Ana SayfaOtomobilTürk Otobüsler Seri Üretime Hazırlanıyor - %100 Türk Malı

Türk Otobüsler Seri Üretime Hazırlanıyor – %100 Türk Malı

Türk otomotiv sektörünün ilk yerli elektrikli otobüsü Avenue EV, iki üretici arasında imzalanan anlaşma kapsamında Aselsan'ın elektrikli çekiş sistemleriyle donatılacak. Elektrikli araçlarda yerli teknolojinin kolaylaşması ve Türkiye'nin enerji bağımlılığının azaltılması açısından önemli bir hamle olarak görülen otobüsün kamu kurumlarına ilk teslimatlarının önümüzdeki günlerde yapılması planlanıyor.

-

Üreticilerden biri Salı günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ilk %100 yerli ve tamamen elektrikli otobüsü Avenue EV’nin seri üretime hazır olduğunu söyledi. Araç, Sabancı Holding ve Hollanda merkezli PPF Group’un bir girişimi olan Türk otomotiv şirketi Temsa ve Türk savunma devi Aselsan tarafından ortaklaşa üretilecek.

Türk otomotiv sektörünün ilk yerli elektrikli otobüsü Avenue EV, iki üretici arasında imzalanan anlaşma kapsamında Aselsan’ın elektrikli çekiş sistemleriyle donatılacak. Elektrikli araçlarda yerli teknolojinin kolaylaşması ve Türkiye’nin enerji bağımlılığının azaltılması açısından önemli bir hamle olarak görülen otobüsün kamu kurumlarına ilk teslimatlarının önümüzdeki günlerde yapılması planlanıyor.

Aselsan tarafından yerel olarak tasarlanan ve küresel ihtiyaçlar dikkate alınarak çevreci bir bakış açısıyla geliştirilen Avenue EV, kısa şarj özelliği sayesinde 15 dakikada tam şarja ulaşabiliyor. Tek şarjla 80 kilometre (59 mil) seyahat edebiliyor ve duraklarda kısa süreli şarj ile 24 saat kesintisiz hizmet verebiliyor.

Sıfır karbon emisyonu ve elektrikli çekiş sistemine sahip çevre dostu otobüs aynı zamanda sessiz, konforlu, yüksek performanslı ve son teknoloji ile donatılmış bir araç. Aracın daha önce Türk firmaları tarafından genellikle yurt dışından ithal edilen elektrik motoru, çekiş invertörü, ana bilgisayar ve gösterge paneli gibi bazı bileşenlerinin yerli olarak tasarlanıp üretilmesi, Avenue EV’ye en yüksek yerlilik oranını verdi.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here