Ana SayfaİpucuEn İyi AirFryer Fritöz Modelleri 2022

En İyi AirFryer Fritöz Modelleri 2022

Her bütçeye ve zevke uygun en iyi airfyer fritöz modellerini bir araya getiriyoruz...

-

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty İnceleme Puanları Nasıl?

Tutkunları tarafından heyecanla beklenen Cyberpunk 2077: Phantom Liberty inceleme puanları oyunun “mükemmele yakın” olduğunu gösteriyor....

Sağlıklı bir şekilde kızartma yemek ve yağdan tasarruf etmek istiyorsanız bu fritözler tam size göre. Herkesin zevkine ve cebine uygun en iyi fritöz modellerini seçtik.

Listemize başlamadan önce Airfryer hakkında birkaç faydalı bilgi aktarmak isteriz. Detayları paylaşmadan Airfryer aynı zamanda hava fritözü olarak da adlandırılır. Biz de makalemizde zaman zaman hava fritözü adını kullandık.

Bir hava fritözü, pişirip kızartması bakımından bir fırına benzer, ancak fark, ısıtma elemanlarının yalnızca üstte yer alması ve büyük, güçlü bir fanın eşlik etmesidir. Ve en önemlisi, derin yağda kızartılmış muadillerinden daha az yağ ile bu özelliği sağlamasıdır. Havalı fritözler tipik olarak çok hızlı ısınır ve konsantre bir ısı kaynağı ile fanın boyutu ve yerleşiminin birleşimi sayesinde yiyecekleri hızlı ve eşit şekilde pişirirler.

Havada kızartmanın bir başka harika kısmı da temizlemedir. Çoğu hava fritöz sepetleri ve rafları bulaşık makinesinde yıkanabilir. Bulaşık makinesinde yıkanabilir olmayanlar için iyi bir bulaşık fırçası öneriyoruz.

Hava fritözü ile fritöz arasındaki fark nedir?

Havalı fritözler (Airfryer’ler) yiyecekleri yüksek güçlü bir fanla yüksek sıcaklıkta pişirirken, derin fritözler (klasik fritözler) yiyecekleri belirli bir sıcaklığa kadar ısıtılmış bir yağ kazanında pişirir. Her ikisi de yiyecekleri hızlı bir şekilde pişirir, ancak bir hava fritözü pratik olarak sıfır ön ısıtma süresi gerektirirken, bir fritözün içindeki yağı belirli bir sıcaklığa getirmesi 10 dakikaya kadar sürebilir.

Hava fritözleri ayrıca çok az yağ gerektirir veya hiç yağ gerektirmez ve derin fritözler, yiyecekleri yağın içinde pişirdiği için epey yağa ihtiyaç duyar. Yiyecekler her iki cihazda da gevrek ve sulu çıkıyor, ancak aynı tadı vermiyorlar. Çünkü genellikle derin yağda kızartılmış yiyecekler yağı içine çeker. Hava fritözlerinde ise yiyeceklerin renklendirilmesine ve gevrekleşmesine yardımcı olmak için bir fritözde pişirmeden önce üzerine yağ püskürtülmelidir. Un bazlı hamurlar ve ıslak hamurlar hava fritözünde iyi pişmezler, ancak fritözde çok iyi pişerler.

Airfryer Fritöz Sağlıklı mı?

Havada kızartılmış yiyeceklerin tadı ve dokusu, fritözün sonuçlarıyla karşılaştırılabilir: Dışı çıtır, içi sulu. Bununla birlikte, eğer varsa (ne pişirdiğinize bağlı olarak) çok az miktarda yağ kullanmanız gerekir.

Yani evet, derin kızartma ile karşılaştırıldığında, havada kızartma “sadece 1-2 yemek kaşığı bitki bazlı yağı baharatla kullanmayı tercih ederseniz ve havada kızartma sebzeleri her şeyden daha fazla kullanırsanız kesinlikle daha sağlıklı bir alternatiftir”.

Airfryer Fritözde ne pişirebilirsiniz?

Hava fritözleri hızlıdır ve nasıl çalıştıklarını anladığınızda, dondurulmuş gıdaları ısıtmak veya tavuk, biftek, pirzola, somon ve sebzeler gibi her türlü taze gıdayı pişirmek için kullanılabilirler. Çoğu et, zaten çok sulu oldukları için ilave yağ gerektirmez: sadece tuz ve en sevdiğiniz otlar ve baharatlarla tatlandırın. Kuru baharatlara bağlı kaldığınızdan emin olun – daha az nem daha gevrek sonuçlara yol açar. Etleri barbekü sosu veya bal ile yağlamak istiyorsanız, pişirme işleminin son birkaç dakikasına kadar bekleyin.

Yağsız et parçaları veya çok az yağ içeren veya hiç yağ içermeyen yiyeceklerin kızarması ve gevrekleşmesi için yağın kullanılması gerekir. Baharatlandırmadan önce kemiksiz tavuk göğsü ve pirzolayı biraz yağ ile fırçalayın. Daha yüksek ısı dayanıklılığı nedeniyle genellikle bitkisel yağ veya kanola yağı önerilir, yani bir fritözdeki yüksek ısıya dayanabilir.

Havada kızartmadan önce sebzelerin de yağa atılması gerekir. Havada kızartmadan önce üzerlerine tuz serpmenizi öneririz, ancak alışık olduğunuzdan biraz daha az kullanın: Çıtır çıtır, havada kızartılmış parçalar çok lezzetlidir. Havada kızartma brokoli çiçeği, Brüksel lahanası ve yarım bebek patatesi kesinlikle denemelisiniz. Çok çıtır çıkıyorlar! Bal kabağı, tatlı patates ve pancar daha tatlı görünüyor ve yeşil fasulye ve biber hiç zaman almıyor.

Airfryer Fritöz buna değer mi?

Öncelikle, başka bir cihazın ihtiyacınızı giderip gidermediğine bakın. Birçok tost makinesinde, fırınında ve düdüklü tencerelerde artık havada kızartma özelliği var.

Bir hava fritözü almaya karar verirseniz, tek başına hava fritözlerinin fiyatlarının küçük kompakt olanlar için 800 TL ile daha büyük boyuttakiler 4-5 bin liraları bulabiliyor. Fritöz satın alırken kaç kişi için yemek pişirdiğinizi düşünün: En küçük fritözler (1,2 litre) 1-2 kişi için, orta boylar (3-4 litre) ise 2-3 kişi için uygundur. Ve en büyüğü (6 litre veya daha fazla) 4-6 için iyidir. Havalı fritözleri raflar yerine sepetli fritözleri tercih ediyoruz çünkü daha eşit pişiyor.

Bkz: En İyi Kahve Makinesi Tavsiye ve Önerileri

1- Xiaomi Mi Smart Air Fryer 3,5 L Fritöz

xiaomi-mi-smart-air-fryer

Xiaomi Mi Smart Air Fritöz, sağlıklı, çıtır ve az yağlı yemekler pişirmek için 100’den fazla akıllı tarif içeren hava fritözü Yağsız fritöz – OLED dokunmatik kontrol – 3,5L kapasite – 360° sıcak hava sirkülasyonlu ısıtma – Çıkarılabilir tepsi – Ayarlanabilir sıcaklık – WiFi bağlantısı. Sağlıklı ve lezzetli yemekler hazırlamak için mutfakta saatler harcamanıza gerek yok! Xiaomi Mi Smart Air Fryer ile sen hazırlayabilirsin. Lezzetli yemekler sadece birkaç dakika içinde ve bir çorba kaşığı yağ kullanarak ailenin en sevdiği yemeği sağlıklı bir şekilde yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı! Sağlıklı, çıtır ve az yağlı yemekler pişirin Xiaomi Mi Smart Air Fritözün birçok güçlü yönü var, ancak hepsi tek bir şeye iniyor: 360 ° sıcak hava sirkülasyonu. Bu teknik, en sevdiğiniz yemekleri hızlı bir şekilde hazırlamanıza, sadece bir kaşık yağ ve yemeğin kendi suyuyla pişirmenize olanak tanır.


2- Tefal Easy Fry Yağsız Fritöz

airfryer-fritoz

No Oil sloganıyla çıkış yapmış olan Tefal Easy Fry; en iyi yağsız kızartma makineleri arasında yer alıyor. 60 dakikalık zamanlayıcısı ve otomatik kapanmasıyla satışlarını katlayan cihaz, özel patentli sepetiyle teslim ediliyor. 4,2 litrelik kapasitesi bulunan ürün, tek seferde 6 porsiyona kadar pişirme sağlayabiliyor.
3- Schafer Fit Fry Yağsız Fritöz

airfryer-fritoz

Listemize en iyi yağsız fritöz modellerinden birisi olan Schafer Fit Fry ile devam ediyoruz. Bulaşık makinesinde yıkanabilen pişirme haznesine sahip olan Schafer Fit Fry, tasarımıyla adından söz ettirmeyi başarıyor. Ayrıca 1500 W gücünde çalışan ürün, pişirme sonrası verdiği sesli uyarıyla; sizin ve ailenizin güvenliğini sağlıyor. Ayrıca 4 adet programıyla ihtiyacınıza yönelik pişirme uygulayabileceğiniz model, bu sayede listemizde kendine yer ediniyor.

4- Arçelik K 1798 Fritöz

airfryer-fritoz

Arçelik markasının en çok satan fritöz modellerinden birisi olan K 1798; tutma sapı bulunan metal sepetiyle dikkat çekiyor. Kolaylıkla çıkarıp takılabilen bu alet rahatlıkla temizlenebiliyor. Ayrıca bu ürün 2,5 litrelik haznesiyle geniş bir ailenin ihtiyacı olan kızartmayı tek seferde pişirebiliyor.

