Elektrikli Fiat 500 ABD’ye geliyor

Stellantis, Kuzey Amerika’da gidişatın tersine döndüğüne inanıyor ve müşteriler daha küçük, özellikle elektrikli bir araba istiyor. Şirket, Smart’ın sefil bir şekilde başarısız olduğu yerde başarılı olabileceğine inanıyor. Belki de Smart, işe gidip gelme saatlerini 7 kişilik SUV’larda geçiren müşteriler için biraz fazlaydı veya daha doğrusu çok azdı.

Fiat 500e, bu yılın başlarında LA Otomobil Fuarı’nda Amerikalı kullanıcılara gösterildi ve görünüşe göre resepsiyon, Stellantis’in bu son derece başarılı Avrupa EV’sini ABD’ye getirmeye karar vermesi için yeterince olumluydu. Amerikan pazarının kendi Fiat 500’ü olacağı ortaya çıktığı için, onu ithal etmek kadar basit değil.

Stellantis sevimli EV’yi ciddi bir ulaşım çözümünden çok bir moda ifadesi olarak konumlandıracak ve 500e’nin tek seferlik sürümlerini oluşturmak için Armani, Kartell ve Bulgari’den yardım aldı. Bu noktada herhangi birinin üretime geçip geçmediği bilinmiyor, ancak şimdilik İtalyan işçiliğinin bir vitrini olarak ve potansiyel müşterileri cezbetmek için kullanılıyorlar.

ABD’de Fiat 500e satın almak isteyenlerin sabırlı olması gerekecek. Şirket, arabayı 2024’ün başında Kuzey Amerika’ya getirmeyi planlıyor. 500e’nin ABD pazar düzenlemelerini karşılamak için bazı yeniden tasarımlara ihtiyacı olacak, sonunda daha büyük bir bataryaya sahip olabilir ama umalım da arabanın kendisi büyümez .

Avrupa versiyonu 24kWh veya 42kWh pil paketi ile donatılmıştır, daha büyük olan 312km WLTP menzili sunar ve bu muhtemelen ABD’de şehir içi sürüş için yeterli olacaktır. Yaklaşan Abarth New 500, aslında Amerikan pazarının ne alacağına dair bir ipucu olabilir – daha güçlü elektrik motoru ve muhtemelen daha büyük pil bekliyoruz.

Bir Escalade’in yanındaki trafik ışıklarında sıralanmış 500e’yi görmek harika olurdu. Fiat 500e muhtemelen Escalade’in bagajına veya bir F-150 Lightning’in arka kasasına sığabilir. Yine de Amerikan pazarını küçümsemeyelim, ABD’nin Honda Insight ve Toyota Prius ile olan aşk ilişkisi olmasaydı, elektrikli arabalar muhtemelen asla ana akım olmayacaktı.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0