Ana SayfaOtomobilTesla, araçlarında radar kullanımını etkinleştiriyor

Tesla, araçlarında radar kullanımını etkinleştiriyor

Tesla, FCC'ye önümüzdeki aydan itibaren yeni bir radar pazarlamayı planladığını söyledi. Bu hareket, vaat edilen kendi kendine sürüş kabiliyetini elde etmek için donanım paketinde potansiyel olarak ihtiyaç duyulan güncellemeler hakkında daha fazla endişe uyandırıyor. Tesla, 2016'dan bu yana ürettiği tüm araçlarının gelecekteki yazılım güncellemeleriyle kendi kendine sürüş için "gerekli tüm donanıma" sahip olduğunu iddia ediyor. Tesla zaten yerleşik bilgisayarını ve kameralarını daha önceki araçlarda yükseltmek zorunda kaldı ve henüz kendi kendine sürüş kabiliyetine ulaşamadı. Tam Kendi Kendine Sürüş (FSD) yazılımı hala beta aşamasındadır ve tamamen otonom sürüşe olanak sağlamaz.

-

Tangra LH1, Tesla Semi’ye Meydan Okumaya Geliyor!

Terraline tamamen yeni bir şirket olmayabilir, daha önce Solo Gelişmiş Araç Teknolojileri olarak biliniyordu. Şirket,...

Elon Musk’ın otonom sürüşe tartışmalı yaklaşımı daha da kafa karıştırıcı hale getirildi. Geçen yıl Tesla, tüm araçlarından radarları kaldırdığını ve bundan böyle FSD’yi desteklemek için Tesla Vision için tamamen kameralara güveneceğini duyurdu.

Bu duyuru tüm dünyayı konuşturdu ve birçok kişi tarafından güvensiz ve işe yaramaz olarak görüldü, ancak Tesla yine de devam etti. Şirket, 2016’dan sonra üretilen tüm araçlarının, onları tamamen otonom hale getirmek için gereken tüm donanıma zaten sahip olduğunu iddia etti.

Öne bakan radar kaldırıldığında ve ultrasonik sensörler gittiğinde, Tesla arabalarının yalnızca kameralara güvenmesi gerekiyordu ama görünüşe göre ya bir blöftü ya da Tesla kısa tarihindeki en büyük u dönüşlerinden birini gerçekleştiriyor.

Sürpriz, FCC’nin Tesla’nın arabalarında yeni radarlar kullanması için yaptığı başvuru sayesinde geldi. O başvuru 6 ay önce yapıldı ama bazı tasarım çözümlerini korumak için gizli tutuldu. Bu gizlilik bugün kaldırılmak üzereydi ama Tesla başka bir uzatma için başvurdu.

FCC’ye yapılan son talepte Tesla, 60 günlük ek gizlilik koruması talep ediyor ve FCC’ye yeni radarın gelecek yılın Ocak ayında piyasaya sürüleceğini bildiriyor. Bu, şirket tarafından yalnızca kameralı Tesla Vision destekli FSD’nin mümkün olmadığının kabulüdür.

Gerçekte ne olduğunu anlamak için Elon Musk’ın Tesla Vision hakkında tam olarak ne söylediğine yakından bakmamız gerekir. Geçen yılın Haziran ayına kadar, “saf görüşle güvenlik olasılığının, görüş ve radardan daha yüksek olduğunu çünkü ikincisi aslında sinyal-gürültü oranını düşürdüğünü” iddia etmişti. Bu, söylediklerinin dünyadaki hemen hemen her haber kaynağı tarafından bildirilen kısmıydı. Bu, Musk’ın kameraların radarlardan daha iyi olduğunu iddia etmesi gibi görünse de, daha sonra söylediği şey buydu: “Çok yüksek çözünürlüklü bir radar, saf görüşten daha iyi olurdu, ancak henüz mevcut değil”

Başından beri gizli bir plan. Görünüşe göre fikir, FSD’nin performansını engelleyen eski (Tesla’nın standartlarına göre) bir donanımı arabalarından çıkarmak ve sessizce yeni, yüksek çözünürlüklü bir yedek üzerinde çalışmaktı.

Şimdi her şey bir araya geliyor – Tesla, 160 metre menzile (525 ft) sahip bir Continental ARS410 otomotiv radarı kullanıyordu, ancak 2020 yılına kadar şirket, yeni nesil sensörler üzerinde Arbe Robotics ile yakın bir şekilde çalışıyordu. İsrailli girişim, Phoenix adında ilginç bir 4D tarama teknolojisine sahip ve Tesla arabalarına gelen de bu gibi görünüyor.

Sonra, yakın zamanda ön ve arka kamuflaj örtüleri giyen ve büyük olasılıkla yeni 4D radar takılmış yeni tamponları gizleyen Tesla Model 3 vardı. Her şey yerli yerine oturuyor ve önümüzdeki ay Tesla en son teknolojik eklentisini tamamlayacak. FSD’yi düzeltmek, güvenli ve kullanılabilir hale getirmek ve Beta’dan çıkarmak kesinlikle yatırımcıları teşvik eder, ancak bu çok daha uzun sürer.

-- Reklam --

WhatsApp Muadili Uygulamalar 2023

Mesajlaşma uygulamalarının pandemi sırasında her zamankinden daha önemli olduğu kanıtlandı, bu nedenle onlardan vazgeçmek artık söz konusu değil. İster...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.
KaynakArenaev

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz