Ana SayfaOtomobilElektrikli Porsche Macan 100kWh pil ve 595hp motorla gelecek

Elektrikli Porsche Macan 100kWh pil ve 595hp motorla gelecek

Porsche , elektrikli SUV segmentine ilk kritik girişi olan yaklaşmakta olan Porsche Macan EV için teknik ayrıntıları onayladı. Macan serisinin Porsche güç aktarma organı müdürü Antoon Janssen, Autocar'a, yeni Premium Platform Electric (PPE) tabanlı Macan EV'nin sınıfının en sportif otomobili olmasını planladığını söyledi.

-

Snapchat’te kişiler nasıl engellenir?

Snapchat'te arkadaşlarınızdan birini engellemenin zamanı geldiyse, bunu şu şekilde yapabilirsiniz:Adım 1: Mobil cihazınızda Snapchat uygulamasını...

Elektrikli Porsche Macan, tüm VW Grubunun şu anda mücadele ettiği yazılım sorunları nedeniyle gecikmelerle karşı karşıya. Bu, mühendislerin yaklaşmakta olan elektrikli SUV’yi daha da geliştirmeleri için ekstra zaman anlamına geliyor ve Macan’ın geliştirilmesinden sorumlu güç aktarma organı müdürü Antoon Janssen’e göre bu fazladan zaman iyi harcandı.

Porsche, elektrikli Macan için bir hedef belirledi – sınıfının en sportif SUV’si olmak. Dürüst olmak gerekirse, önceki Macan’ın sınıfındaki en iyi şasiye sahip olması ve Taycan’ın muhtemelen kullanması en eğlenceli elektrikli otomobil olması nedeniyle, Macan EV’den yararlanılacak çok fazla deneyim var.

Araç, Taycan’da kullanılanlara benzer, sürekli çalışan iki elektrik motoruyla donatılacak. Yine de aynı motorlar değiller, daha yüksek güç yoğunluğu ve gelişmiş verimlilik sunmak için tamamen yeniden tasarlandılar. Silisyum yarı iletkenler, silisyum karbür bazlı olanlar ile değiştirildi ve “çift V” şeklindeki yeni bir mıknatıs düzenlemesi, elektromanyetik alanın gücünü ve odağını artırmaya yardımcı oluyor.

Motorlarda yapılan iyileştirmeler, 595hp ve 1.000Nm tork birleşik çıktısıyla sonuçlanıyor. Bu, Porsche Taycan GTS‘nin sunduğundan daha fazla tork. “Güçlendirme” işlevinin mevcut olup olmayacağı henüz bilinmiyor, ancak olacaksa, büyük olasılıkla bir performans yükseltmesinin veya daha yüksek araç triminin bir parçası olacak.

Ön motor, aktarma organlarından tamamen ayrılabilir, bu, başlangıçta otoyol hızlarında yuvarlanma direncini azaltmak için kullanılacaktır, ancak bir noktada güçlü bir arkadan çekiş sunabilir veya yalnızca giriş RWD modeli için bir temel oluşturabilir.

Porsche, sürüş dinamiklerini ciddiye alıyor ve Macan da bir istisna değil. Ağırlık dağılımı, elektrik motorunun mümkün olduğunca arkaya monte edildiği performans arka aksı ile “sürüş keyfi” 48-52’lik bir bölünmüşlükte oturuyor. Bu şekilde hızlanma sırasında çekiş iyileştirilir ve hızlı keskin virajlarda düz gitmek isteyen Audi benzeri bir ön hissi olmadan gezinmek eğlencelidir. Üst kaplamalar, güç dağıtımını daha da öngörülebilir kılmak için bir arka elektronik kilitleme diferansiyeline sahip olacak.

Sürüş dinamikleri kurulumu, mevcut Macan GTS’nin kullandığından daha geniş lastiklerle devam ediyor, daha fazla kavrama için arkada 305 hatta 315 lastik bekleyebiliriz – 1.000 Nm torkla başa çıkmak kolay değil. Macan EV, geliştirilmiş ayarlar ve sürüş yüksekliğini değiştirme imkanı ile PASM ile çalışmak için Porsche’nin iki valfli amortisörlerini kullanacak.

Mevcut Macan ile karşılaştırıldığında, Macan EV dar alanların ustası olacak. Maksimum direksiyon açısı %15 artırıldı ve arka tekerlekten yönlendirme, üç noktalı dönüşleri geçmişte bırakmak için ek 5 derece sağlayacak.

İlginç bir şekilde sadece bir pil seçeneği olacak – tüm modeller 100kWh 800V pil takımı ile gelecek. 270kW DC şarjı destekleyecek ve bu aşamada Porsche kesin rakamı paylaşmasa da 500km civarında olması bekleniyor. Tamamen yeni akü teknolojisi, aküyü her biri 400V olmak üzere iki yarıya bölerek otomobilin 400V DC şarj cihazlarından faydalanmasını sağlayacak ve böylece daha hızlı şarj olmaya devam edecek.

Macan EV için kullanılan KKD platformu, elektrikli Cayenne’i de destekleyecek ve Macan sadece 12 prizmatik hücre kullanırken, platform daha fazlasını barındırabilir. Bu, Cayenne EV’nin önemli ölçüde daha büyük bir pil takımına sahip olacağı anlamına geliyor. Şirket, pil boyutunu daha da azaltmak için çok çalışıyor ancak Porsche’nin Formula E takım direktörü Florian Modlinger, bunun uzun zaman alacağını kabul ediyor.

Macan EV’nin gelecek yıl piyasaya sürülmesi gerekiyordu, ancak yazılım gecikmeleri nedeniyle teslimatlar 2024’e ertelendi. Macan, şirketin ikinci elektrikli otomobili olacak ve onu 2025’te elektrikli Boxster ve Elektrikli Cayenne takip edecek. 2027’de Panamera tamamen elektrikli olacak. Ardından, 2030’dan önce piyasaya sürülecek olan K1 kod adlı SSP Sport platformunu temel alan tamamen yeni 7 koltuklu elektrikli SUV var.

-- Reklam --

Alienware’in Yeni Bilgisayarı Hayallerinizi Süslüyor Olabilir!

Alienware, yeni bir 18 inç oyun dizüstü bilgisayarını tanıtan kısa bir fragman yayınladı. Bu gerçekten çok heyecan verici bir...
KaynakArenaev

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz