Ana SayfaOtomobilHyundai Mobis Daha Az Dikkat Dağıtan Bir Dokunmatik Ekran Üretti

Hyundai Mobis Daha Az Dikkat Dağıtan Bir Dokunmatik Ekran Üretti

Yakınlık algılama teknolojisi, kullanımı kolaylaştırmak için sık kullanılan menüleri ve alt menüleri açacaktır.

-

240W Şarjlı Realme GT Neo5 9 Şubat’ta Geliyor!

Realme, GT Neo5'in 240 W hızlı şarj özelliğine sahip ilk akıllı telefon olacağını doğruladı ve...

Hyundai Mobis, hareket halindeyken dokunmatik ekranların kullanımını çok daha güvenli hale getirecek teknolojiye öncülük etti.

Koreli otomobil üreticisinin parça ve servis kolu, Yakınlık algılayan dokunmatik ekran olan Hızlı Menü Seçiminin, kişilerin sık kullanılan menülere sadece ellerini ekrana yaklaştırarak erişmelerini sağlayacağını söylüyor. Dahası, bu işlevler sadece bir hareketle seçilebilir. Kulağa biraz garip gelse de Hyundai Mobis, yeni sistemin sürücünün gözlerini yoldan ayırmadan aracın daha güvenli çalışmasına yardımcı olması gerektiğini söylüyor.

Bir yakınlık sensörü yeni bir şey değil; son model VW dokunmatik ekranları, bir el algıladığında ‘uyanabiliyor’. Ancak buradaki fark, Hyundai’nin sisteminin kullanıcının ihtiyaçlarını tahmin edebilmesidir.

Menü Ön Bilgi Teknolojisi olarak da bilinen Hızlı Menü Seçimi, rahatsız edici dokunmatik ekran karşılaşmalarını azaltmak için yakınlık sensörünü kullanır. Araçta bulunan bir kişi elini ekrana yaklaştırdığında, entegre sensör kullanıcının ihtiyaçlarını tahmin edebiliyor ve sık kullanılan açılır ekranları otomatik olarak açabiliyor.

Bu, araç içi konum algılama için ilk kez kızılötesi ışın sensörlerinin kullanılmasıdır.

Otomatik kalibrasyon teknolojisi (bir algılama algoritmasına dayalıdır), el hareketlerinin doğruluğunu ve hareket yönünü iyileştirir. Hızlı Menü Seçimi sistemi, nesnelerin konumunu ve mesafesini algılamak için çeşitli UX ve UI çözümleri kullanır.

Yararlı işlevlerin alt menülere gömüldüğü bazı araçlarda bu kullanışlı olabilir. Çalışmalar, karmaşık dokunmatik ekranların dikkat dağıtıcı olduğunu ve Hızlı Menü Seçiminin daha az dikkat dağıtıcı bir kullanıcı deneyimi sağlayacağını göstermiştir. Hyundai Mobis, teknolojinin piyasaya ne zaman çıkacağını söylemedi, bu yüzden yakın zamanda Ioniq 5‘te piyasaya çıkmasını beklemeyin.

Hareketle kontrol, otomotiv dünyasında yeni değil. BMW, teknolojiyi yedi yıl önce ünlü bir şekilde tanıttı ve zayıf tepkisi nedeniyle eleştirildi. Yıllar içinde geliştirildi ve otomobil üreticisi artık buna Doğal Etkileşim (Natural Interaction) adını veriyor.

Hyundai Mobis inanılmaz işler yapıyor ve yakın zamanda dünyanın en gelişmiş bilgi-eğlence sistemini yaratmak için yazılım firması Luxoft ile işbirliği yaptı. Bilgi-Eğlence Kokpit Kontrol Cihazı MIS (yukarıda görsele göz atabilirsiniz) altı adede kadar entegre ekrana sahip olabilir ve hatta yolcular için keyifli bir deneyim sunmayı amaçlayan sanal kişisel asistanlara sahiptir.

Belki de Hyundai’nin parça üreticisi ve tedarikçisi, gelecekteki araçlar için iki teknolojiyi birleştirerek daha sezgisel ve kullanıcı dostu bir sistem sağlayacaktır. Otomotiv dünyası şu anda geniş iç ekranlara bölünmüş durumda. Mercedes-Benz, dokunmatik ekranların burada kalacağına inanırken, birkaç otomotiv tasarımcısı artık yaygın olan kuruluma karşı çıktı. (daha sade ve geleneksel tasarım diline inanıyorlar)

DS tasarımcısı Thierry Metroz, bu yılın başlarında onlardan “biraz aptal” olarak bahsederken, eski Apple tasarımcısı Jony Ive, ürünlerin daha ilgi çekici fiziksel kontrollere dönebileceğini düşündüğünü söyledi.

-- Reklam --

Playstation Plus Şubat Ayı Ücretsiz Oyunları Belli Oldu!

Günümüzün en ünlü oyun devlerinden biri olan Playstation yeni yıla girerken rakiplerinden geri kalmamak için muhteşem bir kampanya başlatmayı...
Selin Polat
Selin Polathttps://www.cepkolik.com
Boğaziçi Üniversitesi'ni bitirdikten sonra kendimi teknolojiye verdim ve her türlü teknolojik ürünler ile ilgilendim. 1 Nisan itibari ile de Cepkolik.com ekibinde yer aldım. Ekibimizle birlikte teknoloji ile ilgili en güncel haberleri ve incelemeleri sizlere tüm detayları ile birlikte ulaştırmayı hedefliyoruz
KaynakCarbuzz

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz