Ana SayfaİpucuCep Telefonu Pili Nasıl Şoklanır?

Cep Telefonu Pili Nasıl Şoklanır?

Akıllı telefonlarda pil şoklama işlemini nasıl yapabiliriz? Pil şoklama konusunda bilinmesi gereken detaylar neler? Merak edilen tüm soruların cevapları...

-

Akıllı telefonların pil kapasiteleri bir hayli artış gösterdi. Yeni akıllı telefonları düşündüğümüz zaman, gelinen noktayı daha iyi anlayabiliyoruz. Fakat her ne kadar pil kapasiteleri artış göstermiş olsa da hala pil dayanma süreleri en büyük sorun. Bu noktada sadece kapasiteden değil, pillerin kimyasal yaşlanma etkisinden dolayı oluşan durumlarda söz konusu.

Eğer akıllı telefonunuzun pilinde kimyasal yaşlanmaya bağlı bir sorun varsa, yani pilin ömrü azalmış ve şarj dayanma süresi çok azsa bu durumda pil şoklama işlemini deneyebilirsiniz. Bu şekilde pillerin ömrünü bir süre daha artırmak mümkün olacaktır. Hemen akıllı telefon pil şoklama için detaylara geçelim.

Cep Telefonu Pili Neden Şoklanır?

Aslında yukarıda biraz olsun bu konuya giriş yapmıştık. Fakat yine de daha detaylı olarak bilgilendirme yapalım. Akıllı telefonlarda kullanılan piller zaman içerisinde kimyasal yaşlanma denilen bir etkiye uğrar. Bu etki neticesinde pilin ömrü, zaman içerisinde düşmeye başlar. Pil dayanma süresinin zaman içerisinde düştüğünü görürsünüz.

Yanlış şarj, uzun süreli kullanımlar bu etkinin artmasına neden olur. Telefonunuzu ilk aldığınız zaman 2 gün şarj dayanırken, 1 sene sonra 1 gün şarj dayanma süresiyle karşı karşıya kalmanızın nedeni bu etkidir.

pil soklama

Bazı durumlarda ise pillerin ömrü neredeyse tamamlanır. Telefonun sürekli olarak şarjının düştüğünü ve çok çabuk şarjının bittiğini görürsünüz.

Bu durumlarda doğrudan pili atmak yerine pil şoklama işlemini yapabilirsiniz. Böyle pilin bir süre daha sizi idare etmesini sağlayabilirsiniz.

Tabii ki en etkili çözüm, yeni bir piller değişim yapmak olacaktır. Fakat böyle bir imkanınız yoksa, pil şoklama işlemi de işinizi görecektir. Dilerseniz şimdi bu işlemin nasıl yapıldığına ve gereksinimlerinin neler olduğuna bakalım.

Ayrıca Bakınız: Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor

Cep Telefonu Pili Şoklama için Neler Gerekir?

Pil şoklama için bazı araçlara ihtiyacınız var. Bunun için kullanılan özel cihazlar var. İsterseniz direk olarak pil şoklama cihazlarından birini alabilirsiniz.

pil soklama

Biraz daha profesyonel olan bu cihazlara bataryanızı takarak pilinizi şoklamanız mümkün. Fakat biraz daha masrafsız bir şekilde pil şoklaması yapmak için direk olarak kendi ekipmanlarınızı da kullanabilirsiniz. Bizim bahsedeceğimiz yöntem için kullanmanız gereken araçlardan söz edelim.

 • 9 voltluk bir pil. Marka konusunda güvenilen markaları almanız ve biraz daha kaliteli bir tercih yapmanız ufak da olsa fark yaratır.
 • Pil ile bağlantı işleminde kullanılacak sıradan elektrik kabloları. İnce kabloları da tercih edebilirsiniz. Sadece bağlantıyı gerçekleştirebileceğiniz bir kablo olduğuna emin olun.
 • Elektrik bandı. Elektrik bandını da tahmin edebileceğiniz için bağlantılar için kullanacağız. Bu nedenle önemli bir detaydan söz ettiğimizi söyleyebiliriz.
pil soklama

Gereken malzemeler bu kadar ile sınırlı. Bu malzemeler dışında herhangi bir araç kullanmanız gerekmiyor. Bazı kullanıcılar direk olarak kendi adaptörlerinden de yararlanmayı tercih edebiliyor.

Ayrıca Bakınız: Online PDF Düzenleme Nasıl Yapılır?

9V ya da 12V çıkışı olan adaptörleri de kullanmak mümkün olabilir. Bu kısımda tercih size kalmış. Eğer adaptörlerden sorunsuz bir şekilde yararlanabileceğinize güveniyorsanız, bu şekilde bir kullanım gerçekleştirin.

Cep Telefonu Pili Nasıl Şoklanır?

Gelelim işin asıl kısmına. Pil şoklama nasıl yapılır? Yukarıda bu işlem için gerekli olan araçları ele aldık. Tüm ekipmanlarınızı topladıktan sonra geçelim işlem kısmına.

 • İlk olarak pil ile kabloların bağlantılarını yapmanız gerekiyor. Pillerin üzerinde + ve – kutupların yer aldığını göreceksiniz. + kutbu için bir kablo ve – kutbu için de bir başka kablo kullanmanız gerekecek.
 • Kabloların ucunu elektrik bandı ile sarıp, pilin uçlarına bağlantıyı gerçekleştirin. Kutuplara tekrar tekrar dikkat etmeniz gerektiğini belirtelim. Kutup seçimlerinde yapacağınız yanlış, kısa devreye nede olur ki bu da bataryanın zarar görmesine, daha kötü ihtimalle yangına kadar neden olabilir.
pil soklama
 • Şimdi akıllı telefonunuzun bataryasını telefondan çıkarın. Eğer sabit bataryaya sahip olan bir akıllı telefonunuz varsa, teknik servis yardımı almayı tercih edebilirsiniz. Bunun dışında isterseniz telefonunuzun bataryasının nasıl çıkarıldığını araştırıp, o şekilde bataryayı çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Akıllı Telefonlarda Batarya Ömrü Uzatma Yöntemleri 2019

 • Bataryanın + ucuna ve – ucuna dikkat ederek, pilden gelen kabloların bağlantılarını gerçekleştirin. Pozitif kutbu pozitif kısma, negatif kutbu ise negatif kısma bağlamanız gerekiyor.
 • Burada kutupları ters bağlamadığınızdan emin olun. Aksi halde kısa devre yaşanmasına neden olursunuz. Kısa devrede pilin geri dönülmez bir şekilde zarar görmesine neden olabilir. Böyle bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmamak için tekrar tekrar başları kontrol edin.
 • Bağlantıları bant ile sağlamlaştırın.
 • Telefonunun bataryasının bir süre sonra ısınmaya başlaması gerekiyor.
 • Bataryanın ısındığını hissettiğiniz zaman bağlantıyı koparın. Şimdi ise bataryayı yeniden telefonunuza takın ve ardından bataryanın durumunu kontrol edin.
 • İlk etapta şarj durumunun yine düşük olduğu gösterilebilir. Şarj durumu düşükse, telefonu şarja takarak bataryayı doldurun.
 • Tam dolum yaptığınızdan emin olun. Bu işlemin ardından pilde yaşanan sorunun giderilmiş olması gerekiyor.
 • Belki ilk gün ki kadar başarılı bir performans ortaya konulmaz ama bu işlemin ardından pillerde yaşanan çabuk şarj tükenmesi sorununun bir nebze önüne geçmiş olursunuz.

Cep Telefonu Pil Şoklama Tehlikeli Mi?

İşlemin nasıl yapılacağından söz ettik. Dilerseniz bu işlem hakkında merak edilen bir soruya da cevap aramaya çalışalım. Kullanıcılar bu şekilde pil şoklama işleminin sorun yaratıp yaratmayacağını merak ediyor. Evet bu işlem tehlikeli bir işlem. Bunu belirterek başlayalım. Pilleri düzeltmek isterken tamamen bozulmasına neden olabilirsiniz.

Bunun için dikkatli olmanız gerekiyor. Sadece pilin bozulması gibi bir durum söz konusu olmayabilir. Bunun yanında pillerin alev alması, patlaması gibi durumlarda yaşanabilir: Yapacağınız işlem oldukça tehlikeli bir işlem.

Özellikle batarya kullanarak pil şoklama işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız, bu durumda çok dikkatli olmanız gerekiyor.

Eğer kendinize güvenmiyorsanız, güvenilir bir tamirciye başvurmanız daha mantıklı olacaktır. Bu işlemi birçok telefoncu gerçekleştiriyor. Düşük bir ücret karşılığında siz de şoklama işlemi için hizmet alabilirsiniz.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

4 YORUMLAR

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here