Ana SayfaOtomobilVolvo, 2025 yılına kadar elektrikli otomobillerin benzinli otomobiller kadar ucuz olacağını iddia...

Volvo, 2025 yılına kadar elektrikli otomobillerin benzinli otomobiller kadar ucuz olacağını iddia ediyor

Volvo, 2030 yılına kadar %100 elektrikli otomobil elde etme planını açıkladı. Şirkete göre, bunu başarmak için Volvo, içten yanmalı motorların geliştirilmesi ve imalatına katılımdan tamamen çekilecek. Hareket, Volvo'yu içten yanmalı motorların geliştirilmesinden ve üretiminden tamamen çekilen ilk otomobil üreticisi olarak temsil ediyor. Volvo, 2025 yılına kadar küresel satışlarının %50'sinin tamamen elektrikli araçlar olacağını iddia ediyor. Diğer %50 ise hibrit araçlar olacak. Ayrıca 2030 yılına kadar marka tamamen elektrikli araç üretimine geçecek.

-

Star Wars Jedi: Survivor Tanıtıldı!

Günümüzün en büyük kurgu evrenlerinden birine sahip olan Star Wars serisini bilmeyen yoktur. Özellikle oyunları...

Arabaların tam olarak elektrifikasyonuna giden yolda en büyük engel onların fiyatıdır. Şarj altyapısı, üretim gecikmeleri, malzeme kıtlığı – basit bir satın alınabilirlik gerçeği söz konusu olduğunda bunların hepsi sönük kalıyor. Volvo geleceğin parlak olduğunu ve elektrikli otomobillerin benzinli muadilleriyle aynı fiyata mal olacağını iddia ediyor – uzak bir gelecekte değil, 2025 gibi erken bir tarihten bahsediyor.

Volvo, 2030 yılına kadar %100 elektrikli otomobil elde etme planını açıkladı.

Şirket, 2030 yılına kadar yalnızca tamamen elektrikli otomobil üretimine geçmek için küresel otomobil üreticileri arasında en iddialı planlardan birine sahip. Volvo, herhangi bir içten yanmalı motor geliştirme programından ve üretiminden çekiliyor ve tamamen elektrikli aktarma organları geliştirmeye odaklanıyor. Şirket, 2025 yılına kadar üretiminin en az yarısının elektrikli araçlar, diğer yarısının da hibrit olacağını iddia ediyor.

Elektrikli otomobillerin fiyatını çoğunlukla pil maliyetleri belirler, ancak çip sıkıntısı ve talebi de büyük bir rol oynar. Yakıt ve enerji fiyatlarındaki artışlar, üretimi de daha pahalı hale getiriyor ve Covid ile ilgili gecikmeler, özellikle Çin’de hala otomobil üretimini etkiliyor.

Pil kalitesi Lityum karbonat (LiCO3), Kasım 2021’de metrik ton başına 28.400$’dan geçen hafta yaklaşık 85.000$’a yükseldi. Kasım 2020’de bu fiyat 5.500 doların biraz üzerindeydi – bu sadece iki yılda 15 buçuk kat fiyat artışı anlamına geliyor. Ortalama olarak bir elektrikli otomobil aküsü, kapasitesinin kWh başına 850 gram Lityum karbonata ihtiyaç duyar – Tesla Model X’in pilinde 85 kg vardır ve maliyeti iki yıl önce 470 dolardan bugün 7.225 dolara çıkmıştır. Bu sadece Lityum – aynı durum kobalt, fosfat, manganez, nikel ve hatta demir için de geçerli.

Elektrikli kamyon akülerine olan talep, hammadde fiyatlarını daha da yükseltecek.

Volvo’nun CEO’su Jim Rowan, gelecek konusunda iyimser. 2025 yılına kadar elektrikli Volvo’ların benzinli otomobillerle aynı fiyata mal olacağını iddia ediyor. O zamana kadar çok daha gelişmiş olacak ve şimdi sahip olduğumuzdan daha verimli piller sunacak olan teknolojiye bağlı olacak. Elektrikli arabalar daha küçük pil paketleri kullanacak ve daha iyi menzile sahip olacak, aynı zamanda çok fazla lityum gerektirmeyen yeni pil kimyaları olacak.

Elektrikli arabaların ucuzlayacağı anlamına mı geliyor? Acı gerçek şu ki – bu durum pek de mümkün değil. Şu anda elektrikli araç fiyatlarını etkileyen çok daha fazla şey var ve küresel mali durum kesinlikle her şeyin fiyatlarını yukarı çekiyor. En olası senaryo, benzinli arabaların daha pahalı hale gelmesi ve fiyatlarını elektrikli arabalara yükseltmesidir.

Otomobil elektrifikasyonunun küresel hedeflerinin çok agresif son teslim tarihleriyle birlikte, hammadde maliyetleri yalnızca artacaktır. Üreticiler, pilleri daha küçük yapmak ve daha ucuz mineraller kullanmak için pilleri yeniden icat etmeye ve yeni teknolojiler geliştirmeye zorlanacak.

Citroen, Oli elektrikli otomobiliyle farklı bir yaklaşım sergiliyor, şirket, 30.000 €’dan daha az maliyetli bir aile EV yapmanın mümkün olduğunu kanıtlıyor, ancak bunun için teknolojiden daha fazlasını alacak – insanlar da beklentilerini aşağı çekmek zorunda kalacaklar ve bu biraz zor olabilir.

-- Reklam --

Android telefonunuzda indirilenleri nasıl bulabilirsiniz?

Web'de gezinmek bir yaşam biçimi olduğundan, dosya indirmek çoğumuzun yaptığı düzenli bir günlük etkinliktir. Müzik, fotoğraf veya video olsun,...
KaynakArenaev

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz