Ana SayfaOtomobilYeni Audi Q8 e-tron Tanıtıldı

Yeni Audi Q8 e-tron Tanıtıldı

-

2022 son çeyrekte küresel akıllı telefon üretimi %11 düştü

Trendforce, küresel akıllı telefon pazarıyla ilgili en son araştırmasını yayınlayarak 2022'nin üçüncü çeyreğinde üretimde düşüş...

Audi e-tron, piyasaya sunulduğundan bu yana 4 yılda 150.000 adet sattı, bunu sessizce ve neredeyse radarın altında yaptığı için oldukça dikkat çekici bir başarı. Hala taze görünüyordu ama Audi bir güncelleme zamanı olduğuna karar verdi. Çünkü biliyoruz ki premium elektrikli SUV segmentindeki rekabet oldukça şiddetli ve artarak büyüyor.

Ve karşınızda tamamen yeni Audi Q8 e-tron duruyor. Hem SUV hem de Sportback versiyonları, daha kolay bir tanımlama için eklenen Q8 ile yeni kimlikler aldı, görünüşe göre müşteriler otomobilin hangi segmente ait olduğunu karıştırdı ve model tanımı çözüm oldu. Dürüst olmak gerekirse, elektrikli Audi ailesi, e-tron sahneye çıktığından beri çok büyüdü, o zamanlar tek elektrikli Audi idi, bu yüzden sadece “e-tron” olarak adlandırılması mantıklıydı.

Daha önce olduğu gibi, tüm modeller çift motorlu kurulum veya S versiyonları olması durumunda üç motorlu bir AWD (4 tekerden çekiş) sistemi ile birlikte gelir. Güç rakamları genel olarak aynı kalıyor, ancak S olmayan versiyonlardaki arka motor yükseltildi – daha fazla tork ve daha yüksek verimlilik anlamına gelen bir manyetik alan oluşturan 14 bobini kullanıyor.

SQ8 versiyonu, ön tekerleklere güç sağlayan 124 kW’lık bir elektrik motoruyla birlikte gelirken, iki adet 98 kW’lık arka aksta çalışır. Kombine çıkış 370kW ve 973Nm torktur ve bu, giden e-tron S ile aynıdır. 0’dan 100 km/s’ye 4,5 saniyelik hız ve 210 km/s’lik azami hız da önceki versiyon ile aynı.

Q8 55 e-tron yine önceki e-tron ile aynı performans rakamlarına sahip – 300 kW ve 664 Nm – ancak farklı bir arka motora ilişkin ilk ipucu biraz daha iyi hızlanma – 5,7 saniye yerine 5,6 saniye. Günlük sürüşte muhtemelen bu farkı fark etmeyeceksiniz, ancak 40’tan 100 km/s’ye veya 60’tan 120 km/s’ye hızlanma biraz daha hızlı hissetmeli.

Q8 50, gözle görülür bir güç artışı elde eden tek modeldir, toplam çıkış 250kW’a yükseldi ve tork 664Nm’ye çıktı. Yükseltilmiş arka motor, 0’dan 100 km/s hıza ulaşması 6,8 saniye sürüyorken, şimdi 6 saniyelik hızlanma ile gücünü burada gösteriyor. Q8 50 e-tron da daha yüksek bir azami hıza sahip – 200 km/s ve ağabeyi Q8 55 ile aynı.

En büyük değişiklikler, Audi’nin yoğunluğu önemli ölçüde artırmak için istifleme teknolojisine sahip prizmatik hücreler kullandığı akü bölümünde gerçekleşiyor. SQ8 ve Q8 55, 106kWh kullanılabilir kapasiteye sahip yeni 114kWh pil paketi ile satışa sunulacak. Q8 50, 89kWh kullanılabilir kapasite sağlayan daha küçük 95kWh pil ile yapmak zorunda kalacak. Bu büyük bir gelişmedir – daha önce 65kWh’den daha az kullanılabilir olan 71kWh’lik bir paketle donatılmadan önce, kapasite yükseltmesi %37’dir!

