Ana SayfaOyunFortnite mı, PUBG mi?

Fortnite mı, PUBG mi?

Tüm oyun firmalarını “battle royale” türünün popülaritesinin farkına varmış durumda, hepsinin planları arasında bir BR oyunu geliştirmek var. Peki zirvedeki oyunlardan Fortnite'ı mı yoksa PUBG'yi mi tercih etmelisiniz?

-

Bugünlerde hemen hemen herkes Fortnite veya PUBG oynuyor, oynamıyor olsa bile videolarını ve canlı yayınlarını takip ediyor. Peki bu oyunların hangisi daha iyi?

Tüm oyun firmalarını “battle royale” türünün popülaritesinin farkına varmış durumda, hepsinin planları arasında bir BR oyunu geliştirmek var. Bunun sebebiyse H1Z1 ile başlayan, PUBG ile yükselen ve Fortnite ile tavan yapan oyuncu sayısı ve gelirler. Özellikle son haftalarda Ninja’nın Fornite yayınında Drake’in konuk olması ve elrubius adlı YouTuber’ın canlı yayınına eş zamanlı 1 milyonu aşkın insanın katılması bunun en ciddi kanıtı. Durum böyleyken bizler de BR türüne geçiş yapmamış olanlara Fortnite ve PUBG arasında tercih yapmaları için yardımcı olmak istedik.

Fortnite mı, PUBG mi?

Silah mekanikleri

Bugüne dek piyasaya çıkan BR oyunları arasında en gerçekçi silah mekaniklerin ve balistik özellikler -Arma 3’ün ardından- PUBG’de olduğunu söyleyebiliriz. Silahların atış tutarlılığı ve eklentileri son derece gerçekci ancak çıta belli bir seviyeye konmuş bu sayede Arma ve benzeri oyunların simülasyon ağırlığından uzak durulmuş. Fortnite ise silah çeşitliliği konusunda son derece başarılı olsa da “RNG” adı verilen rastgelelik özelliğine sahip. Bu da demek oluyor ki dürbünlü silahlar haricindeki silahlar tam olarak nişan aldığınız yere değil, belli bir aralığa kurşunları gönderiyor. Bizler bu “arcade” yapıdan şikayetçi olmasak da oyunun atış mekaniklerinde güncelleme yapılma ihtimali bulunuyor.

Fortnite mı, PUBG mi?

Grafikler

Bir oyunu oynamaya başladığımızda ilk karşı karşıya geldiğimiz konu grafikler oluyor. İlk izlenimlerin son derece önemli olduğunu düşündüğümüzde oyuncuların Fortnite’a ön yargı ile baktığını söyleyebiliriz. PUBG’nin görselliği gerçekçilik esasına dayanıyor, karakterlerden harita detaylarına kadar her şey gerçekçi bir tasarım ile dizayn edilmiş. Fortnite ise çizgi film tarzında grafiklere ve rengarenk bir görsellik sunuyor, gerçekçiliğin beraberinde getirdiği ince detaylardan uzak ve sade bir görünüm bulunuyor. Bu durum düşmanları kolayca fark edebilmek gibi bir avantaj sunsa da gerçekçilik arayışında olanlara “çocukça” gelebiliyor.

Fortnite mı, PUBG mi?

Loot sistemi

Her iki yapımda da, hatta BR oyunlarının hepsinde loot yani toplama çok önemli bir aşama olarak bilinir. Elinizde avucunuzda hiçbir şey olmadan girdiğiniz mücadelelerde kısa sürede en iyi ekipman ve silahları bulmanız, bu sayede çatışmalara avantajlı bir şekilde girmeniz gerekiyor. İki oyunun loot sistemi neredeyse aynı; hem etraftan mühimmat ve silah topluyor, hem de zaman zaman gökyüzünden düşen ve değerli eşyalar taşıyan “airdrop” kutularını kovalıyorsunuz. PUBG’de airdrop’ların değeri çok daha yüksek, haliyle bunların çevresinde pusu olma ihtimali de bir o kadar yüksek. Fortnite’ta ise PUBG’den farklı olarak yalnızca ekipman ve silah değil, aynı zamanda yıkılabilir çevre özelliğini kullanarak inşaat yapımı için taş, odun ve metal toplamanız gerekiyor.

Fortnite mı, PUBG mi?

Performans

Her iki yapımın içeriği, oynanış mekanikleri ve özellikleri güzel fakat sisteminiz bu oyunları kaldırabilir mi? İlk olarka PUBG’yi değerlendirmek gerekiyor çünkü ilk günden beri optimizasyon konusunda eleştiriler aldı. Erken erişimin açıldığı dönemde bazı şehirlere giriş yapmak ölüm demekti, hem de üst düzey bir sisteminiz olsa bile. Bugün gelinen noktada oyunun performansı üst segment sistemler için güzel fakat orta seviye sistemlerde halen performans problemleri yaşanabiliyor. Fortnite ise bu konuda çok daha başarılı, bunun nedeniyse oyun motorunun ve oyunun yapımcısının aynı olması. Kendi yazılımı olan motoru en iyi kullanabilecek olan elbette Epic Games, durum böyle olunca da performans problemleri pek yaşanmıyor.

Fortnite mı, PUBG mi?

Haritalar

Yaklaşık bir yıl önce çıkışını gerçekleştiren PUBG’nin ilk haritası Erangel ve sonradan çıkan haritası Miramar 64 km2 boyutunda ve 100 kişiye yeten, kimi maçlarda uzun süre düşmanla karşılaşmamaya sebep olan bir boyutta. Öte yandan bir ucundan diğer ucuna seyahat etmek eziyet olabiliyor. Erangel’in yoğun bitki örtüsü düşmanların fark edilmesini zor hale getirirken, Miramar’ın kuraklığı daha net bir görüş sunuyor. Fortnite’ın sahip olduğu ve 5,5 km2’lik tek harita ilk çıkış yaptığında iniş bölgeleri ve çeşitlilik açısından yeterli değildi, sonradan gelen güncellemerle bu sorun ortadan kaldırıldı. Haritanın farklı noktalarına değişik bitki örtüleri ve şehirler dahil edilmesi bu eksikliği ortadan kaldırdı.

Fortnite mı, PUBG mi?

Güncelleme

Bir oyunu, özellikle bir online oyunu piyasaya çıkarmak için kolay kısmı, oyunu stabil bir şekilde çalışır hale getirmekse asıl zor olan durum. PUBG’yi bu bilinçle erken erişime açan Bluehole uzun süre haftalık ve aylık güncellemeler sunarak oyuncu topluluğunu memnun kılmayı başardı. Sonrasında bu formdan düşen yapımcılar ciddi anlamda tepki alsalar da kısa süre önce 2018 yol haritasını açıklayarak sessizliklerini bozmuş oldular. Fortnite’ın yapımcısı olan Epic games ise oyunu sürekli güncelliyor, oyuna her geçen hafta yeni şeyler dahil ediyor. Oyuna sürekli yeni ekipmanlar ve silah ekleyen yapımcılar, oyunculara düzenli raporlar sunarak belirsizlik yaratmıyorlar.

Fortnite mı, PUBG mi?

Belirgin farklar

Bu noktaya kadar iki oyun arasındaki genel farkları söylesek de PUBG’yi Fortnite’tan, Fortnite’ı da PUBG’den ayıran ciddi farklar bulunuyor. PUBG’den başlayacak olursak oyunun kendisine has en belirgin özelliği araç kullanımına sahip olması. Zaten oyunun boyutu araç kullanımını zorunlu hale getiriyor. Oyunda otomobilden cipe, minibüsten motosiklete kadar farklı hızda ve dayanıklılıkta araçlar bulunuyor. Fortnite’ın en belirgin özelliği ise oynanışa aşırı etki eden inşa mekaniği. Oyunun PvE kısmını oynamış olanların son derece alışık oldukları bu mekanik, kullanımını çözenler için büyük fark oluşturuyor. Birinciliğe giden yol açık alandaki çatışmalarda siper, maç sonlarında ise kale inşa edebilmekten geçiyor.

Fortnite mı, PUBG mi?

Hangisini tercih etmelisiniz?

Geldik karar anına, yani hangi oyunu tercih etmeniz gerektiğine. Elbette sizin adınıza karar veremeyiz, kararınızı yazdıklarımızın ışığında kendiniz vermelisiniz. Eğer daha gerçekçi görsellik, daha gerçekçi silah mekanikleri, daha uzun süreli ve gergin maçlar oynamak istiyorsanız seçiminiz PUBG olmalı. Tam aksine gerçekçilikten ziyade eğlencenin ön planda tutulduğu, rengarenk bir atmosferde geçen ve daha kısa süreli maçlar yapmak istiyorsanız Fortnite’ı tercih edin.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here