Ana SayfaTeknoloji HaberleriÖtzi Dünyanın En Yaşlı Adamı Geçmişten Bilgi Aktarıyor!

Ötzi Dünyanın En Yaşlı Adamı Geçmişten Bilgi Aktarıyor!

-

Ötzi diğer namı Buz Adam, 19 Eylül 1991 tarihinde, dağcılar tarafından Alp Dağları’nın Tisenjoch mevkiinde 3 bin 208 metre yükseklikte tesadüfen bulunmuştu. Ötzi’nin vücudu öldüğü andan itibaren buzul altında kaldığı için son derece iyi korunmuş durumdaydı.

Yapılan incelemede; Ötzi’nin ölümüne omzuna saplanan bir okun neden olduğu, ölümünden kısa süre önce keçi eti ile karnını doyurduğu belirlendi. Dişlerinin çürük olduğu ve laboratuvar tetkikinde ise kenelerin ısırmasıyla bulaşan lyme hastalığına yakalanmış olduğu tesbit edildi. Vücudunun çeşitli yerlerinde dövmeye rastlanılan Ötzi’nin saç ve göz renginin kahverengi olduğunu, kan grubunun ise 0 (sıfır) olduğu ortaya çıkarıldı.

buz-adam-otzi

Buz adam ile ilgili yapılan son araştırmanın tüm sonuçları ABD’nin saygın bilim dergilerinden “Science“da yayınlandı. Araştırmacılar, Ötzi’nin midesinde ülser ve kansere de yol açabilen Helikobakter pilori (Helicobacter pylori) bakterisini saptadı.

Yapılan araştırmada Buz Adamın midesi DNA analizine tabi tutuldu. Bu analizle mide içerisinde 5 bin 250 yaşındaki bakteriye ait verilere de ulaşılmasını sağladı. Hannover Tıp Fakültesi’nden Sebastian Suerbaum, “bakterinin gen analizinde keşfini önemli bir dönüm noktası” olarak adlandırıyor.

ötzi2

Uzmanların Helikobakter pilori (Helicobacter pylori) bakterisinin varlığını saptaması 1983 yıllarına rast geldi. Bakterinin 100 bini yıldan beridir insanlarda yaşadığı tahmin ediliyor. Uzmanlara göre bu bakteri dünya nüfusunun yaklaşık olarak yarısında barınmakta. Ötzi‘de belirlenen bakteri, tür olarak Orta ve Güney Asya’da barınan bakteri kapsamına giriyor. Araştırmacılara göre bu özelliği ile Buz Adamın bir göçmen olduğuna düşüncesini doğuruyor.

Buz Adam hakkında birden fazla teknik çalışma yapılmış ve son çalışmaya liderlik edenler arasında paleopatoloji uzmanı Albert Zink de yer aldı. Zink, Bozen’deki Mumya Araştırmaları Enstitüsü’nün başkanlığını görevini yürütmekte. Paleopatoloji uzmanları, yaptıkları testlerle fosil ve kemik kalıntılarını inceleyerek geçmişte etkili olan hastalıkların izini saptıyor.

ötzi4

Albert Zink, “Ötzi’nin mide mukozasının olmadığı düşünüldüğünde, bakterinin keşfinin ne kadar büyük bir şans olduğu daha iyi anlaşılıyor” dedi.

Sadece Buz Adamı  incelemek amacıyla kurulan DNA Laboratuvarı’ndan günümüzde başka projeler için de yararlanılıyor. Eğer ki yakından görmek isterseniz Ötzi halen İtalya’nın Güney Tirol bölgesinin merkezi olan Bozen (Bolzano) kentinin arkeoloji müzesinde sergileniyor.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here