Döner Motora Sahip Yeni Mazda için Geri Sayım!

2020’de Mazda, ünlü döner motorunu MX-30 EV crossover’ı için bir menzil genişletici biçiminde yeniden diriltmeyi planladığını açıklamıştı. Şimdi şirket yeni MX-30 R-EV modelini tanıtmaya hazır ve ilk çıkışını 13 Ocak 2023’te Brüksel Otomobil Fuarı‘nda göreceğiz.

Halihazırda mevcut Mazda MX-30, kendi başına yalnızca 200 km dayanan küçük bir 35,5 kWh pile sahiptir. Bu nedenle bir menzil genişletici, Mazda’nın EV’si için mükemmel bir anlam ifade eder. Ancak şu an için Mazda, motorun hacmi veya pili ve yakıt deposunu kullanarak elde edebileceği maksimum menzil hakkında daha fazla bilgi sağlamadı.

mazda-mx-30

Döner motorla (rotary motor) otomobil dünyasının önüne çıkacak olan yeni Mazda MX-30 R-EV, sabit hızda çalışacak kendi kendini şarj edecek ve menzilini uzatma görevi görecek. Bu menzil, şirketin açıklamalarına göre 161 kilometreye kadar uzayabilecek.

Sözde Wankel motorunun yıllar boyunca kendine özgü birkaç sorunu vardı ve yakıt tüketimi, emisyonlar en dikkate değer özellikler oldu. Bu nedenle Mazda’nın motorun yeni versiyonunu yalnızca bir araya gelmekle kalmayıp optimize edip edemediğini merak ediyoruz.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0