Ana SayfaOtomobilTürk Otomobil Üreticisi Ford Otosan, Üretimi Yeniden Durdurdu!

Türk Otomobil Üreticisi Ford Otosan, Üretimi Yeniden Durdurdu!

Çip kıtlığı gittikçe büyüyor. Türk otomobil üretici Ford Otosan, üretimi bir kez daha durdurmak zorunda kaldı. İşte detaylar...

-

ABD’li otomotiv devi ve Türkiye’nin en büyük holdingi Koç Holding’in ortak girişimi olan Ford Otosan, küresel tedarik sıkıntısı nedeniyle Kocaeli’nin kuzeybatısındaki fabrikalarından birinde üretimini bir kez daha geçici olarak durduracak.

Önemli yarı iletken çiplerin kıtlığı, otomotiv sektörünün koronavirüs krizinden küresel olarak toparlanmasını zorlaştırıyor ve birçok otomobil üreticisinin üretimi durdurmasına neden oldu.

Küresel çip kıtlığı, geçen yıl COVID-19 salgını sırasında fabrikaları kapatan otomobil üreticilerinin çip tedarikleri için genişleyen tüketici elektroniği endüstrisine karşı rekabet etmelerinden kaynaklanıyor. İnsanlar evde daha fazla zaman geçirdikçe sektör bir patlama yaşadı.

Ford Otosan, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, 19 Nisan-1 Haziran tarihleri ​​arasında Gölcük fabrikasında üretime ara vereceğini söyledi.

Ford Otosan, dis

Otomobil üreticisi zaten Gölcük ve Yeniköy santrallerindeki üretimi durmasına neden olduğunu çip tedarik krizi nedeniyle 3-9 Nisan arası da bir ara vermişti.

Otomobil üreticisi, “Şu ana kadar bu küresel krizin etkisi, ana ortağımız Ford Motor Company’nin çabaları ve tedarikçilerimizle yürüttüğümüz işbirliği sayesinde en aza indirildi” dedi.

Bununla birlikte, son gelişmelerin ardından, ithal mikroçip kullanımının yoğun olduğu bazı parçaların tedariğindeki kısıtlamalar nedeniyle Gölcük fabrikamızda 19 Nisan – 13 Haziran tarihleri ​​arasında yıllık planlanan yaz durdurma ve üretimimizin durdurulmasına karar verildi.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here