Ana SayfaİpucuYeni başlayanlar için VPN'ler: Bilmeniz gereken her şey

Yeni başlayanlar için VPN’ler: Bilmeniz gereken her şey

-

Snapchat’te kişiler nasıl engellenir?

Snapchat'te arkadaşlarınızdan birini engellemenin zamanı geldiyse, bunu şu şekilde yapabilirsiniz:Adım 1: Mobil cihazınızda Snapchat uygulamasını...

Bir VPN, cihazınız ile internet arasında güvenli bir bağlantı kurar ve bir saatten az bir sürede kurulur. VPN’lerin dilini bilmiyorsanız, bu göz korkutucu bir görev gibi görünebilir, ancak gerçekte kurulumları ve kullanımları basittir. VPN’ler sizi internetteki tüm kötü niyetli aktörlerden korumaz, bu nedenle birini kullanırken iyi güvenlik uygulamalarını sürdürmek hala gereklidir. Ancak bir VPN’i etkinleştirmek, kimliğinizi şirketlerden, hükümetlerden ve diğer kötü niyetli kişilerden korumanın basit bir yoludur.

Bir VPN kurmak kafa karıştırıcı olabilir, ancak yardım etmek için buradayız. Pek çok harika VPN var, ancak hepsi benzer uygulamaları takip ediyor, bu nedenle hangi hizmeti kullanıyor olursanız olun veya hangi cihaza kurarsanız kurun bu kılavuzu kullanabilirsiniz.

Bir VPN nasıl seçilir

Kullanılabilir çok sayıda VPN vardır ve sizin için en uygun olanı seçmek zor olabilir. Neyse ki, birçok VPN ücretsiz deneme sunar, böylece para harcamadan sizin için mükemmel olanı bulabilirsiniz. İşte bir VPN seçerken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler.

Maliyet

Açık görünebilir, ancak VPN’inizin maliyetini dikkatlice düşünmek isteyeceksiniz. İyi bir VPN için ortalama aylık ücret genellikle 5 ila 10 ABD Doları arasındadır. Ücretsiz VPN’ler aslında o kadar güvenli olmayabilir ve daha pahalı VPN’ler çoğu kullanıcı için gereksiz olan benzersiz özellikler sunma eğilimindedir. Bununla birlikte, fırsatlara dikkat edin; birçok VPN, bir veya iki yıllık hizmet için peşin ödeme yaparsanız indirimler sunar.

Cihaz bağlantı sayısı

Bir VPN için ödeme yapacaksanız, kişisel verilerinizi internet üzerinden gönderen herhangi bir cihazda kullanmalısınız. Buna akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, oyun konsolları ve akış cihazları dahildir. Bu, özellikle VPN’inizi ailenizle paylaşıyorsanız, hızla artabilir. Neyse ki çoğu VPN, tüm planlarında birden fazla cihaz bağlantısı sunar. En az beş cihaz kullanmanıza izin veren bir hizmet öneriyoruz.

Hız

Herhangi bir VPN kullanırken genellikle performansta bir düşüş bekleyebilirsiniz. Bu genellikle bir sorun değildir, ancak düzenli olarak çok fazla veri kullanıyorsanız (ör. 4K akış), gecikme veya takılma fark edebilirsiniz. Bu düşüş tahmin etmeyi zorlaştıran birçok faktöre bağlıdır. Bu yüzden, söylemenin en iyi yolu, ücretsiz denemelerini kullanarak her VPN’i test etmektir. Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken bir şey, sunucuların sayısı ve konumlarıdır, çok fazla sunucuları yoksa (çoğu premium hizmetin yaklaşık 4000’i vardır) veya yakınınızda yoksa, gözle görülür performans sorunları yaşayabilirsiniz.

Konum

VPN’ler bulundukları ülkenin yasalarına tabidir. Bu, VPN’lerin kullanıcı bilgilerini tutmasını gerektiren bir ülkede (Amerika Birleşik Devletleri gibi) bulunan tüm VPN’lerden kaçınmanız gerektiği anlamına gelir. İsviçre, Panama ve Britanya Virjin Adaları gibi ülkelerde bulunan VPN’ler, daha fazla gizlilik için iyi seçeneklerdir.

Ekstra özellikler

VPN’ler, çift VPN’ler, TOR, öldürme anahtarları ve özel arama motorları gibi çeşitli farklı özellikler sunabilir. Bu özellikler yararlı olabilir, ancak her zaman gerekli değildir. Hangi özelliklere ihtiyacınız olduğuna karar vermek için tüm farklı VPN’lere dikkatlice bakın.

Bir VPN sunucusu nasıl seçilir

VPN’inizi yükledikten sonra, bir sunucu seçmeniz gerekecek. VPN’ler genellikle sizi en yakın sunucuya otomatik olarak bağlar, ancak ihtiyaçlarınıza bağlı olarak manuel olarak seçmek isteyebilirsiniz. Bu, her VPN için farklı bir işlemdir, bazıları menüleri kullanır ve bazıları (NordVPN gibi) yukarıda gösterildiği gibi etkileşimli bir harita kullanır. Bölge kilitli içeriğe erişmek için bir VPN kullanıyorsanız, o bölgede bir sunucu seçmek isteyeceksiniz.

Bir sunucu seçtikten sonra hazırsınız! Artık çevrimiçi kimliğinizi korumak için VPN’inizi kullanabilirsiniz. Ancak, VPN’inizde ince ayar yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımlar hizmetten en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Bir VPN protokolü nasıl seçilir

Protokol, VPN sunucunuza nasıl bağlanacağınızı belirleyen kurallar kümesidir. Verilerinizin nasıl şifreleneceğine karar verirler ve verilerinizin VPN ile açık internet arasında ne kadar hızlı gidip geldiğini etkileyebilirler. Farklı VPN’ler farklı protokoller sunar, bu nedenle her yerde aynı protokolleri görmezsiniz. Varsayılandan değiştirmek gerekli değildir ve muhtemelen VPN’inizi nasıl kullandığınızla ilgili pek bir değişiklik olmayacaktır. Ancak, göz önünde bulundurulması gereken bazı yaygın protokoller aşağıda verilmiştir. Ancak unutmayın, VPN’i cihazınıza yüklüyorsanız tüm bunları atlayabilirsiniz. Bu, bir uygulama indirip oturum açmak kadar basit. Emin değilseniz, VPN’niz için destek sayfasına bakın.

OpenVPN

OpenVPN, çoğu VPN’de bulunan açık kaynaklı bir protokoldür. Size herhangi bir sorun çıkarmayacak yerleşik, güvenilir bir seçimdir.

Wireguard

Wireguard, mevcut en hızlı VPN protokollerinden biri olan daha yeni bir açık kaynaklı protokoldür. Diğer protokollere göre daha az kaynak kullanır ve genellikle taşınabilir aygıtlar için daha iyi bir seçenektir. Ancak, daha yeni olduğu için, diğer daha yerleşik protokoller kadar kapsamlı bir şekilde test edilmemiştir.

IKEv2

IKEv2, ağlardaki değişikliklere uyum sağlamada veya bir bağlantı kaybından kurtulmada harika olan tescilli bir protokoldür. Ancak açık kaynak olmadığı için bağlantınızın ne kadar güvenli olduğunu doğrulamanız mümkün değil.

Diğer yararlı VPN özellikleri

Her VPN farklı bir dizi özellik sunar, ancak birden fazla VPN’de bulunan bireysel özellikler ve ayarlar vardır. İşte bazı genel özellikler ve bunların VPN’inizi nasıl etkilediği.

Double VPN

Çift VPN özelliği sunan VPN’ler sizi bir yerine iki sunucu üzerinden bağlar. Bu, trafiğinizin yeniden yönlendirildiği ve iki kez şifrelendiği anlamına gelir, böylece evdeki trafiğinizi izleyen hiç kimse bağlandığınız son sunucuyu göremez. (örneğin, Fransa’daki bir sunucuya, ardından Almanya’daki bir sunucuya bağlanırsanız, izleyen herkes yalnızca Fransa’daki sunucuya bağlandığınızı görecektir). Bu ayrıca, ikinci sunucunun güvenliğinin ihlal edilmesi durumunda bir arızaya karşı koruma işlevi de görür.

Kapatma anahtarı (Kill switch)

Bir öldürme anahtarı, VPN’niz devre dışı bırakılırsa cihazınızın internetten bağlantısını hemen keser. Korumadaki boşlukları önleyen kullanışlı bir özelliktir.

Bölünmüş Tünel Açma (Split Tunneling)

Bölünmüş tünelleme, hangi uygulamaların VPN’i kullanacağına karar vermenizi sağlar. Bazı uygulamalar bir VPN’e bağlandıklarında hatalı davrandığından, bu yararlı olabilir.

VPN ne zaman kullanılır?

Ne zaman VPN kullanılacağına karar vermek birçok faktöre bağlıdır. Gizlilik konusunda aşırı derecede endişeleniyorsanız, onu kalıcı olarak açık bırakmak isteyeceksiniz. Yalnızca hassas verileri (ör. bankacılık işlemleri) iletirken istiyorsanız, gerektiğinde kapatıp açabilirsiniz.

Bağlantıda gecikmeler yaşayabilirsiniz ancak seyahat ederken VPN’inizi etkin tutmanızı öneririz. Bu, trafiğinizin en savunmasız olduğu zamandır, bu nedenle VPN’inizin her yeni ağ için yeniden bağlanmasını bekleme zahmetine değer.

Trafiğinizi güvende tutmak için bir VPN kullanın

Üçüncü taraf seçenekleri size çekici gelmiyorsa, kendi kendine barındırılan VPN’inizi oluşturmayı düşünün. Bu çok daha fazla uğraş gerektirir, ancak verilerinizin tamamen sizin kontrolünüz altında olduğunu bilerek kendinizi rahat hissedebilirsiniz.

-- Reklam --

Alienware’in Yeni Bilgisayarı Hayallerinizi Süslüyor Olabilir!

Alienware, yeni bir 18 inç oyun dizüstü bilgisayarını tanıtan kısa bir fragman yayınladı. Bu gerçekten çok heyecan verici bir...

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz