Ana SayfaİpucuPC'de Twitch yayını nasıl yapılır: Oyun deneyiminizi takipçileriniz ile paylaşın

PC’de Twitch yayını nasıl yapılır: Oyun deneyiminizi takipçileriniz ile paylaşın

-

Tangra LH1, Tesla Semi’ye Meydan Okumaya Geliyor!

Terraline tamamen yeni bir şirket olmayabilir, daha önce Solo Gelişmiş Araç Teknolojileri olarak biliniyordu. Şirket,...

En son Nightmare zorluk derecenizi oynatmak için bir yer mi arıyorsunuz, yoksa merakla beklenen bir oyun için açık betada gizli bir ön izleme sergilemek mi istiyorsunuz? Bunun için gerekli ayarlara sahip olmanız koşuluyla akışa başlayabilirsiniz ve neyse ki en iyi oyun akış platformlarından biri Twitch’tir. En iyi yanı, Twitch’e erişebileceğiniz en iyi Android akış cihazlarının hepsinde son derece erişilebilir olmasıdır, yani arkadaşlarınız, takipçileriniz ve aileniz sizi her yerde izleyebilir.

Başlamak için tek ihtiyacınız olan Twitch’te bir hesap açmak ve kendi kanalınızı oluşturmak. Kanalınızın bağlantısı daha sonra arkadaşlarınız/aileniz ve takipçileriniz ile paylaşılır, böylece kanalınız canlı yayına geçtiğinde onlar da izleyebilir. Cepkolik, PC’de ilk Twitch yayınınızı kurmanız için tüm adımlarda size yol gösteriyor.

Twitch’te akış için teknik kontrol listesi

Her makine akışı işlemek için donanımlı değildir ve ayrıca akışı dengelemek için sağlam bir internet bağlantınızın olması gerekir. Akış konusunda daha deneyimli hale geldikçe, kanalınızı iyileştirmek için yaşam kalitesi yükseltmeleri eklemeye başlayacaksınız. Aşağıda, kurulumunuzun akış için hazır olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak kısa bir kontrol listesi bulunmaktadır.

 1. Yazılımınızı seçme: Varsayılan, Twitch’te doğrudan akış için tasarlanmış ücretsiz bir uygulama olan Twitch Studio’dur. Ayrıca OBS Studio, Streamlabs, Xsplit Broadcaster ve diğerlerini de çalıştırabilirsiniz.
 2. Donanımınızı kontrol etme: Bilgisayarınızın, yayınladığınız oyunu, akış yazılımını ve potansiyel olarak web kamerası/ses yazılımını aynı anda çalıştırması gerekir. Twitch Studio’yu çalıştırmak için minimum gereksinimler şunları içerir; Windows 8.1 64 bit işletim sistemi, DirectX 11 uyumlu grafik işlem birimi, 4+ GB (2 GB boş) rastgele erişimli bellek ve 4 çekirdekli Intel veya AMD merkezi işlem birimi.
 3. Ses kalitesi: Kulaklık ve mikrofonunuzu seçmek, akış deneyiminizi iyileştirebilir veya bozabilir; sesinizi almaya odaklanan ve arka plan gürültüsünü engelleme özellikleri sunan bir mikrofon satın almayı düşünün.
 4. Video kalitesi: Yayınlamayı hedeflediğiniz içerik türüne veya web kameranızın ekranda ne kadar görünmesini istediğinize bağlı olarak, en iyi video kalitesini elde etmek için odanızın aydınlatmasını ve açısını göz önünde bulundurmanız gerekir. Odak noktası bir oyun olduğunda web kamerası ile akış tamamen isteğe bağlı olduğundan, piyasadaki en üst düzey kamerayı almak gereksizdir.
 5. Bindirme ekleme/oluşturma: Bir flama olarak bir marka kurmaya çalışıyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken başka bir seçenek. Bindirmeler, logolar, kenarlıklar ve diğer grafik varlıkları oluşturmak için akışa eklenen grafiklerdir. Bindirmenizi Twitch Studio ayarlarını kullanarak ekleyebilirsiniz.

Twitch yolculuğunuza başlamak

Twitch’teki ilk birkaç yayınınız, canlı izleyiciler için resmi yayınlar olmayabilir. Makinenizin akışı nasıl işlediğini görmek için teknik testler yapmanız gerektiğini unutmayın. Bu yayınlar sayesinde ileride içeriğinizi iyileştirmek için yazılım ayarlarınızı ince ayar yapacak ve optimize edeceksiniz. Oyunlar için akış ayarlarken, Call of Duty: Warzone gibi grafik açısından yoğun oyunlar gibi bazı oyunlar, donanım kaynaklarınızı daha fazla talep edebilir;

Önerilen yayın seçeneklerini ayarlama

Canlı yayına geçmeden önce bazı ayarları yapmanız gerekecek. Tüm yayın yazılımları, izlenmesi gereken önerilen ayarların bir listesini içerir, ancak başlamanıza yardımcı olacak genel ayarların bir listesini burada bulabilirsiniz.

Video

 1. Kodlama profili: Ana (tercih edilen) veya temel.
 2. Mod: Strict CBR (sabit bit hızı).

Audio

 1. Kodlayıcı: H.264 (x264), AAC-LC. (stereo veya mono).
 2. Önerilen bit hızı: 128 Kbps (maksimum uyumluluk için).
 3. Maksimum ses bit hızı: 320 Kbps (AAC).
 4. Örnekleme Frekansı: 44,1 kHz veya 48 kHz.

PC’nizde Twitch yayını nasıl yapılır?

 1. Twitch Studio yazılımını indirin ve kurun, ancak herhangi bir yayın yazılımı da iş görecektir. Web sitesinde Twitch hesabınıza giriş yaptıktan sonra İçerik Oluşturucu Kontrol Paneli > Akış Araçları altında yayın yazılımlarının bir listesini bulacaksınız.
 2. Twitch Studio’yu indirip yükledikten sonra, Twitch Studio’yu açın ve Twitch’inizde oturum açın.
 3. Başlayın‘a tıklayın ve ekrandaki adımları izleyin. Mikrofonunuzu, yayınınız için sahneleri (ekranlar) ve ayarlanabilir akış kalitesi ayarlarını kuracaksınız.
 4. İlk kurulumu tamamladıktan sonra, akış ön izlemenizi, sahneleri (ekranları), düzeni ve yayınınızın ve kategorinizin başlığını özelleştirebileceğiniz ana sayfaya erişebileceksiniz.
 5. Ayarlarınızı ve akışınızı hazırladıktan sonra Yayını Başlat > Canlı Yayına Geç‘i tıklayın. Şimdi ilk yayınınıza başladınız, tebrikler! Not: Twitch VOD’ları (talep üzerine video) otomatik olarak kaydedilmez; kanal ayarlarınız altında Kaydedilmiş yayınları sakla seçeneğini açmanız gerekir.

Aileniz ve arkadaşlarınız ve takipçileriniz için Canlı Yayına Geçin

Ne yazık ki, yayınınızı kurmak ve optimize etmek ileri seviye bir yayın için yeterli olmayacaktır. Küçükten başlamak ve ailenizden ve arkadaşlarınızdan değerli geri bildirimler istemek en iyisidir. Ancak her şeyi anladığınızda, canlı akış ikinci bir doğa haline gelecek ve hatta içerik oluşturmada ek bir aceleye yol açabilir. Ayrıca, çeşitli akış platformlarında adınızı duyurmaya çalışıyorsanız, bir Youtube kanalı oluşturmak Twitch kadar kolaydır.

-- Reklam --

WhatsApp Muadili Uygulamalar 2023

Mesajlaşma uygulamalarının pandemi sırasında her zamankinden daha önemli olduğu kanıtlandı, bu nedenle onlardan vazgeçmek artık söz konusu değil. İster...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz