iOS 16.2 Ne Zaman Çıkacak?

Apple, Ekim ayı sonunda iOS 16.2 ve iPadOS 16.2 güncellemelerini test etmeye başladı ve hem geliştiricilere hem de genel beta test kullanıcılarına beta versiyonlar gönderildi. Şu an itibariyle, toplam dört betamız oldu ve dördüncü beta bu hafta başlarında yayınlandı. iOS 16.2 ve iPadOS 16.2’nin yıl sonundan önce çıkması bekleniyor.

Ekim ayından bu yana yayınlanan yalnızca dört beta ile, iOS 16.2’nin bir sürüm beklemeden önce hala biraz test süresi var. En azından, iOS 16.2 piyasaya sürülmeden önce bir sürüm adayımız olacak, ancak başka bir beta görme ihtimalimiz de olduğunu unutmamak gerek.

Bir sürüm adayından önce genellikle beş veya daha fazla beta görürüz, ancak tatil sezonunda zaman çizelgeleri sıkışır. Geçen yıl, Apple, RC ve sonraki lansmandan önce iOS 15.2’nin yalnızca dört betasını paylaştı, böylece bu yıl benzer bir şey görebiliriz. Plan buysa, Apple bize önümüzdeki hafta, muhtemelen 6 Aralık Salı günü iOS 16.2’nin son beta sürümünü paylaşabilir.

Bunu akılda tutarak, 12 Aralık haftasında bir iOS 16.2 lansmanı görebiliriz. Ufukta daha fazla beta varsa 19 Aralık haftası da bir olasılık, ancak bu Noel’e yakın. Geçen yılki iOS 15.2 lansmanı, Apple’ın 2 Aralık’ta dördüncü betayı ve 7 Aralık’ta RC’yi sunmasının ardından 13 Aralık Pazartesi günü gerçekleşti.

Bloomberg’den Mark Gurman, iOS 16.2’yi Aralık ortasında bekleyebileceğimizi söyledi, bu da 12 Aralık haftası tahmini ile aynı çizgide olacak. Apple, güncellemedeki Freeform uygulaması gibi bazı özelliklerin gerçekten de yıl sonundan önce geleceğini doğruladı.

Aralık bitmeden iOS 16.3’ün ilk betalarını görmeyi bile bekleyebiliriz.

En Önemli Özellikler

iOS 16.2, iPhone ve iPad’e bir dizi dikkate değer yeni özellik ekleyen büyük bir güncellemedir ve en büyük değişiklikler aşağıda özetlenmiştir.

  • Freeform App – Freeform, yerleşik işbirliği özellikleriyle notlar almak, eskiz yapmak, çizim yapmak, bağlantıları kaydetmek ve daha fazlası için kullanılabilen, platformlar arası açık uçlu bir beyaz tahta uygulamasıdır. En son ‌iPhone‌, ‌iPad‌ ve Mac betalarında mevcuttur.
  • Stage Manager Harici Ekran Desteği M1 veya M2 ‌iPad‌ sahibi olan ‌iPad‌ sahipleri, Stage Manager’ı bir kez daha harici ekranlarla kullanabilir. Çoklu görev amaçları için sekiz adede kadar uygulama kullanılabilir ve bir pencereyi “iPad”den harici bir ekrana ve tersi yönde sürüklemek için kullanışlı yeni bir seçenek vardır. Daha eski iPad’ler ‌Stage Manager‌’ı kullanabilirken, harici ekran desteği Apple silikon modelleriyle sınırlıdır.
  • Yeni Ev Uygulaması Mimarisi – iOS 16.2, iPadOS 16.2 ve macOS Ventura 13.1 güncellemeleri, Apple’ın Matter’ın çıkışından sonra sunduğu güncellenmiş Ev uygulaması mimarisi için destek ekler. Yeni uygulama mimarisi, birçok akıllı aksesuarın bulunduğu evlerde daha hızlı, daha güvenilir performans sağlayacak, ancak tüm cihaz setinizin en son yazılıma güncellenmesini gerektiriyor.
  • Always On Display GüncellemeleriiPhone 14 Pro modellerinde, Always on display (sürekli açık ekran) özelliği etkinleştirildiğinde duvar kağıdını ve bildirimleri devre dışı bırakmak için iki yeni geçiş var. Bu, daha az dikkat dağıtmak için kapalıyken ekranda gösterilenleri azaltır.
  • Kilit Ekranı Uyku Widget’ı – Kilit Ekranı, Apple Watch’ta uyku işlevini kullananlar için bir Uyku widget’ı kazandı.
  • Kilit Ekranı İlaç Widget’ı – Ne zaman ilaç almanız gerektiğini size bildiren bir İlaç widget’ı da vardır.
  • Hava Durumu Uygulamasında Haberler – Bölgenizde bir kasırga veya yangın hakkında bilgi gibi hava durumuyla ilgili haberler olduğunda, Hava Durumu uygulamasında haber başlıklarını göreceksiniz.
  • Hindistan’da 5G – iOS 16.2, Hindistan’a 5G bağlantısı getirecek.
Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0