Ana SayfaOyunOyun Sektöründe Grev Dalgası Büyüyor

Oyun Sektöründe Grev Dalgası Büyüyor

Oyun sektöründe grev dalgası hız kesmeden devam ediyor. ABD’li oyuncular sendikası SAG-AFTRA üyeleri “muhtemel” greve destek kararı aldı.

-

GTA 6 Tanıtım Fragmanı Rekor Kırdı!

Günümüzün en efsane oyun serilerinden olan GTA, serinin 6. oyunu için bir tanıtım videosu yayınladı....

Amerika Birleşik Devletleri’nde pek çok sektörde yaşanan grev, 2023’ün ilk çeyreğinde oyun sektörüne de sıçramıştı. Senaristlerle başlayan grevler hem oyun sektörünü hem de oyundan uyarlama dizi ve film sektörünü etkilemişti. Söz konusu grev sona ermeden, bir yenisi daha başlamak üzere… Screen Actors Guild ya da kısaca SAG-AFTRA (Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatçıları Federasyonu) üyeleri, alınabilecek grev kararına tam destek verdiklerini gösterdiler.

Oyun Sektörünü de Etkileyecek Muhtemel Grev İçin Destek Oranı Yüzde 98,32!

Tam adıyla “American Federation of Television and Radio Artists”, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük sendikalarından biri konumunda bulunuyor. 160 binden fazla medya çalışanının üye olduğu sendika; hem video oyun personelini, hem dizi ve film profesyonellerini ve hem de bu sektörler ile doğrudan bağlantılı pek çok dijital sanat çalışanını bünyesinde barındırıyor.

En güncel haberler için buraya göz atabilirsiniz.

Sendika dahilinde yapılan “video oyun sektörüne karşı yapılması planlanan olası bir grevi destekliyor musunuz” anketinde yüzde 98,32’lik “evet” cevabı çıktı. Söz konusu ankete yoğun katılım olması da bir diğer dikkat çekici ayrıntı olarak kayıtlara geçti. Anketten çıkan rekor evet oranı, sektör çalışanlarının çalışma koşullarından memnun olmadıklarını ortaya koydu.

Grev Kararı Henüz Alınmış Değil

Oyuncu sendikasının üyelerine yönelttiği “muhtemel greve” yönelik sorudan çıkan rekor “evet” cevabı, grev kararı alındığı anlamına gelmiyor. Bu yönde bir hazırlık olsa da, henüz greve gidilmedi. Üyelerinin nabzını tutan sendika, bu anketle büyük oyun şirketleri ile masaya oturmadan önce tabiri caizse video oyun şirketlerine aba altından sopa göstermiş oldu.

Oyun Sektöründe Grev Olmaması İçin SAG-AFTRA İle Oyun Şirketleri Arasında Görüşme

Konu hakkında bir açıklama yayımlayan Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatçıları Federasyonu SAG-AFTRA; “Mevcut anlaşmaya tabii şirketler olan Activision Productions Inc, Blindlight LLC, Disney Character Voices Inc., Electronic Arts Productions Inc., Formosa Interactive LLC, Insomniac Games Inc., Epic Games, Take 2 Productions; anlaşmanın yükümlülükleri olan enflasyona uygun zamlar, insani şartlarda çalışma koşulları, kazançların sürekliliğinde üretici haklarını korumak koşullarını ihlal ettikleri için bu grev oylanmış ve onaylanmıştır” ifadelerini kullandı. İki taraf arasında gerçekleştirilecek görüşme neticesinde anlaşma zemini bulunamazsa SAG-AFTRA’dan sendika üyelerine grev çağrısı gelecek.

Starfield 12 Milyon Oyuncuyu Aştı Hedefini Skyrim Yaptı

Bethesda Game Studios tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından; Xbox X ve S Serisi, Xbox Cloud Gaming ile Microsoft...
Emine Emre
Emine Emre
Emine ben. Anadolu Üniversitesi İstatistik Bölümü (örgün öğretim/lisans) mezunuyum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme Yönetimi (ön lisans) okudum. İki üniversiteden de 2013 yılında mezun oldum. Çeşitli kurumlarda tam zamanlı olarak çalıştım. Oyun sektörü ve finans sektöründe deneyim sahibiyim.