Ana SayfaİpucuGoogle sonsuza kadar nasıl silinir?

Google sonsuza kadar nasıl silinir?

-

240W Şarjlı Realme GT Neo5 9 Şubat’ta Geliyor!

Realme, GT Neo5'in 240 W hızlı şarj özelliğine sahip ilk akıllı telefon olacağını doğruladı ve...

Sonunda Google hesabınızı silmeye karar verdiniz. Hizmetlerini günlük olarak kullandığımız için Google’dan ayrılmak imkansız gibi görünse de, şirket süreci basit ve takip etmesi kolay hale getirdi. Google hesabınızla bağlantılı her şeyi silebilir veya Gmail veya Google Drive gibi belirli Google hizmetlerini silebilir ve diğer hizmetleri ve Google hesabınızı olduğu gibi tutabilirsiniz.

Google’ı hayatınızdan sildiğinizde, sunduğu alternatiflerin yerini alacak alternatif uygulamalar bulmanız gerekir. Bu kılavuzda popüler Google uygulamalarının alternatiflerinden bahsediyoruz. Ancak devam etmeden önce, Google hesabınızı silmeden önce bilmeniz gereken bazı şeyler var.

Google hesabınızı silmeden önce dikkate alınması gerekenler

Google hesabınızın tamamını sildiğinizde, hesabınızla bağlantılı uygulamalara, aboneliklere, hizmetlere ve verilere erişiminizi kaybedersiniz. Google hesabınızın silinmesinden etkilenen şeylerden bazıları şunlardır:

 • Google Drive, Gmail, YouTube, Google Kişiler ve Google Fotoğraflar gibi Google hizmetlerinde kayıtlı verilere erişiminizi kaybedersiniz.
 • Google Haritalar seyahat geçmişiniz, Google Arama geçmişiniz ve YouTube izleme geçmişiniz dahil olmak üzere çevrimiçi geçmişinizi kaybedersiniz.
 • Google hesabınızı kullanarak üçüncü taraf web sitelerinde oluşturulan hesapları kurtaramazsınız.
 • Android akıllı telefon kullanıyorsanız Play Store’a erişiminizi kaybedersiniz.
 • Bir Google Hesabı olmadan Chromebook’unuzu verimli bir şekilde kullanamazsınız. Konuk hesabı kullanabilirsiniz, ancak oturumunuzu kapattığınızda tüm dosyaları, çerezleri, web sitesi verilerini ve göz atma etkinliğini siler.
 • Mevcut Google kullanıcı adınız sonsuza kadar kaybolur ve Google hesabınızı aynı kullanıcı adıyla yeniden oluşturamazsınız.

Bir Google hesabını sildiğinizde, o hesapla ilişkili tüm verileri kaybedersiniz. Dolayısıyla, Google’a veda etmeye hazırsanız çok şey kaybedebilirsiniz. Ancak verilerinizi kaybetmeniz gerekmez. Google, hesap verilerinizi indirmenize izin verir. Google hesabınızı kalıcı olarak silmeden önce verilerinizi indirmek için bu adımları izlemenizi öneririz.

Google hesabınızı silmeden önce verileri indirmek için Google Paket Servisi’ni (Takeout) kullanın

2011’de kullanıma sunulan Google Takeout, Google’ın sizinle ilgili sahip olduğu verilerin bir kopyasını indirmenize izin veren bir platformdur. Platform, tüm Google uygulamalarından ve hizmetlerinden verileri tek seferde dışa aktarmayı ve indirmeyi kolaylaştırır. Google Paket Servisi kullanmanın avantajı, verileri birden fazla Google uygulamasından ayrı olarak dışa aktarmak yerine, tüm verilerinizi tek bir yerde toplamak için Google Paket Servisi’ni kullanabilmenizdir. Kişilerinizi, fotoğraflarınızı, notlarınızı, Google Haritalar geçmişinizi, e-postalarınızı ve Google’ın sizinle ilgili sahip olduğu diğer her şeyi indirebilirsiniz.

 1. Takeout.google.com adresine giderek Google Paket Servisi ayarları sayfasını açın. Bu, kullandığınız tüm Google hizmetlerinin bir listesini açar.
 2. Her şey varsayılan olarak otomatik olarak seçilir, bu nedenle indirmek istemediğiniz bilgilerin seçimini kaldırın.
 3. Sonraki Adım düğmesine tıklayın.
 4. Verilerinizin teslim yöntemini seçin. E-posta yoluyla bir indirme bağlantısı alabilir veya Drive, OneDrive, Box veya Dropbox gibi bulut hizmetlerine kaydedebilirsiniz.
 5. Sıklığı, dosya türünü ve boyutunu seçin, ancak varsayılan ayarların iyi çalışması gerekir.
 6. Devam etmek için Dışa aktarma oluştur düğmesine tıklayın.

İndirme boyutuna bağlı olarak, Google’ın size indirme bağlantısını göndermesi biraz zaman alabilir. Bağlantıyı aldıktan sonra, verilerinizi indirmek için bir haftanız var.

Hesabınızı silmeden önce, silmekte olduğunuz Google hesabı kullanılarak oluşturulan üçüncü taraf web sitelerindeki tüm hesapları yeniden yapılandırın.

Google hesabınızı nasıl silebilirsiniz?

Her şey yedeklendiğinde, son adımı atma zamanı: Google hesabınızı tamamen silme. İşte size Google hesabınızı nasıl sileceğinizi gösteren adım adım bir kılavuz.

 1. Accounts.google.com adresine giderek Google hesap ayarları sayfasını ziyaret edin.
 2. Veri ve gizlilik seçeneğini seçin ve Diğer seçenekler menüsüne gidin.
 3. Google Hesabınızı Sil seçeneğini tıklayın.
 4. Google hesabınızın şifresini kullanarak kimlik doğrulaması yapın.
 5. Sayfanın sonundaki iki teşekkürü kabul edin.
 6. Google hesabınızı sonsuza kadar silmek için Hesabı Sil düğmesini tıklayın.

Bireysel Google hizmetlerini silin

Google, kullanıcıların hizmetleri tek tek silmelerine izin verir. Google hesabınızla ilişkili tüm verileri silmenin daha az ciddi bir alternatifidir. Örneğin, Gmail hesabınızı etkin tutabilir ancak YouTube, Google Haritalar ve daha fazlası gibi diğer tüm bağlantılı hizmetleri silebilirsiniz.

 1. Accounts.google.com adresine giderek Google hesap ayarları sayfasını açın.
 2. Veri ve gizlilik seçeneğini seçin ve Verilerinizi indirin veya silin seçeneğini bulmak için aşağı kaydırın.
 3. Bir Google hizmetini sil seçeneğini tıklayın ve şifrenizle kimliğinizi doğrulayın.
 4. Bir Google hizmetini silmek için yanındaki çöp kutusu simgesini tıklayın.

Google uygulamalarını alternatifleriyle değiştirin

Google’ı hayatınızdan tamamen sildiğinizde, günlük hayatınızda birçok Google uygulamasını kullandığınızı fark edeceksiniz. Google’ı hayatınızdan çıkarmak istiyorsanız bu uygulamalar için alternatifler kullanmak zorunda kalacaksınız. Google uygulamalarını hayatınızdan silmenize yardımcı olabilecek bazı harika seçeneklerimiz var.

Google Chrome’u Mozilla Firefox ile değiştirin

Google Chrome, dünyanın en çok kullanılan tarayıcısıdır ve kullanıyorsanız, onu bırakmanın zamanı geldi. Google Chrome’u değiştirmek istediğinizde, Microsoft Edge veya Vivaldi gibi tarayıcılarla değiştiremezsiniz çünkü bu tarayıcılar da Chromium motorunu kullanır.

Google Chrome’un en iyi alternatifi Mozilla Firefox‘tur. Süper hızlı olan Quantum tarayıcı motorunu kullanır. Ayrıca, Google Chrome uzantı kitaplığına rakip olan devasa bir eklenti kitaplığına da sahiptir. Mozilla Firefox, Android, Windows ve diğer platformlarda kullanabileceğiniz en iyi tarayıcılardan biridir. iOS kullanıcıları, iPhone, iPad ve Mac cihazlarında web’de gezinmek için varsayılan Safari uygulamasını kullanabilir.

Google Haritalar’dan açık kaynak alternatiflerine geçin

Google Haritalar, Android dünyasında karşılaştırılabilir bir alternatif olmadığı için değiştirilmesi en zor olan Google uygulamasıdır. Bir iPhone kullanıyorsanız, Apple Haritalar büyük bir hızla geliştirildi ve özellikle Apple ürünlerinin yaygın olarak kullanıldığı gelişmiş ülkelerde kullanılabilir. Android kullanıyorsanız, Google Haritalar için açık kaynak alternatiflerinden birini seçin.

Gmail’den Proton Mail’e geçiş yapın

Kullanımı ücretsiz olduğundan ve kendi etki alanımızı kurmamızı gerektirmediğinden, çoğumuz Gmail’i e-posta hesabı sağlayıcımız olarak kullanıyoruz. Gmail’i hayatınızdan silmek istiyorsanız Proton Mail iyi bir seçenek. Proton Mail ile ilgili en iyi şey, e-postalarınızın şifrelenmiş olmasıdır, dolayısıyla Google’ın Gmail’inden daha güvenlidir. Gmail adresinizi değiştirmek için göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz diğer seçenekler Zoho Mail ve Microsoft Outlook’tur.

Google Play Store alternatiflerini kullanın

Google Play Store’u hayatından silmek isteyen Android akıllı telefon kullanıcıları, cihazlarına uygulama yüklemek için alternatif bir yol aramak zorunda kalacak. Gizlilik ve güvenlik nedenleriyle açık kaynaklı uygulamaları kullanmayı tercih ediyorsanız, F-Droid mükemmel bir Google Play alternatifidir.

Açık kaynaklı uygulamaları Android cihazınıza yüklemek ve güncellemek için F-Droid’i kullanabilirsiniz. Popüler uygulamaları indirebileceğiniz bir yer istiyorsanız, Amazon App Store ve APK Mirror en iyi seçeneklerden bazılarıdır.

Google Arama’yı DuckDuckGo ile değiştirin

DuckDuckGo, en popüler ve yaygın olarak kullanılan gizlilik odaklı arama motorlarından biridir. Gizli bir arama deneyimi istiyorsanız, Google Arama yerine DuckDuckGo’yu kullanın. Bazı durumlarda, arama sonuçlarından memnun değilseniz, sorgunuzu özel verilerinizi paylaşmadan Google Arama’da çalıştırmak için yerleşik özelliğini kullanabilirsiniz. Bing.com da bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diğer Google uygulamaları alternatifleri

Yukarıdaki örneklere benzer şekilde, diğer Google uygulamalarına alternatifler bulabilirsiniz. Örneğin, Google Drive’ı One Drive ile değiştirebilir veya Synology NAS sistemini kullanarak kendi Google Drive alternatifinizi oluşturabilirsiniz. Google Mesajlar yerine WhatsApp’ı, Google Meet yerine Zoom’u vb. kullanabilirsiniz. Web’de basit bir arama, kullandığınız Google uygulaması için değerli bir alternatif bulmanıza yardımcı olabilir.

Google hesabını ve ilişkili verileri kalıcı olarak silin

Hesap silme işlemini kolaylaştırdığı için Google’a teşekkür ederiz. Artık Google’dan özgürsünüz. Ancak, dış dünyayla iletişiminizi sürdürmek için bazı şifreli mesajlaşma uygulamalarına bakmak isteyebilirsiniz.

-- Reklam --

Playstation Plus Şubat Ayı Ücretsiz Oyunları Belli Oldu!

Günümüzün en ünlü oyun devlerinden biri olan Playstation yeni yıla girerken rakiplerinden geri kalmamak için muhteşem bir kampanya başlatmayı...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz