Ana SayfaOtomobilBu karavan Elektrikli Otomobillerin menzilini uzatabilir

Bu karavan Elektrikli Otomobillerin menzilini uzatabilir

Polydrops, özellikle elektrikli araçlar için tasarlanmış yeni P19 Shorty aerodinamik karavan karavanını tanıttı. Şirket, Hyundai Ioniq 5'in 10.000 $'lık P19 Shorty'yi 88 km hızla çekerek EPA derecesi olan 412 km'den daha fazla km kat edebileceğini söylüyor.

-

Spotify Premium Ücretlerine Zam Geldi!

Günümüzün en çok kullanılan uygulamalarının başında gelen Spotify, premium abonelik ücretlerine Şubat ayında %42 oranında...

Polydrops, elektrikli otomobiller için akıllı treyler yapımında uzmanlaşmış ABD merkezli bir şirkettir. Şirket, bugüne kadar güneş panelleri ve kendi 4,8 kWh pili ile donatılmış yalnızca bir model sunuyordu, ancak şimdi ikinci bir model ekledi. Bu modelin güneş paneli veya pili yok. Sadece uyumak için odası olan basit bir karavan ve birazdan bahsedeceğimiz ek bir özelliği var.

Polydrops’a göre en son römorkları, onu çeken arabanın aerodinamik verimliliğini artırmak için tasarlandı. Benzinle çalışan arabalarda yolculukta daha az yakıt yanması anlamına gelirken, elektrikli arabada daha uzun yolculuk anlamına gelir. Peki bu ne kadar mümkün?

Aerodinamik prensipler (teorik olarak) arabanın hemen arkasında oluşan türbülans nedeniyle sürtünmenin (hava direnci) büyük bir kısmından sorumlu olduğu anlamına gelir. Bu türbülans, tam anlamıyla arabayı geri çeker, yavaşlatır ve bir elektrikli otomobil söz konusu olduğunda sürüş menzilini kısaltır.

Teorik olarak, bir nokta şeklinde şekillendirilmiş daha uzun uca sahip daha uzun arabalar, aerodinamik olarak en verimli olanlardır. Teorik olarak – çünkü bir şekilden çok daha fazlası var, tekerlekler, lastikler, ön ucun şekli ve en önemlisi hız – her biri kendi rolünü oynuyor. Ancak prensip olarak, arabayı daha uzun yapmak ve türbülanstan kaçınacak şekilde havayı arkasından zorlamak, bir elektrikli otomobil için fazladan km anlamına gelebilir.

Polydrops’un en son karavanı olan P19 Shorty için kullandığı ilke budur. Römork alçaktır ve tavanı onu çeken arabanın arkasından gelen tüm havayı alır. Bu hava daha sonra daha geriye yönlendirilir ve bunun sonucunda düzleşir, römorkun özel şekillendirilmiş kenarları sayesinde yanlardaki hava farklı yönlere ayrılmaya zorlanır. Sonunda tüm bu türbülanssız hava karavanın arkasında buluşuyor ve sonuç – daha az aerodinamik sürtünme.

Şirket bir Hyundai Ioniq 5‘i aldı ve P19 Shorty’yi buna bağladı, ardından bunu kanıtlamak için arabayı bir test sürüşüne çıkardı. Hiç uzun bir yolculuk değildi – sadece 73 km sürdü. Sürüş sırasında araç çeşitli hızlara ulaştı ancak şirket özellikle 88 km/s’de neler olduğuna bakıyordu. Bu belirli hızda, Ioniq 5 tarafından kullanılan enerji, kWh başına 3,6 mile düştü.

Ioniq 5 sabit 88 km hızla devam ederse, EPA derecesinden 34 km daha fazla olan 445 km yol kat ederdi. Bu nedenle şirket, P19 Shorty’nin bir elektrikli otomobilin menzilini genişlettiği sonucuna vardı. Testin hızlı videosunu buradan izleyebilirsiniz:

Mümkün mü? Evet ve hayır. Her şeyden önce – EPA derecesi sadece 88 km/saatte değil, karma sürüş için verilmiştir. Özellikle 80 km ile 88 km arasındaki hız, aerodinamik olarak en verimli hızdır ve römorksuz Ioniq 5’in daha da ileri gitmesi oldukça olasıdır.

P19 Shorty (290 kg) kadar hafif bir römork çekmenin bile menzili önemli ölçüde azaltması gerektiğini söylerken, en azından sağduyu bize bunu söylüyor. Karavan menzili hiç azaltmasaydı harika bir sonuç olurdu, potansiyel olarak bir elektrikli otomobilin menzilini genişlettiğini görmek herkeste doğal bir şüphe uyandıracaktır.

P19 Shorty reklamı yapıldığı gibi çalışsın ya da çalışmasın, tüm test aslında elektrikli otomobillerde aerodinamiğin önemini kanıtlıyor ve bize daha yavaş sürmenin daha uzağa gitmek demek olduğunu hatırlatıyor. 88 km/s zaten iyi bir hız ve daha yavaş sürmek menzili o kadar iyileştirmez – ancak daha hızlı sürmek menzili büyük ölçüde azaltır. Makalenin sonuna geldiğimizi hatırlatarak ya elektrikli bir aracınız varsa ya daha yavaş sürün ya da bir römork satın alın. En azından enerjiniz biterse yatacak bir yeriniz olur :)

-- Reklam --

Xiaomi Pad 6 ve Pad 6 Pro Sızıntıları Paylaşıldı!

Xiaomi Pad 5 ve Pad 5 Pro, 2021'de Xiaomi'nin tablet serisini yeniden canlandırdı. Aradan geçen bir yıl sonunda Xiaomi,...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.
KaynakArenaev

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz