Ana SayfaİpucuNikola Tesla Neyi Buldu? Tesla'nın İcatları!

Nikola Tesla Neyi Buldu? Tesla’nın İcatları!

Nikola Tesla, jeneratör, elektriksel deşarj tüpleri ve X-ışını görüntüleme sistemlerini bulmuştur. Özellikle X-ışınını bulması sağlık alanında bir devir açmıştır.

-

Aktif gürültü önleyici kulaklıklar nasıl çalışır?

Hemen hemen her iyi kablosuz kulaklık ve en iyi kablosuz kulaklık, aktif gürültü önleme (ANC)...

Günümüz dünyasında adından söz ettiren birden çok bilim insanları bulunmuştur bu bilim insanlarının arasında adını en çok duyduğumuz ve günümüz dünyasını etkileyen ve bir nevi devir açan Nikola Tesla kimdir ve neyi buldu yazımızda bahsedeceğiz.

İlk olarak Nikola Tesla kimdir kısaca sizlere bahsedelim; Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856’da Hırvatistan’ın bir köyünde yaşayan Sırp-Ortodoks bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Ve hayatının geri kalanını bilime vererek insanlık tarihini etkileyecek işler yapmıştır.

Tesla’nın İcatları Nelerdir?

Nikola Tesla alternatif elektrik akım üzerinde çalışmalar yaparak şu anda dünyamızın vazgeçilmez parçalarından biri olan elektriğin temellerini atan kişi konumundadır. Bilime ve insanlığa olan katkıları arasında yer alan AC patentleri pek çok dalda ödül almasını sağlamıştır.

Nikola Tesla, jeneratör, elektriksel deşarj tüpleri ve X-ışını görüntüleme sistemlerini bulmuştur. Özellikle X-ışınını bulması sağlık alanında bir devir açmıştır şuanda günümüzde kullanılan röntgenlerde kullanılan bu ışın insanlığa oldukça faydalı bir hizmet vermektedir. Bunun yanında ufakta olsa zararı olduğunu da belirtmek isteriz.

nikola tesla

Nikola Tesla bunun yanında yüksek voltajlı ve frekanslı kablolar kullanarak birden fazla deney yapmaya devam etmiştir. Kablosuz iletişim alanında da pek çok çalışmaya da zemin hazırlamıştır. Görüldüğü üzere yaptığı deneyler sonucunda bilime ve insanlığa katkısı da oldukça fazladır.

Bunun yanında en bilindik icatlarından biride Tesla bobini olarak bilinir. 1891 yılı civarında Nikola Tesla tarafından bulunan düşük akım-yüksek voltajda alternatif bir akım üretmek için kullanılan bobinlerden biridir. Elektrik alanında önemlidir bir buluştur. Tesla bobinleri, 1900’lü yıllarda spark-gap radyo vericilerinde kullanılırken şuanda eğlence ve eğitim sektöründe kullanılmaktadır.

Vincent Van Gogh Kimdir? Van Gogh Hayatı ve Eserleri!

-- Reklam --

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves Fragmanı Çıktı!

Yeni fantastik film Dungeons & Dragons: Honor Between Thieves, bir grup ezik ve serseriyi alıp onlara kahraman olma şansı...

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz