Ana SayfaOtomobilABD, 2040 yılına kadar sıfır emisyonlu ağır hizmet araçlarını taahhüt ediyor

ABD, 2040 yılına kadar sıfır emisyonlu ağır hizmet araçlarını taahhüt ediyor

ABD enerji bakanı Perşembe günü Mısır'da düzenlenen COP27 iklim zirvesinde ABD'nin 2040 yılına kadar yalnızca okul otobüsleri ve çekici römorkları gibi sıfır emisyonlu orta ve ağır hizmet araçlarını satmayı ve üretmeyi hedeflediğini söyledi.

-

Valheim Büyük Güncellemesi Mistlands İle Geldi!

Günümüzün popüler oyunlarından biri olan Valheim çıktığı andan itibaren oldukça ilgi gören bir oyun haline...

ABD Hükümeti, ülkeyi 2040 yılına kadar benzinli ve dizel motorlu ticari araç satışını durdurmak gibi çok iddialı bir plana adadı. Bu, 17 yıldan biraz daha uzun bir süre sonra içten yanmalı motorlarla çalışan yeni bir okul otobüsü, kamyon, teslimat minibüsü veya çekici römorku olmayacağı anlamına geliyor.

ABD, 2030 yılına kadar yeni ticari araçların yüzde 30’unun sıfır emisyonlu olması hedefini kabul etti ve ardından yakıtla çalışan ağır hizmet ve orta hizmet araçlarının üretimini tamamen durdurmak için 10 yılı daha olacak.

Bu, yollarda yaklaşık 2 milyon yarı kamyon ve 12,5 milyon otobüs ve ticari araç bulunan bir ülkenin büyük bir taahhüdü. Son satış rakamları, 2021’de ABD’de 12.058.515 ticari aracın satıldığını ve 2016’dan beri bu rakamın her zaman 11 milyon adet civarında veya üzerinde olduğunu gösteriyor.

Volvo sıfır emisyonlu kamyonlar üzerinde çalışıyor

Hükümet, Elektrikli araç vergi kredilerinin yeni ticari araç alıcılarını pille çalışan muadillerine geçmeye teşvik edeceğini umuyor. Teşvik, ağır vasıtalara yönelik 40.000$ ve hafif ve orta boy ticari araçlara yönelik 7.500$’lık ciddi bir teşviktir.

Teşvikler olsa da, bu hikayenin sadece bir tarafı. Diğer taraf, şarj altyapısı ve elektrikli ulaşımın fiili mevcudiyetidir. Tesla, ilk Semi kamyonunu müşterilere teslim etmek üzere ve şirket 2024 yılına kadar kamyondan 100.000 adet üretmeyi planlıyor.

ABD’deki 8. Sınıf filo 4 milyondan fazla kamyondan oluşuyor ve her yıl bunların yaklaşık 250.000’i yeni bir birim ile değiştiriliyor. Lion Electric elektrikli okul otobüsünün üretimine yeni başladı ve yılda 20.000 adet üretmeyi planlıyor, bu da ABD’deki tüm okul otobüsü filosunun yaklaşık yüzde 4’üne tekabül ediyor. Değişimin ölçeğini hayal etmek zor.

Pil gücü tek yol değil – Toyota hidrojen yakıt hücreli kamyonlar üzerinde çalışıyor

Stratejik lokasyonlarda ticari araçlara ayrılmış binlerce şarj istasyonu ve onlarca şarj cihazı olması gerekecek. Diğer üreticilerin çabaya katılması ve önümüzdeki birkaç yıl içinde on binlerce elektrikli kamyon ve diğer araçları üretmeye başlaması gerekecek. Ve sonra artık amacına hizmet etmeyecek 12 milyondan fazla benzinli ve dizel araçla ne yapılacağı sorusu var.

ABD hedefine ulaşmayı başarırsa, yollardaki toplam sera gazı emisyonlarını yüzde 28 oranında azaltacak – bu sadece ticari araçlardan kaynaklanıyor. Bu plan, dünyanın en büyük ekonomisinin bir fark yaratma konusunda ciddi olduğunu ancak bu farkın bir bedeli olacağının sinyallerini veriyor. Şimdilik bu sadece bir taahhüt, Mutabakat Zaptı imzalandı ama bu bir yasa değil ve bugün ile 2040 arasında çok şey olabilir.

-- Reklam --

I.G.I. Origins Oynanış Fragmanı Yayınlandı!

Günümüzde birden çok oyun bulunmakta bu oyunlar arasında aksiyon oyunlarının yeri oldukça ayrıdır. Oldukça büyük bir kitleye sahip olan...
KaynakArenaev

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz