Otomobilde Talep Az Yakan Araçlar

Tüketiciler son dönemde hem güçlü hem de az yakan yakıt yakan araçlara yöneldi.

Türkiye İstatistik Kurumundan yapılan açıklamada yılın Ocak-Eylül döneminde 562 bin 504 aracın trafiğe yeni çıktığını ve bu araçların % 40’ı 1501–1600 silindir hacimli araçların oluştuğunu açıkladı.2011 Ocak-Eylül döneminde ise bu sayı %28,8 civarındaydı. Konuyla ilgili bir otomobil firmasının Bursa bayisinin satış müdürü Mehmet Araz yaptığı açıklamada, vatandaşların araba tercih ederken arabanın hem güçlü hem de az yakan bir araç tercih ettiğini belirtti.

Yeni nesil motorlarda zaten bu teknoloji üzerinde çalışıldığını ve çoğu modelde motor hacmi yüksek otomobillerin daha az yaktığını ifade etti. Vatandaş için az yakandan çok motor hacmi yüksek araçları tercih etmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu. Çünkü araçlarda önemli olanın motorun düşük olması değil motor hacminin yaktığı yakıtın olduğunu ifade etti.

az yakan

Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Karamangil de vatandaşlar için artık en çok dikkat ettikleri şeyin motor hacmi olduğunu ifade etti. Vatandaşlar artık araç alırken 1600 cc motor hacmini geçmemeye dikkat ettiğini ve bu yüzden 1501–1600 cc aralığındaki motor hacmine sahip araçların toplam satışının arttığını ifade etti. Firmalar da vatandaşın bu talebini dikkate alarak araçları üretmelere başladığını ifade etti. Artık yapılan çalışmalarda motor gücü yüksek ve az yakan araçlar üzerinde çalışıldığını ifade etti.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0