Ana SayfaOtomobilTesla Model 3 ve Model Y resmi olarak Tayland'da piyasaya sürüldü -...

Tesla Model 3 ve Model Y resmi olarak Tayland’da piyasaya sürüldü – Sırada Türkiye var

Tesla, Tayland'da araçlarını satmaya başladı. Bu haftanın başlarında otomobil üreticisi, Asya ülkesinde Model 3 ve Y için resmi olarak sipariş almaya başladı.

-

240W Şarjlı Realme GT Neo5 9 Şubat’ta Geliyor!

Realme, GT Neo5'in 240 W hızlı şarj özelliğine sahip ilk akıllı telefon olacağını doğruladı ve...

Tayland, ithalat vergileri ve yerel vergiler sayesinde arabaların dayanılmaz derecede pahalı olduğu pazarlardan biridir. Tesla, ülkede arabalarını resmi olarak satmadı, ancak yollarda bol miktarda olmasına rağmen, Bangkok Polis Departmanının bile 2020’den beri Model 3 araç filosu var.

Tesla, bu durumu düzeltme zamanının geldiğine karar verdi ve hem Model 3‘ü hem de Model Y‘yi Tayland’da büyük olasılıkla özel ithalatçıları alt edecek fiyatlarla resmen piyasaya sürdü. Temel RWD spesifikasyonunda Model 3, mevcut döviz kurlarında yaklaşık 50.730 $’dan başlarken, Model Y RWD 56.500 $’dan başlıyor.

Model 3 Uzun Menzil de 57.654 Dolar’dan sipariş edilebilir ve Performans versiyonu 66.595 Dolar’dan gelir. Aynısı Model Y için de geçerlidir – Uzun Menzil 65.153 Dolardan başlar ve Performans 72.363 Dolardan başlar.

Tesla Model 3

Fiyatlar ABD’dekinden yaklaşık 10.000 $ daha yüksek olsa da, Tayland pazarı için makul kabul ediliyor. Giriş seviyesi BMW 5 Serisi Tayland’da 85.000 $’ın biraz üzerinde başlarken, aynı araba ABD’de 54.000 $’a mal oluyor – bu oldukça büyük bir fark.

İlginç bir şekilde, Tayland’da hem Model 3 hem de Model Y için standart renk Düz Siyah’tır. ABD’li ve Avrupalı müşteriler standart seçeneği Beyaz olarak alırken, Tayland’da bu renk isteğe bağlı bir ekstradır.

Ağustos ayında Avrupa'da yaklaşık 160.000 elektrikli otomobil satıldı
Tesla Model Y

Teslimat programları hakkında henüz bir açıklama yok, ancak bu çok uzun sürmemeli. Tayland, Giga Şangay’a Avrupa’dan çok daha kısa bir mesafede ve Çin’de Tesla satışlarının sakinleşmesiyle şirket, otomobillerini yeni bir pazara herhangi bir gecikme olmadan teslim etmesini sağlayacak.

Benzer bir durum Türkiye’de de var. Çok kısa bir süre sonra (2023’ün ilk aylarında bekliyorum) Tesla’yı resmi olarak ülkemizde de göreceğiz. Hatta Tesla Süpercharger’ların Türkiye’nin pek çok noktasına kurulumları bile tamamlandı.

Tek eksik lansman. Ee tabii fiyat yapısı da var. Malum bizim ülkemizde de ÖTV oranları oldukça yüksek ve maalesef bu durum elektrikli araçlar için de geçerli. Tesla Model 3 ve Model Y’de de yaklaşık %60 ek ÖTV vergisi yansıyacaktır. Satış fiyatlarını bekleyip hep birlikte göreceğiz.

-- Reklam --

Playstation Plus Şubat Ayı Ücretsiz Oyunları Belli Oldu!

Günümüzün en ünlü oyun devlerinden biri olan Playstation yeni yıla girerken rakiplerinden geri kalmamak için muhteşem bir kampanya başlatmayı...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.
KaynakArenaev

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz