Tüketici Raporları, Kia, Tesla ve Nissan’ın en güvenilir elektrikli otomobil markası olduğunu gösteriyor

Tüketici Raporları yıllık güvenilirlik raporunu yayınladı ve bazı ilginç sonuçlara sahip. Şirket, farklı modellerin güvenilirliğinin bir resmini oluşturmak için ABD’deki yüzbinlerce araç sahibinden veri topladı.

Rapor, elektrikli arabaların eşdeğer benzinli muadillerine göre daha az güvenilir olma eğiliminde olduğunu bulsa da, bazı markalar trendi tersine çevirmek için sonuçların üstüne çıktı.

Tesla Model 3 sonuçları, araca 2018’den beri sahip olan 1.000’den fazla araç sahibinden derlendi. Araca 5 üzerinden 3 güvenilirlik puanı verildi ve sadece elektrikli değil, Lüks Kompakt Arabalar grubunda üçüncü sırada yer aldı. Elektrik sınıflandırmasında Model 3 ikinci oldu.

İlk sırayı, piyasada yeni bir araç olmasına rağmen şaşırtıcı olmayan bir şekilde Kia EV6 aldı. Müşteriler seçimlerinden çok memnun görünüyorlar, ancak Tüketici Raporları, araba eskidikçe güvenilirlik puanının geçerli olmayabileceğini belirtiyor.

İlginç bir şekilde, eski güzel Nissan Leaf, toplam 70 puanla üçüncü sırada yer aldı ve güvenilirliği 5 üzerinden 3 olarak tahmin etti.

Tesla ve Nissan, elektrikli otomobil üretiminde en fazla deneyime sahipler, her ikisi de araçları on yılı aşkın bir süredir yapıyor. İki şirketin ürettiği arabalar rakiplerinden çok daha güvenilir, ancak Tüketici Raporlarına göre hâlâ eski yani benzinli ya da dizel araçların gerisinde kalıyorlar.

Tüketici Raporları, hala çok yeni teknoloji olan pilleri ve elektrik motorlarını suçluyor, ancak elektrikli arabaların sunduğu yeni kullanıcı arayüzü de suçtan payına düşeni alıyor. Yeni EV şirketleri artan şikayetlerle mücadele ediyor ve sık sık geri çağırma, araç sorunları, araç sahiplerinin arabalara kilitlenmesi gösteriyor.

Açıkçası elektrikli araçların nispeten daha düşük güvenilirliği kısmen, sürekli artan talebi karşılamak için pazara yeni ürünler sokan üreticilerden de kaynaklanıyor.

Uzun vadede bu yaklaşım hem üreticilere hem de pazara zarar verir. Elektrikli arabaların itibarı kötü ve tüketiciler onları satın almak istemiyor. Tüm sonuçları ve dürüstlüğü düşünmek için henüz çok erken olsa da – Tüketici Raporları, elektrikli araç seçimi söz konusu olduğunda ne yazık ki dünyanın geri kalanının çok gerisinde kalan ABD pazarıyla sınırlıdır.

CR Elektrikli araç güvenilirlik puanları

Gelecek yıl VW, Audi ve Mercedes’in ABD’de tam bir elektrikli araç serisini satışa sunacağı zaman sonuçları görmek ilginç olacak. Şu anda olduğundan çok daha fazla elektrikli araba satışta olacak ve o zaman rakamlar daha temsili olacak. Ancak mesaj açık – kalitenin artması gerekiyor, yüksek pazar talebi ortalamanın altındaki arabalar için bir mazeret değil ve üreticilerin oyunlarını hızlandırmaları gerekiyor.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0