Tesla’da Büyük Açık Kapatıldı!

Teslanın uzaktan kontrol sistemi ile ele geçirilen aracın fren sistemleri devre dışı bırakılarak büyük bir güvenlik tehditi ortaya çıktı.

Elektrikli ve otonom sürüşler için gelen modeller üzerinde tüm dikkatleri çekmeyi başaran Tesla, şimdiye kadar güvenlik üzerinde yapmış olduğu çalışmalar ile hep gündemdeyken, bu sefer ciddi bir açık ile gündeme oturdu.

Ancak son gelen bilgiler marka üretimlerinde ciddi güvenlik ihlali olabileceğini de herkese gösterdi. Hatta konu hakkında Çin’deki araştırmacılar önemli bir deney gerçekleştirdi.

19 kilometre uzaklıkta bulunan Tesla model araca sızmayı başaran araştırmacılar, araçtaki fren sistemini devre dışı bıraktı. Katılımcılar arasında Keen Secrutiry Lab temsilcileri de yer alırken, tüm o anlar kayıt altına alındı.

Frenler Kapatıldı!

Keen Security Lab beraberliğinde yapılmış olan bu çalışma ile araç içerisinde yer alan fren sisteminin çok kısa bir süre içerisinde uzaktan devre dışı bırakıldığı görüldü.Aracın 19 kilometre uzaktan dahi kontrol altına alınabilmesi kişilerin araçtaki güvenliğini tehdit ederken, bu tür farklı açıkların da sistemde yer alabilecek olması, kullanıcılarda tedirginlik yarattı.

Tesla tarafından açık kapatıldı!

Yapılan çalışmalar ile yayınlanan video paylaşırken, Tesla çok kısa bir süre içerisinde bu açığı kapattığını duyurdu. Ancak bu araçların güvenliği hakkında tartışmalar halen devam ediyor. Hatta araçların ayarları üzerinde yapılması beklenilen işlemler ile beraber kazaya neden olabilecek ve araçtaki yolcuların kaza tehlikesi olabileceği durumda bir açık var.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0