Ana SayfaOtomobilGüneş Enerjisi İle Çalışan Araba

Güneş Enerjisi İle Çalışan Araba

-

Günümüzde arabaların yeni şüphesiz çok büyük. Gerek kullanım kolaylığı gerek sürüş keyfi, gerek arabaların lüks olması vs. diye arabaların özellikleri sıralanır gider. Teknoloji çağında yaşadığımız için yapımcılar artık nasıl bir teknoloji geliştirsek diye şaşar oldular ve her geçen gün inanılmaz arabalar piyasaya çıkıyor. Ancak günümüzde petrol ciddi derecede büyük bir sorun ve bunun için başka yöntemlere başvurmaları gerekiyor. Örneğin Güneş enerjisi ile çalışan arabalara.

Petrol ne zaman bitecek? sorusuna henüz bilim insanları yanıt veremedi. Ancak çok değil yakın bir zamanda bile petrol bitebilir. Çünkü yer altından tonlarca çıkartılan petrol’ünde bilim insalarının fikrine göre bir sonu olmalı. Çünkü sonsuz olan bir şey yoktur tezinden bunu çıkarabiliyoruz.

Hal böyle olunca petrol bittiğinde arabaların nasıl çalışacağı için faili meçhul diyebiliriz. Yani çağımızın ilerleyen zamanlarında en büyük sorunlarından birisi petrolün bitmesi olacak şimdi etrafa baktığınızda petrol fiyatlarının her geçen gün arttığını gözlemleyeceksiniz. Peki neden? Evet işte petrol gerçekten bitiyor.

Otomotil mühendisleri başta olmak üzere araba yapımcıları artık arabaları değişik şekillerde tasarlayarak ve değişik konforlar, değişik özelliklerle piyasaya çıkartıyor ve arabalarına olan ilginin iye artmasını istiyorlar. Ancak bazılarıda varki bunlardan hariç arabanın fiziksel özellik olarak değil çalışma mekanizmasını değiştirmek en azından arabayı petrolden kurtarmak istiyor. Bildiğiniz gibi sürekli olarak Güneş enerjisi ile çalışan arabalar gündemde diyebiliriz. Ancak bu arabalar bir türlü piyasaya çıkamadı diyebiliriz.

Hollandalı genç öğrenciler Güneş enerjisi ile çalışan bir araba yaptılar. Araba tamamen güneş enerjisi ile çalışıyor ve Üniversiteleri buna destek oldu. Bu seneki araba tanıtım platformu olan World Solar Challenge bölümde Stella Lux diye tabir ettikleri arabayı da bekliyoruz. Ancak bu arabanın piyasaya çıkması ve ilerlemesi konusunda çözüm var mı derseniz maalesef yine yok. Çünkü her yerde güneş yok ya da ozon tabakasının delinmesiyle beraber iklimler dahi değişti diyebiliriz. Örneğin ülkemizde bir günde dört mevsimi yaşıyoruz. Elbet güneş gidecek peki o zaman araba olduğu yerde duracak mı? Evet bir süre sonra duracak işte hal böyle olunca bu araların önü maalesef açık değil

-- Reklam --

Youtube kanalımıza abone ol! Mi Band 6 ya da Steelseries Rival 3 senin olsun.

1 Yorum

  1. Güneş enerjisi ile çalışan araba , bor ile çalışan araba , elektrik ile çalışan araba daha neler neler ama hepsi uzun uğraşlar sonucu sadece 1 adet üretilmekle kalındı seri üretime bir türlü geçiremediler , tabii geçiremezler petrol zenginleri varken !

Haber bültenimize abone ol

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.