmıyor değil. Bu da Google ve kullanıcılar arasında derin bir endişeye sebep oluyor.

Google Play Store’da, dolandırıcılık!

Amerikalı yazılım devi Google, güvenlik yazılımı geliştiricilerini bu iş için seferber etmiş bulunuyor. Oysa mobil işletim sisteminindeki en büyük rakibi Apple iOS’un, Play Store’a iki büyük avantajı görülüyor: Birincisi optimizasyon… Bunu, Google’ın tek başına çözmesi imkansız gibi görünüyor. Zira şirket, düzinelerce farklı markaya işletim sistemi sağlıyor ve tam koordinasyonlu bir çalışma, gerek maddi açıdan gerekse süre baz alındığında imkansız görülüyor. Bu arada LG, Samsung ve Sony gibi devlerle ciddi işbirliği de mevcut.

İkincisi ise en çok rahatsız edici bölüm olan Güvenlik; Android işletim sistemi, açık kaynaklı bir işletim sistemi ve on binlerce geliştiriciye kapısı açık. Bu da demektir ki art niyetli insanları ayırt etmeniz imkansızlaşıyor.

Phishing3

Phishing (Olta atma, yemleme)

2016’nın başından bu yana 11 Phishing temelli zararlı uygulama saptandı. Phishing bir zararlı yazılım türü ve kişinin internet şifreleri yanında şahsi verilerini kredi kartı bilgilerini öğrenmeyi çok kolay kılıyor. Aldatma şu şekilde cereyan ediyor; Bir banka veya resmi bir kurumdan mail geliyormuş gibi hatta Facebook veya Twitter gibi dev siteleri taklit ederek e-posta veya benzer yöntemlerle, bilgisayar kullanıcılarını sahte sitelere yönlendiriyor. Siz bu sitelere güvenerek verilerinizi girerken, farkında olmadan tüm banka hesabı veya kredi kartı datalarını, kötü niyetli kişilere anında kaptırmış oluyorsunuz.

phishing_site

PhishLab Security Threat Analisti Joshua Shilko, alınan güvenlik tedbirlerine rağmen dolandırıcıların sistemi bir adım öteye taşıdığını ve sahte uygulamalarla akıllı cihazları da ele geçiridğini vurguluyor. İşin özü şüpheli e-postaları açmamak, artık yeterli olmuyor.

PhishLab Security Threat Analisti Shilko, bu 11 uygulamanın hangileri olduğu konusunda sessiz kalıyor ve söylemekten kaçınıyor. Güvenlik geliştiricisi, bu konudaki yoğun çalışmalarını sürdürdüğünü söylemekle yetiniyor.

Bakalım bu konuda Google cephesinden uyarı mahiyetinde bir açıklama gelecek mi?

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0