En İyi Android Launcher Uygulamaları

Makalemize başlamadan önce “Android Launcher ya da başlatıcı nedir?” sorusuna cevap arayalım. Android’in diğer mobil işletim sistemlerine üstünlüğü, temel olarak kullanıcı tabanına sağladığı sınırsız kişiselleştirme fırsatlarından kaynaklanıyor.

Mobil Başlatıcı yani Launcher, Android’in en özelleştirilebilir parçalarından biridir. Sadece bu değil, Android Launcher akıllı telefonlar için ana ekranınızı ve cihazınızda bulunan tüm uygulamaların kataloğunu içeren bir arayüzdür. Bu nedenle, her cihaz önceden kurulmuş bir varsayılan başlatıcı ile birlikte gelir. Örneğin, bir Google Pixel cihazı Pixel Launcher ile önceden yüklenmiş olarak gelir.

Android’in en iyi özelliklerinden biri çok yönlülüğüdür ve açık bir platform olduğu için uygulama başlatıcınız da dahil olmak üzere kullanmak istediğiniz uygulamaları seçmekte özgürsünüz. Ancak bu kadar çok seçenekle, herhangi bir sayıdaki en iyi Android telefonda hangi başlatıcıların denemeye değer olduğunu bilemeyebilirsiniz. Çoğu kullanım durumuna uyacak şekilde bu özette bulunan başlatıcıları seçtik. Bu nedenle, dikkatinizi dağıtacak minimal bir şey arıyorsanız veya gösterişli fırlatıcıları tercih ediyorsanız, doğru yere geldiniz.

Neden üçüncü parti launcher kullanılır?

Varsayılan başlatıcınızın yerini alabilecek birçok üçüncü taraf başlatıcısı vardır. Fakat neden Android başlatıcısını ilk önce değiştirmelisiniz? Bu sorunun cevabı oldukça basittir: üçüncü taraf başlatıcılar, kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun olarak sınırsız bir kişiselleştirme imkanı sunar.

Android başlatıcıları yıllar içinde daha akıllı ve zengin özelliklere sahip oldu. Google Play Store’da yüzlerce başlatıcı arasında gezinme sıkıntısından kurtulmak için, sizlere Android için En İyi Başlatıcı Launcher listesi oluşturduk.

En İyi Launcher Uygulamaları

1. Nova Launcher

Nova Launcher gerçekten Google Play Store’daki en iyi Android başlatıcılardan biridir. Uzun süredir Play Store’da bulunur ve kullanım sırasında hiç bir pürüz çıkarmaz. Kullanımı hızlı, verimli ve hafiftir.

Dock özelleştirmelerini, bildirim simgelerini, sık kullanılan uygulamaları uygulama çekmecesinde yani dock üzerinde üst sıra olarak gösterme seçeneği vardır. Bunların yanı sıra klasör ve simge özelleştirmelerini, bir düzine kısayol hareketini destekler.

Aynı zamanda Android Nougat’ta bulunan uygulama kısayollarını da desteklemektedir. En iyi sürümü, birçok kullanışlı özelliğin kilidini açar ve kesinlikle denemeye değerdir.

Fiyat: Ücretsiz / Premium 4,99 dolar

2. Apex Launcher

Apex Launcher, Play Store’dan indirebileceğiniz binlerce tema ve simge paketi içeren görsel olarak çarpıcı bir launcher uygulamasıdır. Ayrıca diğer başlatıcılar arasında bulunmayan hem akıllı telefonlar hem de tabletler için optimize edilmiştir. Oldukça hafif bir uygulamadır.

Özelleştirilebilir 9 taneye kadar ana ekran ekleyebilir ve uygulama çekmecenizde gerek duymadan uygulamaları gizleyebilirsiniz. Başlatıcı, uygulama çekmecesindeki uygulamaları başlığa, kurulum tarihine veya ne sıklıkta kullandığınıza göre sıralar.

Pro sürümü satın aldığınızda daha fazla kısayol hareketi seçeneği, güçlü uygulama çekmecesi özelleştirmeleri ve birçok ek özellik açılacaktır. Aynı zamanda Android’de mevcut en hızlı başlatıcı uygulamalarından biridir.

Fiyat: Ücretsiz / Premium 3,99 dolar

3. Evie Launcher

Evie Launcher, performans için tasarlanmış ve en hızlı Android başlatıcılarından biridir. Bu başlatıcıya geçiş yapan birçok kullanıcı, performansından dolayı gerçekten mutlu.

Evrensel Arama özelliği, uygulamalarınızda tek bir yerden arama yapmanızı sağlar. Çok çeşitli ana ekran kısayolları ve özelleştirmeleri vardır. Ayrıca, uygulama çekmecenizi ve klasör ızgarasını özelleştirebilirsiniz.

Evie’nin 2019 için en iyi Android başlatıcılarınından olmasının sebeplerinden biri, farklı arama motorlarında seçim yapmanıza izin vermesidir. Tek dezavantajı bu uygulamada pek çok kısayol hareketi bulamazsınız olmasıdır. Genel olarak, hız ve basitliği garanti eden hafif bir başlatıcı uygulamasıdır.

Fiyat: Ücretsiz

4. Smart Launcher 5

Smart Launcher 5, 2019 için kullanıcıları göz önünde bulundurarak geliştirilen başka bir hafif ve hızlı Android başlatıcı uygulamasıdır. Uygulama çekmecesi, uygulamaları bir kategoriye göre ayıran bir kenar çubuğundan oluşur.

İlk kurulum sürecinde, kullandığınız varsayılan uygulamaları sorar, böylece daha sonra varsayılan uygulama pop-up’ları tarafından rahatsız edilmezsiniz. Android başlatıcısı, ekranda daha fazla yer açmak için gezinti çubuğunu gizleyebileceğiniz ultra sürükleyici bir moda sahiptir.

Ayrıca, başlatıcı uygulamasının ortam teması, duvar kağıdına göre tema rengini değiştirir. Her ne kadar jest desteği mevcut olsa da, sınırlıdır. Ancak pro sürümünü satın aldığınızda daha fazla kısayol hareketi açılır. Bir dezavantajı, ücretsiz sürümde istenmeyen reklamların uygulama çekmecesinde gösterilmesidir.

Fiyat: Ücretsiz / Premium 4,49 dolar

5. Microsoft Launcher

Eskiden Arrow Launcher olarak bilinen Microsoft Launcher, Microsoft’tan gelen birçok özelleştirmeye sahip, zarif ve hızlı bir Android başlatıcısı uygulamasıdır.

Bing’den her gün yeni duvar kağıtlarını güncelleyebilir. Ana ekranı, “Google Kartlar” ı andıran Microsoft Zaman Çizelgesi özelliği ile dekore edilmiştir. Uygulama paneli en tepede, en son açılan medyayı ya da en son kullanılan kişiyi gösterir.

Microsoft Launcher uygulamasıyla ilgili en iyi şey, özelleştirmelerin Microsoft hesabı ile senkronize edilmesidir. Başka bir deyişle, kişiselleştirilmiş özet akışı alabilir, arama sonuçlarınızı görebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Microsoft başlatıcısı kullanmanın tek dezavantajı, burada yer alan diğer başlatıcılar gibi fazla bir özelleştirmeye izin vermemesidir.

Fiyat: Ücretsiz

6. Niagara Launcher

Niagara, dikey olarak satır satır kaydırılan uygulama listesi sayesinde kaliteli ergonomi sunan minimalist bir başlatıcıdır. Bu, cihazınızı tek elle kontrol etmenizi kolaylaştırır. Uygulama listesi de uyarlanabilir, bu da ihtiyacınız olan uygulamaları parmaklarınızın ucuna getirir. Bu, özellikle haberciler ve e-posta uygulamaları söz konusu olduğunda kullanışlıdır.

Başlatıcının kullanımı ücretsizdir ve reklam yoktur. Niagara Launcher’ın tüm özelliklerinin kilidini açmak için ücretli versiyonu kullanabilirsiniz. Bir aylık veya yıllık erişimin yanı sıra 14,99 ABD doları karşılığında tam kilit açma için ödeme yapabilirsiniz.

Niagara Launcher ‧ taze/temiz
Kullanıcı Puanı: 4.8

7. Nothing Launcher

Bloktaki yeni uygulama, Nothing Technology’den geliyor, ancak Nothing cihazlarına kilitli değil, bu nedenle herkes bu uygulamayı deneyimleyebilir. Uygulama beta sürümündedir, bu nedenle devam eden bir çalışmadır ve mevcut özellik seti minimumdur. Yine de, binlerce seçeneğin ağırlığı altında olmayan basit bir şey arıyorsanız, Nothing Launcher, her şey aşırı karmaşık olmadan önce Android’in ilk günlerine geri dönen iyi bir seçimdir.

Nothing Launcher (Beta)
Kullanıcı Puanı: –

8. Square Home

Square Home, çok fazla marka bilinirliğine sahip olmayabilir, ancak gezinmesi sezgisel olan minimal tasarımlardan hoşlanan kullanıcılar arasında favori. Widget’lar, ızgara tabanlı düzene (yatay veya dikey kaydırma seçiminiz) rağmen desteklenir ve ekranın her santimini kullanışlı kısayollarla kullanabilirsiniz.

Başlatıcı, 14 günlük deneme süresiyle ücretsizdir. Gördüğünüzü beğendiyseniz, tam uygulamanın ve profesyonel özelliklerinin kilidini 4,99 ABD doları karşılığında açın. Microsoft tarzı bir uygulama başlatıcısı, gezinmesi kolay minimal bir tasarım veya farklı bir şey istediğinizde, Square Home her yıl milyonlarca kullanıcı için iyi bir nedenden ötürü bir dayanak noktası olmuştur. Bence bir şans verilebilecek bir uygulama.

Square Home
Kullanıcı Puanı: 4.5

9. FLauncher

Bu, özellikle reklam izlemek istemiyorsanız, tüm Android TV kullanıcıları için. FLauncher, Android TV cihazları ve reklamsız uygulamalarınız için tanıdık bir ızgara düzeni sunan açık kaynaklı bir başlatıcıdır. Google’ın tüm Android TV cihazlarında reklam gösterdiğini görünce, ana ekranı değiştirmek bu sorunu çözmenin bir yoludur.

Bunu, varsayılan başlatıcınız olarak ayarlayamazsınız; bu, Google’ın Android TV’yi özelleştirme yeteneğimizi engellediği bir durum. Ancak, bu başlatıcıyı açmak için uzaktan kumandanızdaki bir düğmeyi yeniden eşleyebilirsiniz, tıpkı uygun bir geçici çözüm olan ana sayfa düğmesine basarken yaptığınız gibi.

Google, AAndroid TV’de üçüncü taraf başlatıcıları varsayılan olarak ayarlama yeteneğimizi engellemiş olsa da, bu, Android geliştiricilerinin kullanıcıların istediklerini sağlamaktan vazgeçtikleri anlamına gelmez. Bu nedenle FLauncher, bu başlatıcı toplamasına hoş bir ektir. Ücretsizdir, bir sorunu çözer ve harika görünür. Başka ne isteyebilirsiniz ki?

FLauncher
Kullanıcı Puanı:

10. Lawnchair 2

Stok Android’e yakın, ancak daha özelleştirilebilir bir şey arıyorsanız, Lawnchair 2’ye göz atın. AOSP’den Launcher3’e dayanmaktadır. Play Store listesi 2019’dan beri güncellenmemiş olsa da, hareketle gezinme desteği eksik olsa da uygulama iyi çalışıyor. Geliştirici, şu anda alfa sürümünde olan Android 12, Lawnchair 12’den Launcher3’ü temel alan yeni bir başlatıcı üzerinde çalışıyor.

APK’yi yandan yüklemek için Lawnchair 12 alpha‘nın bir kopyasını almak isterseniz APK Mirror veya geliştiricinin Telegram kanalı gibi tipik erişim noktalarına gidin. Bu sürüm, Material You ve QuickSwitch desteği ile bir Android 12 görünümü ve hissi sunar. Eski sürümü, Lawnchair 2’yi yüklemek istiyorsanız, Play Store’dan bir kopyasını alın.

Lawnchair 2
Kullanıcı Puanı: 4.5

11. Before Launcher

Yolunuza çıkmayan basit bir başlatıcı arıyorsanız, Before Launcher mükemmel bir seçimdir. Her uygulama kısayolunun ekranda bir kelime olduğu minimal bir başlatıcıdır. Bir duvar kağıdını ve birkaç kısayolu değiştirmek, kişiselleştirme kadar derindir, işleri basit tutar, ancak birkaç değişiklik için bir fırsat bırakır, böylece işler eskimez.

Niagara Launcher sizin istediklerinizi tam olarak yapmadıysa, ancak yine de kullanımı kolay bir şey arıyorsanız veya sorunsuz uygulama başlatıcılarını tercih ediyorsanız, Before Launcher bir göz atmaya değer. Uygulamayı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Klasörler ve gizli uygulamalar gibi ekstra özellikler istiyorsanız, uygulama içi satın alma yoluyla 5,99 ABD doları karşılığında tam özellik setinin kilidini açın.

Before Launcher | Go Minimal
Kullanıcı Puanı: 4.4

12. AIO Launcher

Tipik bir uygulama başlatıcıdan farklı bir şey arıyorsanız, ilk durağınız AIO olmalıdır. Bu başlatıcı, gösterişli simgelerden ziyade, ne kadar RAM kullandığınız ve son aramalarınızın nereden geldiği gibi ilgili bilgilerinizi görüntüler. Ayrıca en çok kullandığınız uygulamaların bir listesi de bulunmaktadır.

Başlatıcı, son metin mesajlarınızın veya posta kutunuzdakilerin görüntülenmesi gibi başka seçenekler de sunar. AIO, tüm bunları herhangi bir kişisel bilgi toplamadan yapar. Başlatıcı 2017’den beri piyasada olabilir, ancak benzersiz ve özelleştirilebilir düzeni sayesinde dikkat çekiyor.

AIO Launcher
Kullanıcı Puanı: 4.4

13. POCO Launcher 2.0

Xiaomi’nin POCO Başlatıcısı hızlı ve hafif bir tarayıcıdır. Hafif hissettiriyor, ancak asıl şöhret iddiası, kolay kategori seçimi için türleri en üstte sunan sezgisel uygulama çekmecesi. Kapsamlı bir yüklü uygulama kitaplığınız varsa, bu başlatıcı, kabusları kaydırmak için mükemmel bir çözümdür.

Uygulama Xiaomi’den geldiği için sürekli güncelleniyor. Xiaomi’nin cihazlarında kullanılan başlatıcıyla aynı olduğundan, düzenli olarak düzeltmeler ve yeni özellikler bekleniyor. Bir Android üreticisinden gelen bir başlatıcı için, sağlam hafif bir çabadır ve ücretsizdir.

POCO Başlatıcı 2.0
Kullanıcı Puanı: 4.5

14. Action Launcher: Pixel Edition

Action Launcher 2013’ten beri piyasada. Bu listedeki en yeni başlatıcı olmasa da yıllar içinde kendini kanıtlamayı başardı. En başından beri, herhangi bir özelleştirilebilir üçüncü taraf başlatıcıya benziyor. Bununla birlikte, en çok kullandığınız uygulamalar için isteğe bağlı bir açılır pencere öğesi çekmecesinin yanı sıra ikincil bir çekmeceli uygulama çekmecesi sunar. Bu şekilde, hava durumu widget’ınız gibi öğeleri, sıcaklığı kontrol etmeniz gerekene kadar gizleyebilirsiniz.

Harika bir deneyim yaşamak için bunların hiçbirini kullanmak zorunda değilsiniz. Action Launcher, kendi başına, cihazınız için bir stok Pixel görünümü sağlar.

Action Launcher
Kullanıcı Puanı: 3.9

15. Total Launcher

Uygulama başlatıcılar söz konusu olduğunda çok yönlülük bir artıdır ve Total Launcher inanılmaz derecede uygun bir isimdir. Bu, tonlarca widget ve genel tema ile minimal veya derinlemesine gitmek istediğinizde, tonlarca özelleştirme seçeneği sunan çok yönlü bir uygulamadır. Ayrıca, tema konusunda iyi olmanıza gerek yok. Sadece ilahi olan bir LCARS temasına sahip geliştiriciden ücretsiz bir tema paketi alabilirsiniz.

Çoğu başlatıcı gibi, uygulama ücretsizdir. Klasör arama ve gizli uygulamalar gibi ekstra özelliklerin kilidini açmak isterseniz, yılda 1,99 ABD dolarına abone olun veya uygulama içi satın alma yoluyla uygulamayı 4,99 ABD dolarına satın alın; bu, aldığınız şey için iyi bir anlaşma.

Total Launcher
Kullanıcı Puanı: 4.2

16. ZENIT Launcher 2021

Bir uygulama başlatıcıda basitlik arıyorsanız, birkaç seçenek vardır. ZENIT Launcher, işleri kolaylaştırmak için elinden geleni yapıyor. Telefonunuzun kilidini açar açmaz, tüm uygulamalarınızı içeren bir ekrandasınız. Kargaşa yok, telaş yok. Varsayılan, bir akıllı telefonu tutarken başparmağınızın katlanma şekli olan dikey olmasına rağmen kaydırma yönünü bile ayarlayabilirsiniz.

Bu başlatıcının sadeliği, bu başlatıcıyı kendinize ait hale getirmek için bir dizi özelleştirme seçeneğiyle temayı engellemez. Uygulama ücretsiz olarak kurulabilir. Gördüğünüzü beğendiyseniz, tamamen kilidini 2,49 ABD doları karşılığında açın, ancak şu anda kilidini açacak hiçbir şey yok. (Gelecek için planlanan daha fazla özellik ile açılabilir). Bu, tüm uygulamayı ücretsiz olarak alacağınız anlamına gelir.

ZENIT Launcher 2021
Kullanıcı Puanı: 3.9

17. Ruthless Launcher

Ruthless Launcher, Shade Launcher’ı temel alır. Hafif bir uygulamadır ve her türlü özelleştirme seçeneğiyle doludur. Uyarlanabilir simge desteği mi arıyorsunuz? Özelleştirilebilir animasyonlar ve ayarlanabilir simge ve ızgara boyutları gibi tipik özellikler de burada. Minimal veya güçlü bir şeye ihtiyacınız olsun, güvence altındasınız.

Ruthless Launcher, reklam veya uygulama içi satın alma olmadan ücretsizdir. Her özellik ve ayar, uygulamayı kullanan herkese açıktır. Paranız azsa ve kabul edilebilir bir başlatıcı değişimi arıyorsanız, Ruthless Launcher başlamak için harika bir yerdir.

Ruthless Launcher
Kullanıcı Puanı: 4.5

18. Ratio: Productivity Homescreen

Entegrasyon, Ratio için en büyük satış noktasıdır, öncelikle platform ne olursa olsun önemli kısmı mesajların entegrasyonu. Başlatıcı, birçok popüler mesajlaşma uygulamasını destekler, böylece ana ekranınızdan arkadaşlarınızla tercih ettikleri uygulamalardan haberdar olabilirsiniz. Ayrıca uygulama sınıflandırması ve koyu tema desteği de dahil olmak üzere birçok tema seçeneği elde edersiniz.

Biraz para yatırmaya istekliyseniz, Ratio, birkaç başlatıcının eşleştiği inanılmaz derecede ilginç bir deneyim sunar.

Ratio: Productivity Homescreen
Kullanıcı Puanı: 3.8

19. Olauncher

Olauncher bir tür jokerdir. Nova ve Apex gibi tanıdık bir isim olmayabilir. Her şey temiz bir şekilde düzenlenmiştir ve en çok kullandığınız uygulamalar ekrandaki alanda yer alır. Bunu kaygan bir duvar kağıdıyla eşleştirin ve fazla çaba harcamadan harika görünümlü minimal bir başlatıcınız olur. Hatta her gün birkaç ücretsiz duvar kağıdı (açık ve koyu temalar) alırsınız, bu da kendi duvar kağıtlarını avlamak istemeyenler için harikadır.

Başlatıcı ücretsizdir ve uygulama içi satın alma veya reklam yoktur. Bu, tasarımı gereği dikkati dağıtmayan bir uygulamadır ve ana ekranınıza sabitlenmemiş bir şeyi açmanız gerektiğinde boşlukları dolduracak mükemmel bir arama işlevine sahiptir.

Olauncher. Minimal AF Launcher
Kullanıcı Puanı: 4.7

Başlatıcınızı harika simgelerle süsleyin

Ölümcül bir temaysanız ve yeni başlatıcınızın parlamasını istiyorsanız, birkaç paket seçmek için en iyi simge paketleri özetimize göz atın. Listeye yapılan en son eklemelerin keyfini çıkarın ve okuma zevkiniz için en iyi uygulamanın listelendiğinden emin olmak için tüm AP özetleri gibi bu listemiz de düzenli olarak güncellendiğinden tekrar kontrol edin.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0