Samsung Galaxy Z Fold 3 İncelemesi

Samsung, Z Fold 3 ile donanımı ve tasarımı bir araya getirdi ve harika bir telefon ortaya çıkardı. Telefon, pil ömrü ve kamera performansı gibi birkaç önemli alanda yetersiz kalsa da hâlâ bir tasarım harikası olarak karşımıza çıkıyor. Fiyat çoğu kişi için çok yüksek, ancak Samsung Galaxy Z Fold 3, alanında rakip tanımayan yıldız bir cihaz. Bir tablete dönüşen cep telefonu arıyorsanız bu telefon tam size göre. Gelin Samsung’un yeni katlanabilir tasarım harikasına birlikte göz atalım.

Ayrıca bkz: Samsung Galaxy Z Flip 3 Ön İncelemesi

Samsung Galaxy Z Fold 3

Samsung, 2019 yılında orijinal Galaxy Fold ile katlanabilir telefon pazarını oluşturdu. Teknik açıdan gelişmiş katlanır ekranı sayesinde, insanlara cebinize sığan bir cihazda bir tabletin faydalarını sundu. Bununla birlikte, Fold kırılgandı ve çoğu kişi için uygun değildi. 

Samsung, Z Fold 2 ile kırılganlığı ele aldı, ancak fiyat hala çok yüksekti. Bu yıl Galaxy Z Fold 3, Samsung’un daha da sağlam bir katlanır ekran ve daha düşük fiyatı sayesinde her iki alanda da ilerleme kaydettiğini gösteriyor.

İlginizi çekebilir: Galaxy Z Fold 2, Haziran 2021 Yamasını Almaya Başladı!

Tasarım

Samsung, büyük bir dahili ekranı ortaya çıkarmak için bir kitap gibi açılan bir cihaz olan üçüncü nesil Galaxy Z Fold ile geri döndü. Cihaz, üretkenliğinizi ve eğlencenizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olmak için birinden diğerine sorunsuz bir şekilde geçebilen iki ekrana ve uygulamalara sahip.

Samsung, öncekilere kıyasla Z Fold 3’ün çekiciliğini artırmak için tasarımı daha da üst düzeye çıkardı. Öncekilere kıyasla Z Fold 3’ün çekiciliğini artırmak için tasarımı doğru kullandı.

Malzemelerle başlayacak olursak Samsung, kasayı, 7.000 serisi alüminyumdan daha güçlü olduğu iddia edilen zırh alüminyum olarak adlandırılan bir malzemeyle yükseltti. Daha önce olduğu gibi, telefonun her bir yarısında ortadaki menteşe mekanizmasına bağlanan tam bir metal çerçeve bulunuyor. 

İki dış cam panel, şirketin şimdiye kadarki en kırılmaz malzemesi olan Corning Gorilla Glass Victus’a yükseltildi. Camın metal çerçeveye sıkıştığı kenarlar boyunca kavisli olmasını seviyoruz. Bu, telefonun profilini bir dereceye kadar düzeltmeye yardımcı oluyor. Telefonun dört köşesi de yuvarlatılmış.

Bu değişiklikler, elde daha rahat olan daha sağlam bir donanım parçası sağlıyor. Cihazın daha ince ve daha hafif olmasının da zararı yok. Kare şekli açıkken kullanmak hala garip çünkü tek elle kavramak oldukça zor ancak bu, zamanla alışılabilecek bir şey.

Esnek ekran, tüketicilere sunulan en gelişmiş teknolojilerden biri. Menteşe bir mucize olmaya devam ediyor. Telefonun tüm uzunluğu boyunca uzanan kalın bir alüminyum ile kaplı. Tüm mekanizma ise içeride gizli ve son kullanıcıya cihazı açarken ve kapatırken kusursuz bir deneyim sunuyor. 

Sonra iç panel var. Esnek ekran, tüketicilere sunulan en gelişmiş teknolojilerden bazıları ve Samsung, geçen yılki modele kıyasla gerçekten bir adım öne çıkmayı başardı. Samsung’un Z Fold 2’den %80 daha güçlü olduğunu iddia ettiği yeni bir dış koruyucu katmana sahip. Bu geliştirilmiş ekran koruyucu (kesinlikle çıkarmamanız gerekiyor), telefonla etkileşime girdiğinizde bariz bir şekilde görülüyor. 

Samsung, ekranı S Pen stylus desteğine hazırlamak için bunu yaptı. Ayrıca menteşeyi kapattığı ekranın üst ve alt kısmındaki boşlukları da en aza indirdi. Panelin kasa içinde hareket ederken uyumu ve kaplaması rakipsiz diyebiliriz.

Açıkça güncellenen basit bir tasarım öğesi varsa, o da kamera kurulumu diyebiliriz. Z Fold 2’nin Note 20 serisinin tasarımına ayak uyduran büyük, dikdörtgen bir kamera modülüne sahip olduğu yerde, Z Fold 3 işleri daha küçük, daha yuvarlak üç lensli bir şerit haline getiriyor.

Çerçevenin kenarlarına yerleştirilmiş kontroller ve işlevsel öğeler, geçen yılki telefonla aşağı yukarı aynı. Parmak izi okuyucusu olarak da işlev gören ekran kilidi düğmesi, kasanın neredeyse ortasında, sağ kenarda konumlandırılmış. 

Ses

Ses seviyesi geçişi biraz kısa, ancak seyahat ve geri bildirimler oldukça iyi. USBC bağlantı noktası, bir hoparlör ızgarası ve mikrofonu da alt kenara yerleştirilmiş. Uyumlu bir hoparlör ızgarası ve daha fazla mikrofon, telefonun üst kenarına konumlandırılmış.

Stereo hoparlör, Dolby Atmos sesi sağlıyor. Dahası, ses seviyesini, bozulma endişesi duymadan, standart bir odayı bol sesle dolduracak kadar yükseltebilirsiniz. Bluetooth codec desteği çok iyi.

SIM

SIM durumu biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Telefonun uluslararası sürümü, bir eSIM’e ek olarak iki SIM kartı destekliyor. Telefon, hiçbir modelde genişletilebilir hafıza kartlarını desteklemiyor.

S Pen Desteği

Eksiksiz Z Fold 3 deneyimi isteyenler, onu Samsung’un imza kalemi S Pen ile eşleştirmeli. S Pen, Z Fold 3’da bulunmayan isteğe bağlı (ve pahalı) bir aksesuar. Eski S Pen kaleminiz Z Fold 3 ile çalışmıyor. Samsung, daha eski S Pen’lerin Z ekranına zarar verebileceğini söylüyor. Yeni S Pen’ler, Z Fold 3’ün katlanır ekranını hasardan korumak için özel bir geri çekme noktasına sahip. 

Yeni S Penlerin küçüğü iyi bir boyut ve elde rahat hissettiriyor. Kalemi kullanmak ekranda doğal olarak görünüyor, ancak kalemi ileri geri sürüklerken sürtünmeyi hissedebiliyorsunuz.

Galaxy Z Fold 3’ün donanımına karşı söylenecek büyük bir şikayet varsa, telefonun S Pen’i koyacak bir alanına sahip olmamasıdır diyebiliriz. Z Fold 3’ün bu yıl yerini aldığı Galaxy Note, her zaman S Pen için dahili bir yuvaya sahipti. Tabii ki, S Pen için gereken alan, hayati bileşenler için her milimetrenin gerekli olduğu Z Fold 3 gibi bir cihazda birinci sınıf gelir, ancak yine de gözlerimiz aramadı değil. Yine de kaleminizi muhafaza edebilmek için özel bir kılıf satın alabilirsiniz.

Ayrıca bkz: Samsung Yeni S Pen Pro’yu Resmi Olarak Tanıttı!

Dış Ekran

Daha küçük harici ekran, boyutlarını ve şeklini Z Fold 2’den ödünç alıyor, ancak birkaç piksel daha artırıyor ve yenileme hızını 60Hz’den 120Hz’e yükseltiyor. Değişiklik aşırı iyi değil ama yine de takdir edilesi.

Z Fold 3’ün dış ekranı, çoğu akıllı telefon görevi için fazlasıyla yeterli özellikler sunan, tipik olarak doymuş Samsung tarzında bir AMOLED ekrandan oluşuyor. Parlak, renkli ve güneş altında açık havada kullanımı kolay. Kritik olarak, en parlak koşullarda bile kamera vizörü olarak işlev görmek için sürekli olarak dış ekrana güvenebildik.

Arttırılmış 120Hz yenileme hızı bir fark yaratıyor. Dış ekranın dar şekli sayesinde, gelen kutunuzla ilgilenmek veya Twitter ya da diğer sosyal medya hesaplarınızda gezinmek için doğal bir yer görevi görüyor. Samsung, dış ekranı kullanma deneyimini artırmak için doğru dokunuşları yaptı.

İç Ekran

7,6 inçlik dinamik AMOLED ekran, Galaxy Z Fold 3’ü satın almanızın nedeni diyebiliriz. Bu, çoklu görev ve medya tüketimi için bol alan sunan güzel bir panel.

Samsung, geçen yılki telefonla aynı çözünürlüğü korudu; bu, mükemmel ancak akıllara durgunluk vermeyen tam HD’den daha iyi bir deneyim anlamına geliyor. Burada çok sayıda piksel var, ancak 374 ppi, bazı standart amiral gemilerinde gördüğümüz 525 ppi sayısının altında.

Kontrast, renk ve parlaklık, özellikle bu ekranın ikiye büküldüğü göz önüne alındığında, birinci sınıf. Panelin tek en boy oranı, içeriğinizin üstünde ve altında daha kalın siyah çubuklara sahip olduğunuz anlamına gelse de, Netflix ve diğer video sağlayıcılardan gelen Full HD içerik mükemmel görünüyor. Ekran ayrıca değişken bir 120Hz yenileme hızına sahip. Bir ara Twitter ve Instagram’da saatlerce gezindik ve ekranı yukarı ve aşağı itmenin deneyiminin tadını çıkardık.

Koruyucu kapağın yapısı ve kullanılan malzemeler nedeniyle, ışık kaynaklarının etrafında dolaşırken bu ekranda çılgınca bir parlama fark edeceksiniz. Bu, özellikle parlaklığın güneşten gelen parlamayı her zaman dengeleyemediği açık havada bir sorun. Korkunç değil ama dikkat çekiyor.

Performans

Galaxy Z Fold 3, makul bir RAM ve hızlı UFS 3.1 depolama alanına ek olarak Qualcomm’un en iyi çipine sahip. En iyi mobil cihazlarda çalışıyor, ancak kıyaslama testi sonuçlarımızdan bazıları Oppo, Xiaomi ve diğerlerinden en iyi Snapdragon 888 telefonlarının gerisinde kaldı.

Android 11 ve One UI 3.1 ile çalışan Z Fold 3’ün günlük performansı kesinlikle iyi. Telefonu normal akıllı telefon işleri için kullanma deneyimi, hız veya başka bir şeyle ilgili herhangi bir sorun göstermiyor. Devasa RAM‘i telefonun aynı anda birden fazla uygulamayı sorunsuz, tereddütsüz, sorunsuz çalıştırmasını sağlıyor. İçeriği pencereden pencereye sürüklemek her zaman düzgün çalışıyor ve herhangi bir takılmaya şahit olmadık. Telefon zorlu oyunlarda bile mükemmel çalıştı.

Telefon çoğu kıyaslamada başarılı oldu, ancak birkaç puan rekabetin biraz altında kaldı. Örneğin telefon, 3DMark veritabanındaki diğer telefonların yalnızca %88’ini geçti. Diğer birçok Snapdragon 888 cihazı daha iyi puanlar verdi. Telefonun ham bilgi işlem gücünü ölçen Geekbench puanları, OnePlus 9 Pro gibi diğer Snapdragon 888 telefonlarla olumlu şekilde karşılaştırıldı.

Pil

Samsung, Z Fold 3’ün pil boyutunu, Z Fold 2’ye kıyasla aslında küçültmüş, bu da pil ömrünün üst düzey tüketicilerin göz önüne alındığında şaşırtıcı. Sadece 100 mAh daha küçük, ancak bu uzun bir günün sonuna dek dayanıyor.

Telefonla geçirdiğimiz zaman, her iki ekranın karışık kullanımıyla bir gün sürdü, ancak yatmadan önce %20’yi zorladı. Dış ekranı daha fazla kullandığımız günlerde biraz daha iyiydi ve iç ekrana daha fazla yöneldiğimizde ise biraz daha kötüydü. Çoğunlukla iç ekranı kullanırken toplam ekran açık kalma süresi sadece beş saat olarak ölçüldü, bu harika değil. Daha uzun olmasa da en az altı saat görmeyi seviyoruz. Z Fold 3, piyasadaki çoğu telefondan daha büyük bir ekrana sahip, ancak beş saat biraz hayal kırıklığı yaratıyor.

Telefonun güç tüketme şeklini değiştirmek için elimizde birçok araç var. Her şeyden önce, tüm testlerimizi ekran, kutudan çıktığı gibi yapılandırıldığı 120Hz uyarlanabilir moda ayarlıyken yaptık. Her iki ekranın da yenileme hızını standart 60 Hz‘ye düşürebilirsiniz, bu da pil ömründen tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Z Fold 3’ü güç ihtiyaçlarınız için ince ayar yapmak için parlaklığı ayarlayabilir, arka plan uygulamalarıyla da daha fazla işlem gerçekleştirebilirsiniz. 

Samsung, şarj hızlarını kontrol altında tuttu. Kablolu şarj, bazı rakiplerin sunduğu 30W-65W+ hızlarının oldukça altında olan 25W’da maksimuma çıkıyor. 4.400mAh pilin 25W USB PD PPS şarj cihazıyla şarj edilmesi yaklaşık 90 dakika sürüyor. Unutmayın, Galaxy Z Fold 3 kutuda bir şarj cihazı içermiyor, bu nedenle kendi şarj cihazınızı sağlamanız gerekecek.

Kablosuz şarj, piyasadaki bazı cihazlarda bulunan 18W veya daha yüksek olandan daha yavaş olan 10W ile sınırlı. Kullanışlı bir 18W kablosuz şarj cihazımız var ve pili sıfırdan tam olarak doldurmak yaklaşık bir saat 50 dakika sürdü. Bu korkunç değil, ancak aşırı hızlı da değil. Z Fold 3 ayrıca kablosuz güç paylaşımını da destekliyor. Hız 4.5W’da ve gerçekten yavaş. Bu, aksesuarlarınızın veya başka bir telefonun açılmasının biraz zaman alabileceği anlamına geliyor.

Kamera

Samsung Galaxy Z Fold 3’ün beş kamerası var. Ana, ultra geniş ve telefoto lenslerle arkada standart bir düzenlemeye sahip olup, telefonun ön tarafında kullanıcıya dönük bir kameranın yanı sıra ekrana yerleştirilmiş ekran altı kamera sunuyor. Bunlar size fotoğraf çekmek için birçok seçenek vaat ediyor.

Samsung, geçen yılki telefonun ana üç kamerasını devralmış gibi görünüyor, yani cihazın arkasında dikey bir şeritte çalışan üç adet 12MP sensörü var. Selfie kamera 10MP ve UDC 4MP oranlarında. Kamera özellikleri sizi hayal kırıklığına uğrattıysa, Fold serisinin geleneksel olarak Samsung’un en iyi görüntüleme cihazı olarak hizmet etmediğini belirtmekte fayda var. Ancak aynı zamanda Note serisi her zaman birinci sınıf görüntülemeyi temsil ediyordu. Galaxy Z Fold 3 bu yıl Note serisinde etkin bir şekilde yer alırken, taşınabilir kamera yapılandırması biraz hayal kırıklığı yaratıyor.

Fotoğraf çekmenin birçok yolu var. En kolayı, telefonu kapalı tutmak ve vizörünüz olarak dış ekrana güvenmek. Telefon kapalıyken telefonun tüm fotoğrafçılık araçlarına tam erişiminiz oluyor. Buradaki ek avantaj, Z Fold 3’ün, tek elle daha kolay yönetilebilir olması diyebiliriz. Ancak, vizör olarak tam ekranı kullanmak istiyorsanız devam edin.

Samsung’un kamera yazılımı güçlü. Mod seçicide fotoğraf, video, portre ve Samsung’un “Tek Çekim” özelliğinin öncelikli olduğu çok sayıda çekim modu mevcut. Uygulama, flaşa, ayarlara, en boy oranına ve diğer temel ayar araçlarına kolay erişim sağlıyor ve elbette deklanşör düğmesini kullanmak parkta yürüyüş yapmak kadar kolay.

Ana kamerayla çekilen fotoğraflar çok iyi, ancak mükemmel değil. Güneşli bir günde dışarıda yapılan çekimler tahmin edilebilecek kadar iyi görünüyor. Bol ışıkta sensör iyi iş çıkarıyor ve keskin odakla iyi renk ve pozlama yakalıyor. Bazı görüntüler biraz hatalıydı ama hiçbir şey çok korkunç değildi. 

Üç lens, bir akıllı telefon için sağlam bir yakınlaştırma aralığına sahip olduğunuz anlamına geliyor. Ultra geniş, ana lens size 1x ve telefoto 2x optik büyütme sağlayarak her şeyi 0,5x’e kadar genişletiyor. 10x’e kadar yakınlaştırabilirsiniz, ancak 2x’in üzerindeki her şey dijital kırpma ile gerçekleştirilebiliyor. Ultra geniş, sağlam bir iş çıkarıyor, ancak birkaç görüntünün köşelerine yakın bazı garip bozulma fark ettik. 

En azından renkler ve pozlama iyi görünüyordu. Yakınlaştırma kamerası da özellikle 2x’te iyi bir iş çıkarıyor. Yaklaşık 4x’in üzerine yakınlaştırma hatalı sonuçlara yol açıyor ve 10x’e kadar yakınlaştırma, çekilmeye değmeyecek daha da hatalı fotoğraflar üretiyor. Ayrıca, yakınlaştırılmış çekimler çok fazla dinamik aralığı kaybediyor.

Portreler iyi çalışıyor. Bu seride normal bir fotoğraf, bir grup portresi ve tek bir portre bulunuyor. Kamera, kenar algılama konusunda yeterince iyi performans gösteriyor ve arka plan bulanıklığı miktarı grup portresinde oldukça yetersiz, ancak yakın plan portre için hedefte kalıyor.

Z Fold 3 ile selfie çekmenin iki yolu var. En kolayı telefonu kapalı tutmak ve öndeki dış kamerayı kullanmak. Bu, telefonu kolayca tutabilmenizi, çekiminizi oluşturabilmenizi ve sağlam görünümlü bir selfie çekebilmenizi sağlıyor. Bu dış kamera iyi ama daha iyi olabilirdi. Konu (siz) genellikle iyi odaktayken, dış kamera arka planın pozlamasını dengelemekle biraz uğraşıyor. Ayrıca, bu kamerayla yapılan özçekimler, renk açısından hatalı ve oldukça düz olma eğiliminde.

Ana ekranda yerleşik olan UDC’yi de kullanabilirsiniz. Bu size çekiminizi oluşturmak için tam ekran sağlıyor ve kamerayı hareket ettirirken arka planda ne olduğunu gerçekten görmenizi sağlıyor. Ancak, UDC harika olmayan görüntüler üretiyor. Çekimler hatalı, yumuşak, tek renk ve beyaz dengesi gösteriyor. En önemlisi, yüz o kadar iyi görünmüyor. Samsung, UDC’yi yalnızca görüntülü aramalar için kullanmanızı öneriyor ve bunun nedeni açık: Çok iyi fotoğraflar çekmiyor.

Video çekimi, 60 fps’de maksimum 4K ile sınırlı ve bir dizi farklı kare hızı mevcut, böylece isterseniz ağır çekim ve hızlandırılmış video çekebilirsiniz. Z Fold 3, 8K video çekmiyor. Samsung, Z Fold 3 alıcılarının Galaxy S serisinin alıcıları kadar üst düzey videoya önem vermediğine bahse giriyor. 

Sonuç olarak, Z Fold 3, görüntüleme bölümünde Z Fold 2’den önemli bir farkla daha iyi performans gösteriyor. Fotoğraflar genellikle daha iyi renklerle daha temiz ve keskin. Ancak Galaxy Z Fold 3, daha yüksek çözünürlüklü sensörlere ve çok daha üstün yakınlaştırma özelliklerine sahip Samsung Galaxy S21 Ultra ile kıyaslanamaz bile. Apple iPhone 12 Max Pro ve Google Pixel 5 gibi diğer amiral gemileri de temel fotoğrafçılıkta daha iyi. Belki de en hayal kırıklığı yaratan şey, Z Fold 3’ün kesinlikle bağımsız bir Galaxy Note 21’in olacağı kadar iyi olmaması.

İlginizi Çekebilir: Samsung Galaxy Z Flip 3 İncelemesi

Alınır Mı?

Piyasada bir eşi benzeri daha olmayan Z Fold 3, sahiden de muhteşem bir cihaz. Fiyatı çoğu kişi için hâlâ pahalı olsa da iyi performansı ve muhteşem tasarımıyla dikkatleri çekiyor. Fakat telefonun eksik kaldığı yönler arasında pil ve kamera bölümü yer alıyor. Eğer sahiden de fotoğrafçılık ve pil konusunda takıntılıysanız piyasada daha ucuz telefonlar bulabilirsiniz. Fakat tablet görevi gören şık bir canavar arayışındaysanız Z Fold 3 tam size göre!

Artıları

-Son derece rafine tasarım
-Büyük, çekici dahili ekran
-Çoklu görev yöneticisi
-Suya dayanıklı gövdesi
-Kalem desteği

Eksileri

-Biraz ağır
-Kutuda bir şarj cihazı yok ve pil ömrü düşük
-Kameralar çok da iyi değil
-Açıkken tutmak çok garip
-Kalem, cihaza dahil değil

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0