Ana SayfaİpucuIFTTT nedir ve nasıl kullanılır?

IFTTT nedir ve nasıl kullanılır?

-

YouTube İçin En İyi Video Yapma Uygulamaları 2023

YouTube üzerinden para kazanmak isteyen herkes video içeriği üretebilmek için kolları sıvadı. Eğer siz de...

Artan sayıda akıllı ev ürünüyle, akıllı evinizi daha da akıllı hale getirmek için çeşitli görevleri otomatikleştirmek çocuk oyuncağı haline geldi. En kolay yol, tüm IoT ve akıllı ev cihazlarınız için aynı ekosistemi kullanmaktır, ancak bu her zaman mümkün değildir. Güvenlik sisteminizi oluşturan şirketin akıllı ışıklar üretmesi gerekmez, ancak evde otomasyonu en üst düzeye çıkarmak için bunların birbirleriyle etkileşime girebilmesi gerekir.

If This Then That’in kısaltması olan IFTTT, çeşitli çözümlerin ve sistemlerin teknik beceri gerektirmeden birbirleriyle etkileşime girmesine olanak tanır. Akıllı eve ek olarak IFTTT, Gmail ve Twitter gibi kullandığınız çevrimiçi hizmetlerle çalışır, bu nedenle koşullu iş akışları oluşturmak istediğinizde dikkate almaya değer.

IFTTT nedir?

IFTTT bir otomasyon aracıdır. Tanımladığınız kurallara ve koşullara göre otomatik olarak tetiklenebilen komut dosyaları veya küçük uygulamalar oluşturmanıza olanak tanır. 2010 yılında oluşturulmuştur ve şu anda 700’den fazla hizmetle uyumludur. Kullanmak istediğiniz hizmet yerel olarak IFTTT ile uyumlu değilse, bu rakam Web kancaları kullanılarak genişletilebilir. Ayrıca, doğrudan IFTTT web sitesinden erişilebilen bir web hizmeti olarak çalışır ve Android cihazlar ve iOS için bir mobil uygulaması vardır.

IFTTT uygulamaları, koşullara veya tetikleyicilere dayalıdır, yani bir olay, seçtiğiniz komut dosyasını otomatik olarak başlatır. Örneğin, IFTTT, Instagram fotoğraflarınızı tweetleyerek sosyal medyanızı otomatikleştirebilir ve bunu birden çok kez yapmanızı engelleyebilir. Benzer şekilde, evde olmadığınızda Philips Hue ışıklarınızı otomatik olarak kapatabilir veya yağmur yağmadığı zamanlarda fıskiyelerinizi açabilirsiniz. Aynı şey, Dropbox’a otomatik olarak dosya veya Spotify çalma listenize şarkı eklemek için de geçerlidir.

Olasılıklar sonsuzdur ve IFTTT’yi kullanmanın ana avantajı, çok çeşitli platformların ve cihazların birbirleriyle sorunsuz çalışmasını sağlayabilmenizdir. Temel bir örnek, siz evde yokken ısıtıcıyı veya klimayı otomatik olarak kapatmaktır, ki uygulamaları yerel olarak buna izin vermez.

IFTTT, Google Asistan ve Amazon Alexa ile de uyumludur, bu nedenle yerel olarak uyumlu olmasalar bile bazı cihazları akıllı hoparlörlerinizle kullanmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, kutudan çıkar çıkmaz mümkün olmayan Google Asistan aracılığıyla Blink kameralarını destekleyen bir IFTTT uygulaması oluşturabilirsiniz.

Ayrıca platform, komut dosyasını çalıştırmaya devam etmeden önce bir tetikleyiciden sonra gecikme eklemek gibi gelişmiş özellikler sunar. Benzer şekilde, bir uygulamanın parçası olarak birden fazla eylem ekleyebilirsiniz, böylece bir tetikleyici çeşitli eylemlerin çalıştırılmasına yol açar. Örneğin, 85 derecenin üzerindeyse otomatik olarak klimayı açan ve panjurları kapatan bir applet oluşturabilirsiniz. Son olarak, IFTTT sorguları alabilir ve daha da gelişmiş uygulamalar oluşturmak için JavaScript ile çalışabilir.

Bu özelliklerden bazıları bir IFTTT Pro veya IFTTT Pro+ aboneliği gerektirir. Ücretsiz üyelik, her biri bir eylem içeren beşten fazla uygulamaya ihtiyacınız olmadığı sürece yeterli olabilir.

Başlarken

Kendi uygulamanızı oluşturabilir veya mevcut kitaplıktan seçim yapabilirsiniz. Başkaları apletler oluşturmuş ve bunları toplulukla paylaşmış olabilir, bu yüzden ne yapacağınızdan emin değilseniz veya fikir arıyorsanız bir göz atın. IFTTT hesabınızı oluşturarak başlayın ve ilk IFTTT uygulamalarınızı kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Mevcut kitaplığa göz atmak için:

 1. IFTTT.com’da oturum açın veya telefonunuzda IFTTT uygulamasını açın.
 2. Sağ üst köşedeki Keşfet‘e tıklayın.
 1. İlgilendiğiniz uygulamayı seçin.
 2. Bağlan‘a tıklayın.
 1. Çeşitli ayarları kontrol edin ve Kaydet‘e tıklayın.
 2. Yeni uygulamanız çalışmaya başladığında bir deneyin!

Kendi uygulamanızı oluşturmak ve onu biraz daha özelleştirmek istiyorsanız, bu mümkündür ve yalnızca birkaç tıklama alır:

 1. IFTTT.com‘da oturum açın.
 2. Sağ üst köşedeki Oluştur‘a tıklayın.
 3. Tetikleyicinizi tanımlamak için If This’in yanındaki Ekle‘ye tıklayın.
 1. Ardından, bundan sonra ne olacağını yapılandırmak için Sonra O (Than That) ile aynısını yapın.
 2. Eylemi çalıştırmadan önce belirli bir bekleme süresi eklemek için Eğer ve Sonra arasındaki + simgesine tıklayın. Bu, güvenlik sisteminizi ekstra bir gecikme ile otomatik olarak kurmak istiyorsanız yararlı olabilir.
 3. Ücretsiz üyelikle bu kadar ileri gidebilirsiniz. Bir Pro aboneliği, Tek bir tetikleyici ile birkaç eylemi çalıştırabilmeniz için Sonra altına daha fazla eylem eklemenizi sağlar.
 4. İşiniz bittiğinde Devam‘ı tıklayın.
 1. Uygulamanıza bir ad verin ve Bitir‘e tıklayın.
 1. Yeni uygulamanızı kullanmanın keyfini çıkarın!

Ücretli abonelikler

IFTTT ile elde edebileceğiniz çok şey var. Ücretsiz plan, her biri yalnızca bir eylem gerçekleştirebilen yalnızca beş uygulamaya sahip olmanıza izin verdiği için çok sayıda sınırlamaya sahiptir. Bazı insanlar için bu yeterli olsa da, daha fazlasını yapmak için ücretli bir abonelik düşünebilirsiniz.

Pro aboneliği, uygulama sınırını 20’ye yükseltir ve çok adımlı uygulamalar oluşturmanıza olanak tanır; bu, bir tetikleyicinin birkaç eylemi başlatabileceği anlamına gelir; bu, özellikle farklı sağlayıcılar ve markalar kullanıyorsanız ev otomasyonu için anlamlıdır. Ayda 2,50 dolarla nispeten uygun fiyatlı, bu da elde etmenize izin verdiği şeye kıyasla iyi.

Pro+ planı, istediğiniz kadar uygulama oluşturmanıza izin veren sınırsız uygulama sunar. Ek olarak, örneğin sahip olduğunuz her mülk için farklı bir hesabınız varsa kullanışlı olabilecek birden çok hesabı bağlamanıza olanak tanır. Son olarak, sorgular, filtre kodları ve geliştirici araçları gibi gelişmiş özellikler sunar. Yine de, ayda 5 dolardan biraz daha pahalı.

Pro ve Pro+ planları, daha sorunsuz bir akıllı ev deneyimi için müşteri desteği ve daha yüksek uygulama hızlarını içerir.

Gelişmiş özellikler

IFTTT, geliştiricilerin, meraklıların ve meraklı insanların sevdiği gelişmiş özellikler sunar. Biri, IFTTT’yi neredeyse tüm hizmetlerle entegre etmenize izin veren Web kancalarıdır. Mevcut hizmetlerden ve uygulamalardan farklı olarak, Web kancasını oluşturur ve çeşitli değerleri tanımlarsınız. Bir uygulama kadar basit değildir, ancak sonsuz sayıda olasılıkla gelişmiş entegrasyon sunma avantajına sahiptir. Örneğin evinizde kendi sunucunuz varsa Webhooks üzerinden IFTTT ile kullanabilirsiniz.

Ayrıca, bir Pro+ planıyla uygulamalarınızı özelleştirmek için sorguları ve filtre kodlarını kullanabilirsiniz. İlki, tetikleyiciniz için fazladan bir koşul oluşturmanıza izin vererek, IFTTT’nin uygulamayı çalıştırırken nasıl ilerleyeceğini değerlendirmek için ek bilgiler toplamasına izin verir. Filtre kodları, uygulamayı istediğiniz gibi özelleştirmek için IFTTT içinde çalıştırabileceğiniz JavaScript kod parçacıklarıdır. Kodlama ve Pro+ aboneliği gerektirse de, otomasyonunuz için maksimum özelleştirme elde etmenizi sağlar.

Sadece birkaç tıklamayla her şeyi otomatikleştirin

IFTTT sayesinde otomasyon çocuk oyuncağı olur. Applet oluşturmak ve çeşitli servislerin teknik bilgi gerektirmeden birbirleriyle iletişim kurmasını sağlamak birkaç tıklama alır. Teknoloji meraklıları, otomasyonu istediğiniz gibi özelleştirmenin bir yolunu sunan platformun sunduğu gelişmiş özelliklere bayılacak. Olasılıklar sonsuzdur ve yaratıcılığınız sınırdır.

-- Reklam --

Tesla Cybertruck Üretimi 2024’e Ertelendi!

Tesla'nın tuhaf görünümlü Cybertruck'ının, ilk olarak 2019 Kasım'ında duyurulduktan sonra bu yılın ortalarında seri üretime başlaması gerekiyordu. Bunun gibi...
Selin Polat
Selin Polathttps://www.cepkolik.com
Boğaziçi Üniversitesi'ni bitirdikten sonra kendimi teknolojiye verdim ve her türlü teknolojik ürünler ile ilgilendim. 1 Nisan itibari ile de Cepkolik.com ekibinde yer aldım. Ekibimizle birlikte teknoloji ile ilgili en güncel haberleri ve incelemeleri sizlere tüm detayları ile birlikte ulaştırmayı hedefliyoruz

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz