Ana SayfaOtomobilYerli Otomobil Bilim Kurgu Değil, Gerçeğin Ta Kendisi Olacak!

Yerli Otomobil Bilim Kurgu Değil, Gerçeğin Ta Kendisi Olacak!

-

Yerli otomobil dendi mi herkes pür dikkat kesiliyor nasıl bir şey olacak diye ister istemez merak içinde kalınıyor olsa da sağolsun zaman zaman Sn. Sanayi Bakanı Fikri Işık yerli otomobille ilgili önemli açıklamalarda bulunuyor da merakımızı az çok gidermiş oluyor.

İşin içine yerli milli olayı katıldı mı ezilmişlik mi desek, beklenti mi desek tüm sesler susuyor ve herkes kulak kabartıyor. Tabi arkasından yorumlar da eksik olmuyor olmasına da yine de yerli bir otomobilimiz olsun istiyoruz. Bu konuda çalışmaların tam gaz devam ettiğini ilgili bakan ekranlara çıkıp söylüyor. Ama ortada resmi ve ciddi bir görüntü yada içerik tam olarak paylaşılmamış olsa da Cadillac BLS  ve Saab markalı araçların karışımı aracın artık yerli bünyeye katıldığını ve hummalı bir çalışma ile millileştirilmeye uğraşıldığını artık sağır sultan da duymuş oldu.

yerli-otomobil

Yerli otomobil konusunda en son Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından Ekonomi Bakanlığının desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin koordinatörlüğünde TÜBİTAK MAM TÜSSİDE’nin Gebze Yerleşkesi’nde 5. Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması etkinliği düzenlendi.

Yerli_Otomobil_Fotograflari_Prototip_3

Bakan Işık, programın açılışında yaptığı konuşmada, Türk Otomobili Geliştirme Projesi’nde, çok önemli bir mesafe aldıklarını söyledi.Ve ” Türk Otomobili Projesi, sadece otomotiv sektöründe bir milli marka oluşturmak için yürütülen bir proje değildir. Biz öyle bir otomobil yapacağız ki dünyanın her yerinde satılabilecek, talep edilecek. Yani, yapmış olmak için iş yapmayacağız. Tüm küresel pazarları hedefleyen, otomotiv sektöründe ciddi rekabet avantajı olan ve sektörü farklılaştıracak, sektöre yeni açılımlar kazandıracak bir iş yapacağız.” dedi

Malum ki siyasetçinin eline mikrofon geçti mi susturmak zor olur biz de konuşmalardan notlar alarak nasıl bir yerli ve milli otomobile kavuşmuş olacağınız, özellikleri hakkında sizlere bilgi aktaralım istedik.

Yerli otomobil özellikleri ;

yerli-otomobil-cadillac-bls-mi-cikti

1-  Yerli otomobil dizel yada benzinli düşünenler haricinde elektrikli motor ile piyasaya sürülecek. Buna sebep ise henüz yerli bir motora sahip olmamız ve gelecek olarak elektrikli motorların ön plana çıkacak olması. Ayrıca farklı sistemli Hibrit motor da olacak ve uzun yolculuklarda araca elektrik enerjisi sağlayacak. 20 litrelik bir yakıt ile bin kilometre mesafe gidebileceksiniz. Üstelik düşünülen motor ile şehir içinde 100 km gibi bir mesafeyi 2 Tl gibi bir rakamla yol almış olacaksınız. İşin özü araç kendi enerjisini de sağlayabilecek. Haliyle elektrik zamlanır ise bu fiyat artış gösterebilir ama asla benzin ve mazot litre fiyatına yaklaşmaz. (inşallah)

2- Son dönem araçlarda kullanılan otomatik olarak oluşabilecek durumlar karşısında otomatik yavaşlama, fren yapma olayı yerli otomobil için de düşünülenlerden, üstelik bir kaç gömlek daha fazla olacak. Otomobiller sensörler ile donatılacak ve birbirleri ile iletişim halinde bulunacaklar. Siz demeseniz de otomobiliniz öndeki araca hızlan diyebilecek yada kendisi yavaşlayıp fren yapabilecek. Böylece istem dışı dikkatsizliklerin önüne geçilerek kaza oranları azaltılmış olacak. Bu arada otomatik yanan dörtlüler ile çalınan korna da ekstrası olacak. Şimdiler de bu sisteme City Safety (Şehirde Güvenlik Sistemi) deniyor.

yerli-otomobil-dunya-standartlarinda-olacak

3- Yerli otomobil tamamen yürüyen bir bilgisayar olarak düşünülmüş ve size yol asistanı da yani yardımcı pilot gibi bir yapay zekanın da eşlik etmesi mümkün. Artık uzun yollarda canınız sıkılmayacak. Araç içinde iken konuşarak, internet vasıtası ile tüm bilgilere ulaşabilecek, istediğiniz kişinin numarasını çevirtip siz direksiyondan elinizi çekmeden konuşabileceksiniz. Muhtemelen arkadaşlarınız sizi araba içinden de görebilecek. Bir nevi canlı yayın düşünün. Hatta aileniz sizin aracınızdaki kamera sayesinde gittiğiniz terleri takip edebilecek. Yok endişelenmeyin hemen elbet kamera kapatma da düşünülmüştür. Tabi bunun için yerli işlemci ve ram’ler de yerini alacaktır.

4- Yollarda bulunan radar sistemleri aracınıza sinyal göndererek ”hızını düşür” diyebilecek yada otomatik olarak hız kendiliğinden düşecek. Böylece dalgın giderken radar yeme cezanız ortadan kalkmış olacak.

5-Aracınıza monta edilen yazılımlar sayesinde otonom bir hal alan araç içerisinde kendinizi misafir gibi hissedebilirsiniz zira yapay zeka sizin sağlık vb. durumlarınızı da kontrol altında tutabilecek. Araç içerisinde fenalık geçirme, kalp krizi olayı esnasında veya kaza esnasında araç otomatik durup sizin yerinize acil servisi bilgilendirip adres konumunuzu paylaşacak ve hatta yakınlarınızı bilgilendirebilecek.

6- Gece sürüşleri ve kör nokta tabir edilen bilinmeyen noktalar artık korkulan alan olmaktan çıkacak. Araç radar sistemi karşınıza çıkacak tehlikeler hakkında sizi önceden bilgilendirecek.

7-Savunma sanayinde hava araçlarında kullanılan Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi, yerli otomobile de uyarlanacak. Bu sistem, aracın kontrolü, güvenliği ve yakıt tüketimiyle ilgili önemli avantajlar sağlayacak. Mesela bu sistem, yolun, havanın, araç ekipmanlarının durumuna ve sürücünün kullanım tarzına göre, yakıt tüketimini anlık olarak ayarlayacak.

Bu özellikler karşısında şimdilik yerli araç kara yolunda gidecek ve gerisini zaman gösterecek. Ne zaman çıkacak derseniz 2023 yılından önce kesin çıkacak diyelim belirlenen tarih ise 2020 ve bu tarz sistem ve donanımla gelecek olan bir araç karşısında rakip olacak araç hayal edemiyoruz desek yerinde olacaktır. Ama Sn. Bakan belirttiğimiz özelliklerin yerli araçta olacağını duyurdu. Fiyat konusunda da bir bilgi aktarılmadı bunu da belirtelim. Bize de siz okurlarımız ile paylaşmak düştü. Bakalım hayaldi gerçek oldu diyebilecek miyiz…

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

4 YORUMLAR

  1. Kötümser olmak istemem fakat 20 litrelik bir yakıt ile bin kilometre, 100 km gibi bir mesafeyi 2 Tl ye giderse ona göre bir “AZ YAKIT KULLANAN OTOMOBİL VERGİSİ” çıkartırlar.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here