Ana SayfaOtomobilRadar Cezaları

Radar Cezaları

Radar Cezaları hakkında merak edilen tüm soruların cevapları ve güncel ceza miktarları.

-

Ülkemizde hemen hemen tüm ana yollar ve şehir içleri için uygulanan bazı hız sınırları var. Hız sınırı ihlallerinde ise sürücülere bazı cezai yaptırımlar uygulanıyor. Ceza miktarları ise sürekli olarak değişiklik gösterebiliyor. Öyle ki yeni yasalar, yeni yıl zamları gibi etkenlerle beraber Radar Cezaları için fiyat değişikliklerine gidildiğini biliyorsunuz. Dilerseniz son fiyatlardan ve hız aşım durumlarından söz edelim.

Radar Cezaları Nasıl Belirleniyor?

Radar cezalarına geçmeden önce, radar cezalarının nasıl belirlediği konusunda bilgi verelim. Cezaların belirlenmesinde hız aşım oranına bakılıyor. Geçtiğiniz yolda hız sınırı neyse, sizin hızınıza bakılıyor ve bu sınırı yüzde kaç geçtiğiniz hesaplanıyor.

Radar Cezaları

Yapılan hesaplama sonrasında hız aşımınız hangi dilim içerisine girmişse, ona göre ceza alıyorsunuz. Mesela 50 km hız sınırı bulunan bir yerden 60 km ile geçtiyseniz, bu durumda %10-30 arası ceza dilimine giriyorsunuz ve 235 TL gibi bir ödeme yapmanız gerekiyor. Dilimlerin kaç adet olduğu ve ücretlerin nasıl olduğu konusunda detaylara geçelim.

Ayrıca Bakınız: Mercedes CLA Alınır mı?

Radar Cezaları Ne Kadar?

Radar cezaları için uzun süredir belli bir düzende artışla ilerlemeye yapılıyordu. Fakat 2018 yılında bu konuda yeni bir düzenleme yapıldı. Hız sınırını %50’den fazla geçen kullanıcılar için de ekstra ceza eklemesi yapıldı. Haliyle fiyatlarda biraz değişiklikler yaşanmış oldu.

Radar Cezaları

Kısacası ne kadar yüksek hız yaparsanız o kadar fazla ceza ödeme gibi bir durum söz konusu oldu. Trafik cezaları ve bu cezaların miktarlarından da söz edelim. Genel olarak 3 farklı dilim üzerinden hesaplama yapılıyor. Hesaplamalar şöyle;

  • %10-30 arası hız aşımlarında – 235 TL ceza tutarı – 10 ehliyet ceza puanı – indirimli 176 TL
  • %30-50 arası hız aşımlarında – 488 TL ceza tutarı – 15 ehliyet ceza puanı – indirimli 366 TL
  • %50 ve fazlası aşımlarda – 1002 TL ceza tutarı – 15 ehliyet ceza puanı – indirimli 751 TL

2018 yılı için belirlenen ceza tutarlarının bu kadar olduğunu ekleyelim. 2019 yılı için henüz yeni bir zam açıklaması yapılmadı. Yani şu an için de bu tutarlar geçerli. Merak eden sürücüler için sistemin detaylarına da inebiliriz.

Ayrıca Bakınız: Ford Mondeo 2019 Fiyat Listesi

Radar Cezaları Nasıl Kesiliyor?

Radar cezaları, sürücülerin hız sınırı bulunduğu bir bölgede hız sınırını aştığını tespit eden yüksek teknolojiyi kayıt sistemiyle tespit ediliyor. Genelde radar ilerisinde bir de çevirme ekibi yer alıyor ve hız sınırı yapıldığı tespit edilen araçlar durduruluyor.

Bu şekilde ceza yemeniz durumunda, tutulan tutanak nedeniyle ehliyet puanınızdan belli oranda düşüş yapılıyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi hız durumuna göre düşüşler 10-15 puan arasında değişiklik gösteriyor.

Radar Cezaları

2.Bölüm Kamera Sistemi

İlk kısımda genelde trafik polisleri tarafından konulan kontrol sisteminden söz ettik. İkinci kısım ise biraz daha farklı. Özellikle otobanlarda kullanılan bu sistem EDS olarak geçiyor. Geçen yıl kullanıma giren ve süre hesaplamasına göre ceza sistemini başlatan hız koridoru sistemi olarak adlandırabileceğimiz bu sistem, araçların hız sınırı bölgesine girişini kayıt ediyor.

Ayrıca Bakınız: Toyota Corolla Alınır mı?

Sonrasında aracın belirlenen süreden daha az bir sürede hız koridorundan çıkıp çıkmadığına bakılıyor. Eğer araç yüksek sürat yapmış ve koridordan erken çıkmışsa, bu durumda matematik devreye giriyor ve kısa bir hesaplama sonrasında hız aşım miktarına göre ceza kesiliyor.

Cezalar sürücülere tebligat olarak gönderiliyor. Tutanak olarak ev adreslerine gönderilen cezalarda herhangi bir ehliyet puanı kaybı yaşanmıyor.

Radar Cezaları

Radar Cezaları Nasıl Sorgulanır?

Cezaların nasıl kesildiği ve ceza miktarlarının neler olduğundan söz ettik. Dilerseniz şimdi sorgulama işleminin nasıl yapılacağından da söz edelim. Ceza sorgulaması için diğer birçok sistemde olduğu gibi e-devleti kullanmak yeterli oluyor.

  • E-Devlet’e giriş gerçekleştirin.
  • E-hizmetler bölümünden Emniyet Genel Müdürlüğü menüsüne giriş gerçekleştirin.
  • Araç plakasına yazılan cezayı sorgulama sekmesine tıklayın ve sorgulamayı gerçekleştirin.

Cezalar Nasıl Ödenir?

Cezaları ödemek için de ilk dikkat edilecek olan kısım, cezanın sürücüye ibraz edilmiş olmasıdır. Ceza kağıdını aldıktan sonra bankalar, gelir idaresi başkanlığının internet sitesi, PTT şubeleri üzerinden ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

-- Reklam --
Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here