Ana SayfaSosyal MedyaElon Musk, Trump'ın Twitter yasağını kaldırdı

Elon Musk, Trump’ın Twitter yasağını kaldırdı

-

OnePlus, iki yeni PC monitörünü duyurdu

OnePlus, 12 Aralık'ta Hindistan'da iki yeni oyun monitörünü piyasaya süreceğini duyurdu.İki modelden biri, 27 inçlik...

Eski Başkan Donald Trump’ın Twitter hesabı, Ocak 2021’de kalıcı bir yasağın ardından eski durumuna getirildi.

Cuma günü, yeni Twitter sahibi Elon Musk, Trump’ın platforma geri dönmesine izin verilip verilmeyeceğini soran bir anket yayınladı. 15 milyondan biraz fazla kişi oy kullandı ve %51,8’i Twitter’da Trump’ın eski durumuna getirilmesi lehine oy kullandı.

Temmuz 2022 itibariyle, Twitter özele geçmeden önceki son üç aylık kazanç raporunu sunduğunda, platformun paraya çevrilebilir günlük yaklaşık 237,8 milyon aktif kullanıcısı var. Yine de Musk’ın doğaçlama anketi, kullanıcı tabanının küçük bir bölümünün katılımıyla Cumartesi günü sona erdi ve ardından Trump’ın hesabının yasağı kaldırıldı.

“Halk karar verdi. Trump görevine iade edilecek. Vox Populi, Vox Dei,” diye tweet attı Musk, “insanların sesi, Tanrı’nın sesi” anlamına gelen Latince bir ifadeden alıntı yaparak.

Bu arada, eski başkan bu hafta 2024’te bir kez daha ülkenin en yüksek makamına aday olacağını duyurdu.

Trump’ın tartışmalı yasağı, isyancıların 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını şiddetle bozmaya çalıştıkları 6 Ocak’ta ABD Kongre Binası’ndaki isyanlardan günler sonra gerçekleşti.

Twitter, “@realDonaldTrump hesabından gelen son Tweetleri ve etraflarındaki bağlamı – özellikle Twitter’da ve Twitter dışında nasıl alındıklarını ve yorumlandıklarını – yakından inceledikten sonra, şiddeti daha fazla kışkırtma riski nedeniyle hesabı kalıcı olarak askıya aldık” dedi. Ocak 2021 tarihli bir blog gönderisinde.

Elon Musk, sadece haftalar önce Twitter’ı devraldığından beri, transları kötü niyetle yanlış yönlendirmek için platforma yüklenen iki yüksek profilli hesabın askıya alınmasını çoktan geri aldı: muhafazakar hiciv yayını The Babylon Bee ve Jordan Peterson. Ayrıca Twitter’da Musk’ı taklit eden komedyen Kathy Griffin üzerindeki yasağı da kaldırdı.

Musk, Twitter’ı devralma teklifini ilk kez açıkladığında, eski başkana yönelik kalıcı yasağın kaldırılmasına desteğini dile getirmişti. Artık şirketin sahibi olan Musk, platform politikasındaki güncellemeleri duyurmak için kendi Twitter hesabını kullanıyor.

Musk, dün Trump’ın hesabıyla ilgili anketine başlamadan önce tweet attı, “Yeni Twitter politikası konuşma özgürlüğüdür, ancak erişim özgürlüğü değildir.” “Olumsuz/nefret tweet’leri maksimum düzeyde kaldırılacak ve şeytanlaştırılacak, bu nedenle Twitter’a reklam veya başka bir gelir gelmeyecek.”

Zaten görev süresi boyunca Musk, yeni özelliklerin uygulanması konusunda ileri geri gitti, bu nedenle Twitter’ın içerik denetimini nasıl ele alacağına ilişkin sözünü her şeyin sonu olarak kabul etmek zor. Yine de Musk, karmaşık içerik denetleme kararlarını dikte etmek için gün boyu spontane bir anketin sonuçlarına izin vererek kesinlikle Twitter’daki liderliği için bir emsal oluşturuyor.

-- Reklam --

Netflix mobil uygulamasına yedi yeni oyun geliyor

Netflix, Android ve iOS için mobil uygulamasında oyun portföyünü istikrarlı bir şekilde genişletiyor ve kataloğa yedi yeni ekleme var....

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz