Ana SayfaOtomobilBYD, 2023'ün 2. çeyreğinde sodyum-iyon pillerin seri üretimine başlayacak

BYD, 2023’ün 2. çeyreğinde sodyum-iyon pillerin seri üretimine başlayacak

BYD, 2023'ün 2. çeyreğinde sodyum iyon pilleri seri üretmeyi planlıyor. BYD'nin sodyum iyon pilleri ilk olarak Qin EV, Dolphin ve yeni model Seagull'un bazı versiyonlarında yer alacak.

-

Oppo Find N2 katlanabilir telefonu 15 Aralık’ta gelecek

Oppo'nun geleneksel olarak Aralık ayında Inno Day adlı bir etkinliği vardır. Şirketin tüm yeniliklerini ve...

CATL ve BYD‘nin her ikisi de kendi sodyum pillerini tanıttı, ancak ürününü pazara ilk kez BYD getirecek. Şirket, gelecek yılın ikinci çeyreğinde bu yeni ve gelecek vadeden pilin seri üretimine başlama planlarını şimdiden hazırlamış durumda. Bu arada bu terimler size yabancı gelir fakat alışsanız iyi olur. BYD Çin’deki en büyük elektrikli otomobil üreticilerinden biri.

Çin’deki yerel medya, BYD’nin pil geliştirme ve üretim kolu olan FinDreams’in sodyum iyon pillerin numune doğrulama aşamasında olduğunu ve önümüzdeki birkaç ay içinde seri üretime başlamayı planladığını bildirdi.

Aynı rapora göre sodyum iyon pil paketlerini alacak ilk araçlar Qin EV, Dolphin ve yeni Seagull olacak. Üç arabanın da fiyatı Çin’de 13.980$ altında. Bu yıl Ocak ve Ekim ayları arasında bu fiyat aralığında 1,46 milyon elektrikli otomobil satıldı. Bu segment, Çin’deki tüm elektrikli araba satışlarının yaklaşık yüzde 37’sini oluşturuyor.

CATL, bu yılın başlarında sodyum-iyon pil teknolojisini ortaya çıkaran ilk şirket olmasına rağmen, BYD piyasaya bir ürünle çıkan ilk şirket olma yolunda ilerliyor. CATL, kg başına 160 Wh’ye ulaştı ve bu yeni ortaya çıkan pil teknolojisi için dünyadaki en yüksek enerji yoğunluğunu talep etti. Şirket, pil üretimi için “endüstriyel bir zincir” oluşturmaya başladı, ancak şu ana kadar herhangi bir otomobil üreticisinin en yeni pilini kullanmayı planladığına dair bir bilgi yok.

Dünyanın dört bir yanındaki otomobil üreticileri, lityum kullanımını tamamen azaltmak veya tamamen durdurmak anlamına gelecek yeni enerji depolama fikirleri arıyor. Şu anda pillerimizi dayandırdığımız bu ham mineralin fiyatı yalnızca geçen yıldan bu yana 14’ün üzerinde arttı. Sodyum bazlı piller daha düşük enerji yoğunluğuna sahip olmalarına rağmen, üretimleri çok daha ucuzdur.

Sodyum piller her yerde lityum teknolojisinin yerini almayacak, ancak özellikle geniş menzile ihtiyaç duymayan binek otomobiller söz konusu olduğunda iyi bir çözüm sunabilir. Şarj ağlarına kolay erişimi olan şehir arabaları ve diğer araçlar, şimdi daha pahalı olan lityum pillerle olduğu gibi sodyum pillerle de çalışabilir.

Sodyum iyon teknolojisi yenidir ve zamanla gelişecektir, her şeyi düzelten tek bir çözüm değildir, ancak elektrikli otomobillerin maliyetlerini düşürmeye yardımcı olabilir ve daha da iyi teknoloji geliştirmek için bize zaman kazandırabilir. Sodyum yaygın olarak bulunur ve madencilik ve üretim sürecinin çevre üzerinde daha az olumsuz etkisi vardır.

-- Reklam --

Squad’ın Solar City Arabası ABD’de de Satışa Çıkıyor!

Squad, Solar City arabasını ABD'de 6.250$'a piyasaya sürecek. Bu, Avrupa'da vaat ettiği rakamla aynı. Otomobil, Hollanda, Belçika, Fransa ve...
KaynakArenaev

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz