Ana SayfaOtomobilTom Zhu Xiaotong, Tesla'nın CEO'luk görevini Elon Musk'tan devralacak

Tom Zhu Xiaotong, Tesla’nın CEO’luk görevini Elon Musk’tan devralacak

Elon Musk'ın Tesla'nın CEO'su olarak potansiyel bir halef bulduğuna dair geçen ay çıkan haberlerin ardından, Çin'de yayınlanan bir rapor, söz konusu kişinin Tesla Çin'in şu anki başkanı olduğunu iddia ediyor.

-

BluTV Yabancı Medya Devi Warner Bros Discovery Tarafından Satın Alındı

Ünlü gazetecilerden Ertuğrul Özkök, BluTV'nin Warner Bros Discovery tarafından satın alındığını, bugün kaleme aldığı köşe...

Tesla direktörü James Murdoch’un geçen ay mahkemede Elon Musk’ın şirket için potansiyel yeni bir CEO belirlediğine dair ifadesinin ardından, PingWest’in son raporu işi alacak kişinin Tom Zhu Xiaotong olduğunu iddia ediyor.

Zhu, Tesla Çin’in Başkanıdır ve Çin’deki Supercharger ağının genişletilmesine liderlik etmek üzere 2014 yılından beri şirkette çalışmaktadır. Önce Küresel Başkan Yardımcılığına terfi ettirilerek ve ardından Tesla Çin Başkanı olarak görevi devralarak hızla yükseldi. Zhu, Giga Shanghai’ı çevrimiçi hale getirmekten ve ülke genelinde Tesla Servis Merkezlerinin tanıtımından sorumluydu.

Çin’den gelen bu son rapor, Elon Musk’ın Twitter’da giderek daha fazla zaman geçirmesi ve CEO yerine mühendis olmayı tercih etmesiyle anlam kazanıyor. Tesla’nın eski yönetim kurulu üyesi Antonio Gracias, Musk’ın en iyi olduğu şeye – baş ürün sorumlusu olmaya – odaklanmasına izin vermek için şirketin bir “idari CEO” aradığını doğruladı.

Elon Musk, işinin idari kısmından hoşlanmadığını her zaman dile getirdi, birçok kez bu işten tam anlamıyla nefret ettiğini ve her zaman mühendis olmayı tercih ettiğini itiraf etti.

Giga Shanghai, Tom Zhu Xiaotong’un gözetiminde inşa edildi

Zhou, Elon Musk’ın talebi üzerine Gigafactory’nin operasyonlarını denetlemek üzere zaten Teksas’ta bulunuyor. Bloomberg, bu son dakika randevusunun sadece Zhou’nun Tesla’nın ABD’de çalışma şekline alışmasına ve onu yeni pozisyona hazırlamasına izin vermek için olduğunu bildirdi.

Elon Musk’a CEO görevinden ayrılması için birçok çağrı yapıldı ve birçok yatırımcı, onun son Twitter destanını ve bunun şirketin hisse fiyatları üzerindeki etkisini onaylamadıklarını dile getirdi. Daha geniş bir pazar kargaşası arasında Tesla, hisseleri istikrarlı ve sürekli bir düşüşle oldukça kötü performans gösteriyor.

Elon Musk Twitter’ı satın aldıktan sonra ofise ilk geldiği an

Şirket, dümende sabit bir el ile büyük fayda sağlayabilir, Elon Twitter’ı düzeltmek için daha fazla zamana sahip olabilir ve yatırımcılar da nihayet istediklerini alabilir. Bir sonraki hamlenin ne olacağını görmek ilginç olacak, Elon’un CEO pozisyonundan vazgeçmesi oldukça kazançlı ücretlendirme anlaşmasından vazgeçmesi anlamına gelir, bu da SpaceX’i finanse etmeye devam etmek için daha fazla Tesla hissesi satması gerektiği anlamına gelir – SpaceX halka açılmadığı sürece ki bu olmayacak.

Baldur’s Gate 3 2023 Yılının En İyi Oyunu Seçildi

The Game Awards 2023, nam-ı diğer Oyun Oscarları 2023 gerçekleştirildi. Orijinal takvimi ile 7 Aralık’ta, Türkiye takvimine göre se...
Selin Polat
Selin Polathttps://www.cepkolik.com
Boğaziçi Üniversitesi'ni bitirdikten sonra kendimi teknolojiye verdim ve her türlü teknolojik ürünler ile ilgilendim. 1 Nisan itibari ile de Cepkolik.com ekibinde yer aldım. Ekibimizle birlikte teknoloji ile ilgili en güncel haberleri ve incelemeleri sizlere tüm detayları ile birlikte ulaştırmayı hedefliyoruz
KaynakArenaev