iOS 10.2 Beta Sürümleri İle Gelen Yenilikler

Akıllı telefon pazarında genel olarak kullanılan iki ana mobil işletim sistemi bulunuyor. Bu mobil işletim sistemlerinden birisi Apple’ın iOS işletim sistemi bir diğer ise Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi. Genel olarak Android işletim sisteminin kullanım oranları Apple’ın mobil işletim sistemine göre marka tercihlerinden dolayı çok daha fazla olsa da Apple’ın akıllı telefon serileri iPhone cihazlarının gördüğü ilgi ile beraber iOS işletim sistemi de en az Android işletim sistemi kadar ilgi görmeyi başarıyor. Bu noktada Apple’ın yayınladığı güncellemelerinde etkisi oldukça fazla. Son olarak iOS 10.2 Beta sürümleri üzerine güncellemeler yayınlayan Apple’ın haliyle gündemde kalmayı başardığını da söylemek gerekiyor.

iPhone 7 serisi ile beraber duyurulan yeni mobil işletim sistemi iOS 10 serisinin ikinci büyük güncellemesi olan iOS 10.2 güncellemesi üzerinde hala beta sürümlerle beraber çalışmalarına devam eden Apple’ın sürekli olarak yeni işletim sistemi iOS 10.2 Beta sürümlerini yayınlamasıyla beraber yeni sürümde ne gibi özellikler yer alacağı da merak konusu olmaya başladı. Peki, bakalım Apple’ın mobil işletim sistemi olarak gösterilen iOS 10.2 Beta sürümleriyle beraber ne gibi yenilikler ortaya çıkmış.

iOS 10.2 Beta Sürümünde Şimdiye Kadar Ortaya Çıkan Özellikler

iOS 10.2 Beta İle Yeni Emojiler

Şu an için Apple’ın beta 6 sürümünü yayınladığı yeni güncelleştirmenin ilk getirdiği değişikliklerden birisi emoji destekleri. Emoji kullanımı konusunda ekstra çözümler sunmasa da yeni beta sürümlerinin birçok yeni emoji figürünü kullanıcılara sunduğunu belirtelim. Özellikle Unicode 9 güncellemesiyle beraber daha fazla emoji desteğinin de kararlı güncelleme sürümüyle beraber gelmesi bekleniyor.

iOS-10-2-Beta

 

Yeni Kutlama Efektleri

iOS 10.2 Beta sürümleriyle ortaya çıkan bir değişiklik ise kutlama menülerinde yeni figürlerin kullanıcılara sunulması. Kutlama mesajları olarak gösterilen bölüme eklenen yeni efektler ile beraber kutlama mesajları da artık çok daha efektif bir hale getirilmiş durumda.

Geri Bildirim Uygulamalarına Geri Dönüş

iOS 10.2 Beta sürümlerinde Apple’ın aldığı radikal kararlardan birisi de daha önce yeni işletim sistemiyle beraber kaldırılan geri bildirim uygulamalarını geri getirmek oldu. Daha önceki serilerde de yer alan özellikle beta 3 sürümüyle beraber geri getirildi.

iOS-10-2-Beta

TV Widget Özellikleri Görüldü

Apple’ın yeni sürüm için açıkladığı yeniliklerden birisi olarak gösterilen TV uygulaması iOS 10.2 Beta sürümleriyle beraber net bir şekilde ortaya çıkmaya başladı. Öyle ki artık TV uygulamalarının Widget serilerini bile görmeye başladık. TV uygulamasının da başladığını belirtelim.

Müzik Uygulamalarında Yenilenmeler

Beta sürümlerle beraber Apple’ın sunduğu müzik uygulama özellikleri de daha fazla detaylandırılıyor. iOS 10.2 Beta sürümleriyle geliştirilen özelliklerle beraber artık müzik uygulamalarında “yıldızlı derecelendirmeleri göster” seçenekleri yer alıyor. Bunun dışında karıştırma ve sıralama özellikleri de geliştiriliyor.

iOS-10-2-Beta

 

Yeni Duvar Kağıdı Güncellemesi

iOS 10.2 Beta sürümle beraber genel olarak görsel açıdan yenilemeler yapan Apple’ın kullanıcılara artık 3 farklı duvar kağıdı seçeneğini de ekstra olarak sunduğunu belirtelim.

ios-10-2-beta-özellikleri

SOS Uygulaması

iOS 10.2 Beta sürümlerle beraber ortaya çıkan en ilginç ve en çok konuşulan özelliklerden birisi de SOS sistemi. Tek tuş ile tehlike anında destek almak ve yakınlarınıza kolayca ulaşmanızı sağlayacak olan uygulama iOS 10.2 Beta sürümleriyle beraber hayata da geçti. Şu an için sadece Hindistan bölgesinde kullanıma sunulan özelliğin testlerinin istenen başarıyı yakalaması durumunda ise kararlı sürüm ile tüm ülkeler için yayına geçmesi de bekleniyor. Apple’ın da yaptığı açıklamaların bu yönde olduğunu da belirtelim.

iOS-10-2-Beta-özellikleri

Performans İyileştirmeleri Ve Pil

Apple’ın pil konusunda iOS 10.1.1 güncellemesinden sonra sorunlar yaşadığını duymuştuk. Bu yönde yapılan haberlerle beraber güncelleme hatası nedeniyle benzeri bir durumun yaşandığı ve pil sorununun ortaya çıktığı belirtilmişti. iOS 10.2 Beta sürümleriyle beraber Apple’ın bu sorunları da ortadan kaldırmaya başladığını belirtelim. Genel olarak performans artışı sağlayacağı düşünülen yeni işletim sisteminin ayrıca pil sorunlarını da tamamen çözmesi bekleniyor. Tabi bunun için kararlı sürümü de kesin olarak beklemek gerek.

Tüm bu yenilikleri ile beraber mobil işletim sistemi alanında en çok tercih edilen serilerden biri haline gelmeye çalışan Apple’ın bu alanda en büyük rakibi olarak gösterilen Android işletim sisteminin yeni sürüm özelliklerini görmek ve iki sistemi karşılaştırmak isterseniz de yazımızı inceleyebilirsiniz.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0