Ana SayfaOyunTürkiye’nin Dijital Oyunu İhracatı

Türkiye’nin Dijital Oyunu İhracatı

-

Çağımızın geleceği gençlerin özellikle yas tatillerinde tek ilgi odağı video oyunlarıdır. O kadarki sadece ülkemizde değil tüm dünyayı ele alırsak oyuncu sayısı 7’den 70’E milyarlarca kişiye ulaşmaktadır. Oyun firmaları bildiğiniz gibi genel olarak yılda bir kere olmak üzere oyun çıkarırlar çıkarttıkları bu oyunlara milyonlar dahi harcasalar geliri harcadıkları bütçenin onlarca kat ve kat’ı daha yükseğidir.

Ülkemiz’de bu piyasayı artık iyi değerlendirmek istemesi ile yeni stratejiler yapıyorlar ve bu stratejiler sayesinde Türkiye artık dijital oyun ihracatı yapmaya hazırlanıyor.

Yapılan stratejik planlar sonucu ülkemizde oyun piyasasının özellikle oyun yapımcılarının önü açılması bekleniyor. Ancak bildiğiniz gibi korsan oyunlar yüzünden ülkemizde pek fazla single player oyunlar gelişmemektedir. Bu tür piyasaya çıkan ürünlerde en çok parayı yurt dışı ihracatı ile birlikte kazanıyor.

crysis

Ekonomi Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından beraber yürütülen bu stratejik planlar sonucu bazı üniversite oyun grupları geliştirilmeye başlanması beklendiği gibi konferanslardanda yorumlar toplanıp analiz sonuçları elde ediliyor.

Yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde 7’den 70’e tüm yaş gruplarımız ve tüm insanlarımızın toplam oyun oynama saatleri 39 Milyon saat yapıyor.

Bu stratejik planı herkesin desteklediği gibi bizlerde destekliyoruz ve ülkemizde bildiğiniz gibi yerli yapım single ve online olmak üzere tüm oyun yapımları devam ediyor ancak yapılan bu yeni düzenlemeler ile bazı online oyunlarda single’ye dönüşebilir özellikle Türk yapımı olarak devam eden StaryGames oyunu Rota Online oyununun bu piyasadan etkilenerek single’ye dönüşebilmesi gündeme gelmesine rağmen yapımcıları buna pek sıcak bakmıyor ve online olmasında ısrar ediyorlar.

-- Reklam --

Youtube kanalımıza abone ol! Mi Band 6 ya da Steelseries Rival 3 senin olsun.

Haber bültenimize abone ol

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.