Yepyeni Bir Plazma Sistemi

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Fen Edebiyat Fakültesinde Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Lütfü Öksüz ile Suudi Arabistan’da bulunan Ulusal Matematik ve Fizik Merkezin’nde (KACST) görevli olan Dr. Ahmet Hala’nın önderliğini üstlendiği ekip, mikrodalga frekansları ve radyo frekanslarını güç kaynağı edinen yeni bir plazma sistemi geliştirmeyi başardılar. Bu sistemi geliştirmek için çok çalıştıklarını da ayrıca belirttiler. Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehrinin bulunduğu Suudi Arabistan’da KACST’da görev yapmakta olan Ahmet Hala, bu yeni gelişen teknolojide plazmanın dördüncü halinin kullanıldığını söyledi.

Plazma Sistemleri Değişiyor

Sizin de bildiğiniz üzere gelişen teknoloji dünyası ile beraber, hemen her insanın evinde bir plazma bulunmaktadır. İyon, elektron ve nötr olan parçacıklar, hemen her plazma televizyonda bulunmaktadır. Plazma ayrıca hemen her alanda ve tıp alanında aktif olarak kullanılmaktadır. Plazmanın oluşması için ise radyo frekansları ve mikro dalga frekansları gibi güç kaynakları gerekmektedir.. Fakat bilim adamları bu iki güç kaynağını bir araya getirecek teknolojiyi geliştirememişlerdi. Ta ki içinde Türklerin de bulunduğu ekip bunu başarana kadar.
20090505134013PQ6000_plazma

Bu ekip söz konusu işi 2 yıllık çalışmanın sonucunda zor da olsa bu iki güç kaynağını bir araya getirerek, hibrid güç kaynaklı yeni bir plazma sistemi geliştirmeyi başarmıştır. Bu güç kaynağı; atomların yüzde yüz iyonize edilebilmesini sağladığını ve ekibin de güç kaynağını KACST’taki lineer hızlandırıcıya bağlayarak yüksek yoğunlukta iyonlara ve elektronlara sahip olmasını sağladığı belirtildi. Ve bu sistemin ilk oluşu ve Türkiye’de yapılıyor oluşu Türkiye’nin ilk yüksek teknoloji ihracatı anlamına geliyor.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0