Ana SayfaOtomobilTürkiye'de Otomobil Satışları %24,2 Arttı!

Türkiye’de Otomobil Satışları %24,2 Arttı!

Türkiye'de geçen ay yapılan otomobil satışları %24,2 arttı. Satışların bu ay daha da artması bekleniyor.

-

240W Şarjlı Realme GT Neo5 9 Şubat’ta Geliyor!

Realme, GT Neo5'in 240 W hızlı şarj özelliğine sahip ilk akıllı telefon olacağını doğruladı ve...

Geçenlerde yayınlanan bir endüstri grubu raporuna göre, Türkiye’nin otomotiv satışları Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre %24,2 arttı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), Türkiye’de geçen ay binek otomobil ve hafif ticari araç satışlarının toplam 58 bin 504 olduğunu bildirdi.

Art arda ikinci bir aylık büyüme ile Şubat satışları, son 10 yılda o ayın en yüksek satışları oldu. Binek otomobil satışları, Şubat ayında yıllık %18,6 artışla toplamın %76’sını veya 44,749’unu oluşturdu. Aynı dönemde %46,6’lık artışla toplam 13.755 adet hafif ticari araç satışı gerçekleştirildi.

Sektör temsilcileri, hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasıyla satışların daha da hızlanabileceğini tahmin ediyor. İkinci el otomobil pazarından da dinamizm bekliyorlar.

Türk ekonomi gazetesinde konuşan ODD Başkanı Ali Bilaloğlu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve ekonomik programdan gelen güven artırıcı açıklamaların yanı sıra Türk lirasını yükselten döviz üzerindeki etkilerinin değer, satışların artmasına katkı sağlamıştı.

ODD başkanına göre, kamuoyunun ülke ekonomisine duyduğu güvenin artması ve gelişmelerin kalıcı olacağına dair taahhüdü, çeşitli otomobil markalarının satış kampanyaları, yeni model lansmanları ve artan bireysel mobilite ihtiyacı da satışları artıran nedenler arasındaydı.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, Avrupa’da düşüşün görüldüğü bir dönemde Türkiye’de satışların artmasının ekonomik dinamikler gösterdiğini ve sektöre olan ilginin sürdüğünü söyledi.

-- Reklam --

Playstation Plus Şubat Ayı Ücretsiz Oyunları Belli Oldu!

Günümüzün en ünlü oyun devlerinden biri olan Playstation yeni yıla girerken rakiplerinden geri kalmamak için muhteşem bir kampanya başlatmayı...
Ayşen Sıla
Ayşen Sıla
Yeni dünyaya olan merakımla birlikte pekişen yazım alanında da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Tam şu anda kendi kitabımı kaleme alırken, dünyamızı kuşatan ve hayatımızın bir parçası haline gelen teknolojiye dair her şeyi ilgiyle takip ediyorum.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz