Ana SayfaAkıllı TelefoniPhone SE 4: Şimdiye Kadar Tüm Söylentiler

iPhone SE 4: Şimdiye Kadar Tüm Söylentiler

-

Beş yeni elektrikli Toyota bZ modeli Avrupa’ya geliyor

Toyota ikinci bir rüzgar alıyor ve elektrifikasyon çalışmalarını hızlandırıyor. Avrupa'da bZ otomobil ailesi içinde beş...

Apple, düşük maliyetli iPhone SE‘nin güncellenmiş bir sürümünü geliştiriyor ve yeni cihazın, amiral gemisi iPhone serisine uygun hale getirmek için bazı büyük değişiklikler içermesi bekleniyor.

2024 yılına kadar yeni bir “iPhone SE” beklenmiyor, ancak şimdiden söylentiler duyuyoruz, bu nedenle tüm bilgileri kullanışlı bir kılavuzda topladık.

Tasarım

Mevcut üçüncü nesil “iPhone SE“, “iPhone 8‘den sonra modellenen Apple’ın en küçük cihazıdır. 4,7 inç boyutundadır ve kalın çerçeveler ve Touch ID Ana Sayfa düğmesi içeren tek “iPhone”dur.

Bu, Apple’ın yeni bir tasarım planladığını gösteren söylentilerle bir sonraki ‌iPhone SE‌ güncellemesiyle değişmeye çok müsait. Dördüncü nesil “iPhone SE”, Apple’ın amiral gemisi serisi gibi tam ekran bir tasarıma sahip olacak ve Apple, başka bir kimlik doğrulama yöntemi lehine Ana Sayfa düğmesini ortadan kaldıracak.

Sızdıran Jon Prosser, ‌iPhone SE‌ 4‘ün modern iPhone’ların kare görünümünden ziyade yuvarlak kenarlara sahip bir cihaz olan 2018 ‌iPhone‌ XR‘ye benzeyebileceğini öne sürdü. “iPhone SE”nin önceki sürümlerinin tümü önceki iPhone’lardan sonra modellenmiştir, bu nedenle öneri makul gelebilir.

iPhone XR İnceleme
Apple iPhone XR

Orijinal ‌iPhone SE‌, ‌iPhone‌ 5s‘e dayanıyordu, ikinci ve üçüncü nesil versiyonlar ise ‌iPhone‌ 8‘e benziyordu. Bununla birlikte, Apple bunun yerine ‌iPhone SE’yi iPhone 12 ve sonrasında modelleyebilir ve şirketin sahip olduğu daha modern bir görünüm ekleyebilir.

Ekran Boyutu

‌iPhone‌ XR, 6.1 inç ekrana sahipti ve birden fazla söylenti, Apple’ın cihaz için 5,7 ila 6,1 inçlik bir ekran düşündüğünü öne sürdü.

Prosser ve Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın 6.1 inçlik bir ekran kullanacağına inanırken, ekran analisti Ross Young, Apple’ın bir sonraki “iPhone SE” için hem 5.7 inç hem de 6.1 inç ekran seçeneklerini değerlendirdiğine inanıyor. Young, Apple’ın ‌iPhone SE‌ 4 için planlarını henüz tamamlamadığını, bu nedenle her iki seçeneğin de hala mümkün olduğunu söyledi.

Ekran Malzemesi

“iPhone SE”, LCD ekrana sahip kalan son “iPhone”dur ve Apple’ın ürün yelpazesindeki diğer iPhone’lar OLED ile donatılmıştır. Apple, aslında ‌iPhone 12‌’den beri amiral gemisi iPhone’lar için tüm OLED teknolojisini kullandı.

Apple’ın ‌iPhone SE‌ 4 için LCD mi yoksa OLED teknolojisi mi kullanacağı henüz belli değil ve Young, her ikisinin de olasılık olduğunu söylüyor. Apple, iki tedarikçiden 6,1 inç OLED ekranların yanı sıra 5,7 ila 6,1 inç LCD’leri düşünüyor. “iPhone SE”, diğer iPhone’lardan çok daha uygun fiyatlı ve OLED’in maliyeti, Apple’ın bunun yerine bir LCD’yi tercih ettiğini görebilir, ancak OLED fiyatları, Apple’ın bir sonraki “iPhone SE” için OLED’e geçmesine yetecek kadar düşmüş olabilir.

Çentik

Tamamen ekran tasarımıyla Apple’ın, 2017 ‌iPhone‌ XR’den bu yana amiral gemisi iPhone’lar için kullandığı tasarım olan ‌iPhone SE‌ için bir çentik benimsemesi bekleniyor.

Çentikli bir ekran, Apple’a ön kamerayı koyacak bir yer verecek, ancak donanım maliyeti göz önüne alındığında “iPhone SE”nin Face ID ve TrueDepth kamera sistemini destekleyip desteklemeyeceği henüz belli değil.

“iPhone SE” çıktığında, amiral gemisi “iPhone” serisi tamamen Dinamik Ada’ya geçmiş olacak, bu nedenle eski çentik tasarımı “iPhone SE”yi farklı kılacak.

Touch ID mi ya da Face ID mi?

Apple, ‌Touch ID‌’den uzaklaşıyor ve ‌iPhone SE‌, ‌Touch ID‌ ile kalan son ‌iPhone‌. “Face ID” 2017’den beri piyasada olduğundan, Apple bunu yeni nesil “iPhone SE” için kullanmayı tercih edebilir.

MyDrivers ve Apple analisti ‌Ming-Chi Kuo‌’dan alınan bilgiler, ‌iPhone SE‌ 4’ün iPad Air, iPad ve iPad mini’ye benzer bir ‌Touch ID‌ güç düğmesine sahip olabileceğini gösteriyor. Bu teknoloji henüz bir “iPhone” için kullanılmadı, ancak bir “Touch ID” güç düğmesi maliyetleri düşük tutabilir ve “iPhone SE”yi amiral gemisi iPhone’lardan farklılaştırabilir.

A-Serisi Çip

Mevcut ‌iPhone SE‌, iPhone 13 modellerinde bulunan aynı A15 yongasıyla donatılmıştır, bu nedenle ‌iPhone SE‌ piyasaya sürüldüğünde önceki nesil bir yonga alabilir.

2024’te çıkacağı için, ‌iPhone‌ 16 serisiyle aynı yıl ve iPhone 15’ten bir yıl sonra satışa sunulacak. Standart ‌iPhone 15‌ modellerinin iPhone 14 Pro modellerinde A16 kullanması bekleniyor, bu nedenle iyi bir ‌iPhone SE‌ 4’ün bir A16 çipine sahip olma şansı var.

5G

Mevcut ‌iPhone SE‌, 5G teknolojisi ile donatılmıştır ve yeni nesil sürüm, muhtemelen daha fazla bant desteği ile yükseltilmiş bir 5G yongası alacaktır.

Çıkış tarihi

Söylentiler, ‌iPhone SE‌’nin 2023 için planlanan hat için yenileme yapılmadan 2024’te piyasaya sürüleceğini gösteriyor.

-- Reklam --

2022’nin en iyi TV markaları: LG’den TCL’ye hangisini satın almalısınız?

Eski TV'nizi yükseltmeyi düşünüyorsanız, birçok seçeneğiniz var. Aslında, piyasadaki çoğu TV markası, en son görüntü teknolojisine, inanılmaz akıllı özelliklere...

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz