Ana SayfaOtomobilOtomotiv Alanında Çip Kıtlığı Her Geçen Gün Büyüyor!

Otomotiv Alanında Çip Kıtlığı Her Geçen Gün Büyüyor!

Otomobil sektöründe işler gittikçe ciddileşiyor. Çip sıkıntısı büyüyor. Japon tedarikçinin yaptığı açıklama...

-

Japonya’nın önemli otomotiv yarı iletken tedarikçisi Renesas Electronics Corp., Pazar günü yaptığı açıklamada, yangından zarar görmüş bir tesisteki üretimin yeniden başlamasının en az bir ay süreceğini ve bu durumun, otomobil üretimini bozan dünya çapındaki çip kıtlığını potansiyel olarak daha da kötüleştireceğini söyledi. CEO Hidetoshi Shibata, Cuma günkü yangından etkilenen gelişmiş 300 milimetrelik fabrika hattındaki üretimin yaklaşık üçte ikisinin otomotiv işlemcileri olduğunu söyledi.

Otomobil üreticileri, tüketici elektroniğinde COVID-19 kaynaklı bir patlama ve otomobil satışlarında beklenmedik şekilde güçlü bir toparlanmanın neden olduğu küresel bir çip kıtlığı ile mücadele ediyor. Ford, Honda ve Nissan gibi üreticiler, sonuç olarak üretim planlarını kısmak zorunda kaldı.

Renesas’a göre, otomobil üreticileri yaklaşık bir ay içinde tedarik sıkıntısı hissetmeye başlayacak. Honda da dahil olmak üzere Japon otomobil üreticilerinin üretimi Ocak ayında geçen yıla göre %4,51 düştü.

Çip Kıtlığı

Shibata, çip üreticisi, otomobil üreticileri ve kilit tedarikçileriyle birlikte, kesintinin etkisini en aza indirmenin yollarını aradıklarını söyledi. Bir Toyota sözcüsü de, dünyanın en büyük otomobil üreticisinin şu anda durumu değerlendirdiğini söyledi.

Japonya’nın kuzeydoğusundaki Naka yonga fabrikasında çıkan yangın 11 makineyi veya üretim ekipmanının %2’sini tahrip etti ve hassas üretim süreci sırasında küçük toz parçacıklarının bile çiplere zarar verebileceği temiz odadan bir duman yükseldi.

Shibata, Renesas’ın bir ay içinde tahrip olan tüm ekipmanı değiştiremeyebileceğini, bu da tam üretime dönüşün daha da uzun sürebileceği anlamına geldiğini söyledi.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here