Android’de uygulama önbelleği nasıl temizlenir ve neden yapmanız gerekir?

Android telefonunuzun bakımı söz konusu olduğunda uygulama önbelleğini temizlemek tartışmalı bir konudur. Birçok kişi, telefonlarında ek depolama alanı boşaltmak veya telefonlarının ve uygulamalarının ağırlaşmasını önlemek için içgüdüsel olarak uygulama önbelleğini temizler. Ancak Android’de uygulama önbelleğini temizlemeli misiniz? Öyleyse nasıl?

Birçok kullanıcı, Android’in uygulama önbelleğini işlemesi gerektiğine ve varsayılan önbelleğe alma davranışına müdahale etmenin sorun yarattığına inanıyor. Ama gerçek çok daha karanlık. Bazı uygulamalar önbellek alanını sorumlu bir şekilde kullanmaz, bazıları çok fazla önbelleğe alınmış veri kullandıklarında bozulur ve diğerleri manuel olarak önbelleğe alınmadan bir güncellemeden sonra başlamaz. Uygulama önbelleğinin ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve Android akıllı telefonunuzda neden temizlemek isteyebileceğinizi anlamak yararlıdır.

Önbellek nedir?

Önbelleğe alma, tarayıcılar, oyunlar ve akış hizmetleri gibi uygulamaların yükleme sürelerini azaltmak ve genel deneyiminizi daha hızlı hale getirmek için geçici dosyaları depolamasına olanak tanır. YouTube, Spotify, Google Haberler ve diğer uygulamalar bilgileri önbellek verileri olarak kaydeder. Bu, kullanıcı girişini en aza indirmek için kullanılan video küçük resimleri, arama geçmişi veya video parçacıkları olabilir.

İnternet hızları her yerde aynı olmadığı için önbelleğe alma zamandan tasarruf sağlayabilir. Bununla birlikte, telefonunuza veri yükleyen uygulamalar, özellikle de fazla depolama alanı olmadığında, telefonunuzu yavaşlatacaktır.

Android’de uygulama önbelleğini ve verileri temizleme arasındaki fark

Sık sık önbelleği ve verileri aynı nefeste temizlemekten bahsetsek de, bunlar Android’de iki farklı eylemdir. Örneğin Spotify uygulamasını kullanırken, görüntülediğiniz yeni sanatçılar, göz attığınız albüm resimleri ve arama geçmişi gibi bilgileri önbellek olarak tutar. Uygulama önbelleği temizlendiğinde, belirtilen tüm veriler temizlenir.

Uygulama, kullanıcı ayarları, veritabanları ve oturum açma bilgileri gibi daha önemli bilgileri veri olarak depolar. Verileri temizlediğinizde hem önbellek hem de veriler kaldırılır. Verileri silmek, bir uygulamayı ilk kez yüklemişsiniz gibi temiz bir sayfadan başlatmaya eşdeğerdir.

Uygulama önbelleğini neden temizlemelisiniz?

Birinin uygulama önbelleğini temizlemesinin ana nedeni, telefonun performansını etkileyebilecek depolama alanını boşaltmak olacaktır. Ancak verileri temizlemek çok daha dramatik bir adımdır ve genellikle bir uygulamanın hatalı olduğu veya başlatılmadığı durumlar için ayrılmıştır. Bu, bozuk önbellek dosyalarından, test edilmemiş sunucu tarafı değişikliklerinden, hatalı çalışan yazılımlardan veya Android’e yapılan yeni bir işletim sistemi güncellemesinden kaynaklanabilir.

Bazı kötü yazılmış uygulamalar veya kötü korumalı alan uygulamaları, hassas kullanıcı bilgilerini önbelleklerinde ve verilerinde depolarlarsa bir güvenlik tehdidi oluşturabilir. Böyle bir senaryoda, ikisini de temizlemek mantıklıdır.

Uygulama önbelleği ve verileri nasıl temizlenir

Her uygulama bir kez daha depolama alanını hemen doldurmaya başlayacağından, önbelleği temizlemek en iyi geçici bir düzeltme olarak görülür. Yararlarına rağmen, bunu çok sık yapmak, yükleme sürelerini iyileştirme amacını ortadan kaldıracağı için anlamsız olabilir. Önbelleği günlük bir rutin haline getirmek yerine yalnızca gerekli olduğunda temizleyin.

Google Pixel’de uygulama önbelleği ve verileri nasıl temizlenir

 1. Ayarları aç.
 2. Aşağı kaydırın ve Uygulamalar‘ı seçin.
 3. En alttaki Tümünü gör seçeneğine dokunun.
 4. Uygulama önbelleğini temizlemek istediğiniz uygulama adına dokunun.
 5. Depolama ve önbelleğe dokunun.
 6. Önbelleği temizle‘yi seçin.
 7. Verileri ve önbelleği temizlemek için Depoyu temizle‘ye dokunun.

Samsung Galaxy telefonlarında uygulama önbelleği ve verileri nasıl temizlenir

 1. Ayarlar menüsünü açın.
 2. Aşağı kaydırın ve Uygulamalar‘ı seçin.
 3. Uygulama önbelleğini temizlemek istediğiniz uygulama adına dokunun.
 4. Aşağı kaydırın ve Depolama‘yı seçin.
 5. Verileri temizlemek için Verileri temizle‘ye dokunun.
 6. Uygulama önbelleğini temizlemek için Önbelleği temizle‘ye dokunun.

OnePlus telefonlarında uygulama önbelleği ve verileri nasıl temizlenir

 1. Ayarları aç.
 2. Aşağı kaydırın ve Uygulamalar ve bildirimler‘i seçin.
 3. Yüklü tüm uygulamaları listelemek için Tümünü gör‘e dokunun.
 4. Uygulama önbelleğini temizlemek istediğiniz uygulama adına dokunun.
 5. Depolama ve önbellek öğesini seçin.
 6. Önbelleği temizlemek için Önbelleği temizle‘ye dokunun.
 7. Verileri ve önbelleği temizlemek için Depoyu temizle‘ye dokunun.

Xiaomi telefonlarında önbellek ve veriler nasıl temizlenir

 1. Ayarları aç.
 2. Aşağı kaydırın ve Uygulamalar‘ı seçin.
 3. Uygulamaları yönet‘e dokunun.
 4. Uygulama önbelleğini temizlemek istediğiniz uygulama adına dokunun.
 5. Depolama seçeneğini seçin.
 6. Yalnızca uygulama önbelleğini temizlemek için Önbelleği temizle‘ye veya verileri ve önbelleği temizlemek için Verileri temizle‘ye dokunun.

Neden bir üçüncü taraf uygulama önbellek temizleyicisi kullanmıyorsunuz?

Üçüncü taraf önbellek temizleme uygulamaları, insanlık tarihindeki en boş uygulamalardan biridir. Telefonunuzun performansını artırdığını iddia eden bir uygulama kullanıyorsanız, yardımcı olup olmadığını değerlendirmek için biraz zaman ayırın. Daha da kötüsü, bu türdeki birçok uygulamanın kullanıcı verilerini çıkardığı ve yabancı sunuculara gönderdiği biliniyor. Söylediği gibi, bir uygulama ya bir kahraman olarak ölür ya da daha temiz bir uygulama haline geldiğini görecek kadar uzun yaşar.

Şaka bir yana, gölgeli uygulamaları ve gizlilik politikaları nedeniyle bu uygulamaları kullanma konusunda gerçek endişeler var. Genellikle kapsamlı izinler isterler veya kabataslak tam ekran reklamlar görüntülerler. Telefonunuzu hızlandırma konusundaki ortak satış noktaları, genellikle arka planda sürekli çalışma ve sistem kaynaklarını kullanma ihtiyacından daha ağır basar.

SD Maid veya Files by Google gibi bazı yasal uygulamalar dikkate alınmaya değer. Telefonunuzun deposunu nelerin işgal ettiğinin ayrıntılı bir görünümünü göstermede değer sunarlar.

Google Files
Kullanıcı Puanı: 4.7

Mükemmel bir çözüm var mı?

Verileri temizleme seçeneği, birçok sorunu çözmede kullanışlı bir özelliktir ve Android’e özgüdür. Ancak, eski bir cihaz dolduğunda iOS’a benzer otomatik bir çözüm kullanabiliriz. Bir noktada, en iyi yeni Android telefonlara bakmaya değer. Daha yeni telefonlar daha fazla depolama alanına ve daha yüksek hızlara sahip olma eğilimindedir.

Şimdi rafa kaldırılan Nextbit Robin, 2016’da dosyaları buluttan yedeklemeye ve almaya dayanan bazı ilginç fikirler sundu. İnternet güvenilirliği bir sorun haline geldiğinde bu çözüm idealden daha az görünüyor. Android’in eski sürümleri, kullanıcılara tek tıklamayla tüm yüklü uygulamalar için önbelleği temizleme seçeneği verdi. Belki Google özelliği geri getirir, ancak şimdilik kullanıcıların önbelleği tek tek temizlemesi gerekiyor.

Çoğu kişi daha hızlı telefon performansı elde etmek için önbelleğini temizler. Hâlâ daha hızlı işlem sürelerine ihtiyacınız varsa ancak yeni bir telefon satın almak istemiyorsanız, eski Android telefonunuzu hızlandırmak için bu ipuçlarını deneyin.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
 • Total (0)
Karşılaştır
0