Son olarak, Audi’nin elektrikli SUV’si iyi bir sürüş menzili ile geliyor. Şirket, yeni pillerin yanı sıra her iki versiyonun da aerodinamik performansını iyileştirmek için çok çalıştı – Q8 artık 0,27 sürtünme katsayısına sahip ve Q8 Sportback 0,24’te daha da iyi. Büyük ölçüde geliştirilmiş verimlilik anlamına gelir.

Giriş seviyesi Q8 50 e-tron, 491km’ye kadar seyahat edebilir ve Sportback kardeşi 505km ile bunu geliştirir. Bu, aynı WLTP döngüsündeki tüm sayılara sahip eski modelden 150 km daha fazla.

Q8 55 e-tron serisinin kralı, Sportback versiyonunda araç 600 km ve geleneksel SUV parkurlarını 582 km ile hemen arkasında almayı başarıyor. Beklendiği gibi, SQ8 sürümleri biraz daha düşük menzile sahip olacak – SQ8 Sportback, normal SQ8’in yeni pil paketinden 494km’yi sıkıştırmayı başarmasıyla şarjla 513km gidecek.

Şarj süreleri de iyileştirildi. Q8 50 e-tron’daki en küçük pil, bir DC şarj cihazında 150kW’ı işleyebilirken, Q8 55 ve SQ8 170kW’ı işleyebilir. Daha büyük pil, 30 dakikadan biraz fazla bir sürede %10’dan %80’e kadar şarj olabilir.

Evde, tüm Q8 sürümleri mevcut 22kW isteğe bağlı yükseltme ile 11kW’a kadar şarj edebilir. En küçük paketin tamamen doldurulması 9 saat 15 dakika, daha büyük paketin doldurulması – 11 saat 30 dakika sürer.

İç iyileştirmeler arasında daha yüksek çözünürlüklü ekranlar, doğal ses kontrolü ve Audi sanal kokpit yer alıyor. Grafikler geliştirildi ve HUD (Head up display) da mevcut. Alman müşteriler, tüm donanımlarda MMI Plus navigasyona sahip olacak ve tüm modellerde Wi-Fi hotspot ile LTE bağlantısı mevcut. Yerleşik Apple Music, Amazon Alexa ve Amazon Music var. Audi Q8, otomobil hareketlerini özel bir gözlük aracılığıyla görüntülenen görüntülerle birleştiren bir artırılmış gerçeklik deneyimi olan Holoride’ı tanıtan ilk üretim otomobilidir.

Audi Q8 e-tron ilk kez net karbon nötr sertifikası aldı. Bu oldukça büyük bir haber, üretim sürecinin karbonsuz olduğu ve malzemelerin taşınması da dahil olmak üzere tüm üretim sürecinden kaynaklanan emisyonların karbon kredileriyle dengelendiği anlamına geliyor.

Birçok malzeme kapalı devre bir işlemle geri dönüştürülür ve ses yalıtımı ve halı üretimi için kullanılır. Dinamica döşemesi, solvent içermeyen yeni bir süreçte geri dönüştürülmüş şişelerden %45 oranında yapılmıştır.

E-tron çok popülerdi ve şimdi Q8 e-tron daha da mantıklı. Araba, Almanya ve diğer Avrupa pazarlarında Şubat 2023 için planlanan teslimatlarla önümüzdeki hafta içinde siparişe hazır hale gelecek. Amerikalı müşteriler teslimatları Nisan ayının başında almalı. Q8 50, Almanya’da 74.400 €’dan başlayacak ve Audi kısa süre içinde tüm modeller için fiyatlandırmayı açıklayacak.

-- Reklam --

Oppo Find X6’nın Kamera Dizaynı Gün Yüzüne Çıktı

Oppo'nun Find X6 serisi amiral gemisi telefonlarını 2023'ün ilk çeyreğinde küresel pazarda duyurması bekleniyor. Serinin en az iki model (Find X6...

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz