Ana SayfaAkıllı TelefoniPhonelar Kapalıyken Kolayca Hacklenebiliyor - İşte Nedeni!

iPhonelar Kapalıyken Kolayca Hacklenebiliyor – İşte Nedeni!

Apple sahiplerinin ürünlerini kaybettiklerinde veya muhtemelen çalındığında bulmalarına yardımcı olan Ağımı Bul işlevini sunuyor. Bu aynı zamanda kredi kartları, öğrenci geçiş kartları ve dijital anahtarlar gibi öğelere de erişmenizi sağlıyor. Apple sahiplerinin ürünlerini kaybettiklerinde veya muhtemelen çalındığında bulmalarına yardımcı olan Ağımı Bul işlevini sunuyor. 

-

Apple, Ülkemizdeki Ürünleri Yeniden Zamladı!

Günümüzün en büyük teknoloji markalarından Apple, ülkemizdeki ürünlerine yeniden zam yaptığı açıkladı.Geçtiğimiz ayda da ülkemizdeki...

iPhone’lar genellikle birçok tüketici tarafından piyasadaki en güvenli akıllı telefonlardan biri olarak görülse de, Apple cihazının hâlâ hacklenmeye oldukça meyilli olduğu ortaya çıktı. Bu, özellikle kapatıldıklarında daha da mühim hale geliyor.

Darmstadt Teknik Üniversitesi’nden bir araştırma raporuna göre, iPhone’lar kapatıldıklarında bilgisayar korsanlarına karşı en savunmasız durumdalar. Bunun ana nedeni, çeşitli kablosuz ağ teknolojilerini nasıl ele aldığından kaynaklanıyor. 

Bir iPhone kapatıldığında, Bluetooth, NFC (Yakın Alan İletişimi) ve UWB (Ultra Geniş Bant) gibi çoğu kablosuz işlemci 24 saate kadar çalışmaya devam ediyor. Bununla birlikte, bu bir hata değil ve aynı zamanda çok önemli bir amaca hizmet ediyor.

Apple sahiplerinin ürünlerini kaybettiklerinde veya muhtemelen çalındığında bulmalarına yardımcı olan Ağımı Bul işlevini sunuyor. Bu aynı zamanda kredi kartları, öğrenci geçiş kartları ve dijital anahtarlar gibi öğelere de erişmenizi sağlıyor. 

Ama ne yazık ki, bu özellik iki ucu keskin bir bıçak. Çünkü bu kablosuz çipler güvenli öğelere doğrudan erişime sahip. Başka bir deyişle; bilgisayar korsanları, iOS sistemi çalışmıyorken bile iPhone’lara kötü amaçlı yazılım; yüklemek için potansiyel olarak istismar oluyor.

Araştırmacılar, iOS 15 ile sunulan LPM özelliklerinin; bir güvenlik analizini yaptılar ve Bluetooth LPM donanım yazılımının; iPhone’da kötü amaçlı yazılım çalıştıracak şekilde değiştirilebileceğini buldular. Bu, bilgisayar korsanlarının birinin konumunu izlemek veya telefonlarında yeni özellikler çalıştırmak için; sistem düzeyinde erişime sahip olmasını sağlıyor.

-- Reklam --

iOS 17 ve getirdiği tüm yenilikler

Apple, düzenlediği WWDC 2023 geliştirici konferansında iOS 17 sisteminin lansmanını duyurdu. Apple'ın iOS 17'si, iPhone kullanıcıları için en çok...
Ayşen Sıla
Ayşen Sıla
Yeni dünyaya olan merakımla birlikte pekişen yazım alanında da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Tam şu anda kendi kitabımı kaleme alırken, dünyamızı kuşatan ve hayatımızın bir parçası haline gelen teknolojiye dair her şeyi ilgiyle takip ediyorum.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!