Ana SayfaOyunSony Hacklendi Mi? Hacker Grubu Sony’nin Sistemlerine Sızdı Verilerini Satacak

Sony Hacklendi Mi? Hacker Grubu Sony’nin Sistemlerine Sızdı Verilerini Satacak

Dark webde paylaşılan bazı dosyalar eşliğinde Sony’nin sistemlerine sızıldığı iddia edildi. Sony hacklendi mi?

-

3 Yeni Fortnite Oyunu Geliyor

2017 yılında piyasaya çıkan ve o günden bu yana sürekli gelişerek milyonlarca oyuncuya ulaşan Fortnite...

Bir hacker grubu tarafından dark webde bugün (25 Eylül 2023 Pazartesi) yapılan paylaşımlar büyük yankı uyandırdı. Çeşitli kanıt dosyaları eşliğinde Sony’nin sistemine sızdığını iddia eden hacker grubu, Sony’nin verilerini satacağını duyurdu. Sony’nin fidye vermeyi kabul etmediği için kendilerinin de böyle bir talebi olmadığını belirten grup, verileri 3. taraflara satacaklarını deklare etti. Bu paylaşımlar kısa sürede oyun sektörü başta olmak üzere geniş bir yelpazede yankı uyandırdı. Sony hacklendi mi, haberler gerçeği yansıtıyor mu daha yakından bakalım.

Sony Hacklendi Mi? 2011’deki PSN Sızıntısından Bu Yana En Büyük Sızıntı Olabilir!

Kendilerine “fidye yazılım grubu” (Ransomed[dot]vc) adını veren bir hacker grubu Sony’nin sistemlerine sızdığını ve neredeyse tamamen ele geçirdiğini iddia etti. Dünya devi Sony’nin tüm verilerine ulaştığını ifade eden grup, Japon devinin ele geçirdiği ön belleğini satmakla tehdit ediyor.

Bununla birlikte yapılan incelemeler sızmanın büyük boyutta olmayabileceğini ortaya koyuyor. Konu hakkında inceleme yapan Cyber ​​Security Connect’e göre grup; bazı hack kanıtı verileri yayınladı, ancak bunların “görünüşte pek de zorlayıcı bilgiler olmadığını” söylüyor.

Hacker grubu tarafından yayımlanan dosyalar; “dahili bir oturum açma sayfasının ekran görüntülerini, dahili bir PowerPoint sunumunu, çeşitli Java dosyalarını ve görünüşe göre 6.000’den az dosya içeren sızıntıya ait bir dosya ağacını” içeriyor. Bununla birlikte, hacker grubunun elindeki dosyaların ne kadarını yayımladığı hakkında kimsenin net bir fikri bulunmuyor.

Ransomed[dot]vc Hacker Grubu Rusya ya da Ukrayna Merkezli Olabilir

Hacklenme haberinin adeta gündeme bomba gibi düşmesinin akabinde; hacklemeyi gerçekleştirdiğini iddia eden Ransomed[dot]vc hacker grubu ile ilgili de araştırmalar zirve yaptı. Grup hakkında geniş ve net bilgiler bulunmasa da; grubun Rusya ya da Ukrayna merkezli olduğu düşünülüyor. Grup üyelerinin de genel olarak Rus ya da Ukraynalı olabileceği ön görülüyor.

Güncel oyun haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Sony Hacklenme Hakkında Açıklama Yapmadı

Oyun sektörünün en büyük aktörlerinden biri konumunda bulunan Sony’nin verilerinin çalındığına yönelik gelen haberler hakkında Sony’den henüz bir açıklama yapılmadı. Bu konuda bir doğrulama ya da yalanlama gelip gelmeyeceği büyük bir merak konusu olurken; verilerin gerçekten çalınmış olması durumunda Sony’nin fidye ödemeyi kabul edebileceği de düşünülüyor.

Kaynak: https://twitter.com/troyhunt/status/1706286479100817847

Frostpunk 2 Oyun İçi Videosu Geldi

Hayatta kalma, şehir kurma ve kaynak yönetimi türlerindeki Frostpunk’un ilk oyunu 2018 yılında yayımlanmış ve kısa sürede büyük beğeni...
Emine Emre
Emine Emre
Emine ben. Anadolu Üniversitesi İstatistik Bölümü (örgün öğretim/lisans) mezunuyum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme Yönetimi (ön lisans) okudum. İki üniversiteden de 2013 yılında mezun oldum. Çeşitli kurumlarda tam zamanlı olarak çalıştım. Oyun sektörü ve finans sektöründe deneyim sahibiyim.