5- Goldmaster GM 7445 Çıtır Fritöz

airfryer-fritoz

Fritöz tavsiyelerini verdiğimiz içeriğimizi Goldmaster GM 7445 ile bitiriyoruz. Uygun fiyatıyla en çok satan modellerden biri olan Goldmaster GM-7445, 2,5 litrelik hazne kapasitesine sahip. 4 adet pişirme programı bulunan cihaz, çıkarılabilir üst kapağı ve ısı ayarıyla dikkat çekmeyi başarıyor. Son olarak 30 dakikalık mekanik zamanlayıcısıyla kullanım kolaylığı sağlayan ürün, şık tasarımıyla adından söz ettiriyor.

6- Ninja AF100UK AirFryer

airfryer-fritoz

Bütün tavukları pişirmeniz gerekmiyorsa en iyi fritözlerden birisidir.
Ninja’nın AF100UK Hava Fritözü, daha kompakt boyutu ve daha hafif olması nedeniyle oldukça pratiktir. Piyasadaki en küçük hava fritözü değil, ancak alan sıkıntısı çekiyorsanız bu model sizin için  mükemmel olacak. Daha da iyisi, daha tutarlı sonuçlar için yiyeceğinizi üzerine koyduğunuz son derece dayanıklı seramik kaplı sebzeli plaka eki ile yemeğinizi pişirdiğiniz kap güzel bir şekilde yapılmıştır. Ana ünite dışında her şey bulaşık makinesinde yıkanabilir.

7- Beko 2187 Fritöz

airfryer-fritoz

Sadece 1 kaşık yağ ile 1 kg’lık kızartma yapabilen Beko 2187, 1400 W gücünde çalışmaktadır. Ürün ile teslim edilen özel karıştırma aparatı sayesinde yapışma derdinizi ortadan kaldıran cihaz, zaman ayarlama teknolojisiyle kızartmanızı tam vaktinde sofranıza getiriyor.

8- Morphy Richards Health Fritöz

airfryer-fritoz

Morphy Richards Health Fritöz (model 480003), yüksek kaliteli, birinci sınıf cipslerin tadını çıkarmak için bir servet harcamanıza gerek olmadığının kanıtı. Bu fritözde özellikle çığır açan bir şey yok, ancak yaptığı işte çok iyi.
Kolay kullanımı olan fritöz pişirme sürelerine ince ayar yapabilme olanağı sunuyor. Pişirme hünerleri oldukça iyi ve kapsamlı.

9- Philips HD9650/90 Fritöz

airfryer-fritoz

Emsallerine göre %90 daha az yağlı kızartma uygulayan bu ürün, bütün parçalarının temizlenebilmesiyle ön plana çıkıyor. Alanında uzman mühendisler tarafından tasarlanan H9650, Rapid Air teknolojisiyle sıcak havayı içinde döndürerek çok az miktarda yağ veya hiç yağsız kullanımda bile harika besinler ortaya koyabiliyor. Ayrıca dokunmatik ekrana sahip olan bu model, sıcak tutma özelliğiyle, kızartılan yemeği 30 dakikaya kadar stabil ısıda tutabiliyor.

10- Sinbo SDF 3827 Fritöz

airfryer-fritoz

Ticari kurumlarda kullanılan fritöz modeline benzer şekilde tasarlanan ürün, 3 litrelik kapasitesiyle dikkat çekiyor. 4 adet pişirme fonksiyonu bulunan fritöz, 2200 W gücünde çalışıyor. Son olarak paslanmaz çelikten üretilen cihazın kaymaz tabanıyla mutfakta kolaylık sağladığını belirtelim.

11- Fakir Frywell Fritöz

airfryer-fritoz

En iyi fritöz modellerini listelediğimiz içeriğimize Fakir Frywell ile veda ediyoruz. Fakir’in en çok satan modelleri arasında yer alan Frywell; kolay temizlik için yapışmaz yağ haznesine sahip. 2000 W gücünde çalışan model, oldukça hızlı ve lezzetli şekilde kızartma sunabiliyor. 2,5 litrelik yağ kapasitesiyle tercih sebebi olan bu fritöz, ısıya dayanıklı plastik kulpu ile dikkatleri çekiyor.

Oyun Haberleri – 21 Eylül 2023

Ülkemiz oyun pazarı ve küresel oyun sektörüne dair oyun haberleri 21 Eylül 2023 Perşembe günü itibariyle yaşanan önemli gelişmeler...
Ayşen Sıla
Ayşen Sıla
Yeni dünyaya olan merakımla birlikte pekişen yazım alanında da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Tam şu anda kendi kitabımı kaleme alırken, dünyamızı kuşatan ve hayatımızın bir parçası haline gelen teknolojiye dair her şeyi ilgiyle takip ediyorum.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz