Ana SayfaIOS HaberleriiOS 13 Hakkında Her Şey - Öne Çıkan Özellikleri ve Yenilikleri

iOS 13 Hakkında Her Şey – Öne Çıkan Özellikleri ve Yenilikleri

iOS 13 nihayet tanıtıldı. Beraberinde birçok yeniliği getiren işletim sistemi hakkında merak edilenlerin detaylı bir açıklamasını hazırladık....

-

Android‘in Android Q‘su varsa, Apple‘ın da iOS 13 ‘ü var. Mobil işletim sistemleri beraberinde oldukça fazla yenilik getiriyor. Bu gün Apple iOS 13 ‘ü tanıttı nasıl mı? Apple bu hafta yıllık Apple Dünya Geliştiriciler Konferansına ev sahipliği yapıyor.

Beklendiği gibi, fuarın açılış konuşması sırasında mobil işletim sisteminin bir sonraki sürümü olan iOS 13’ü açıklayarak konferansı başlattı. Apple, genel gizliliğe yönelik önemli iyileştirmeler, elden geçirilmiş uygulamalar ve iPad’ler için kapsamlı yazılım değişiklikleri de dahil olmak üzere ÇOOOK şey gösterdi.

İşte fark edeceğiniz değişikliklerin ve iPhone’unuz için ne anlama geldiklerinin bir listesi.

iOS 13 Öne Çıkan Özellikleri ve Gelen Yenilikler

iOS 13 Tanıtıldı - Öne Çıkan Özellikleri ve Gelen Yenilikler

iOS 13 ‘te Her şey Önceki Sürüme Göre Daha Hızlı 

Apple’a göre, iOS 13 performansı birkaç temel yolla artıracak. Uygulamalar iki kat daha hızlı başlayacak. Küçük uygulamaların indirmek yarı yarıya daha hızlı gelecek. Hatta güncellemenin tamamlanma hızı %60‘ını daha hızlı.

Face ID kilidini açmak, %30 daha az zaman alacak. Farkı fark edip edemeyeceğinizi söylemek zor. Çünkü özellikle indirmelerde temel prensip sizin bağlı olduğunuz ağa göre değişiklik gösterecek. Ancak sonuçta oldukça güzel bir gelişme gibi görünüyor.

Ayrıca, açılış konuşmasında söz edilmese de, Apple artık wifi beklemek yerine hücresel verileri kullanarak daha büyük uygulamaları (150 MB’ın üzerinde) indirebileceğinizi de daha önce açıkladı. Bu, küçük bir gelişme olarak görünse de büyük veya sınırsız internet paketi olan kişilerin umursayacağı bir şeydir. Alternatif seçeneğe sahip olmak her zaman iyidir.

Güvenlik Girişleri Sıkı Denetimden Geçiyor

Güvenlik bölümünde Apple, iOS kullanıcılarına, harici hesapları ekleme ve sosyal medya hesalarına giriş yapmak için daha güvenli bir alternatif getiriyor. Apple ile Oturum Aç seçeneği neredeyse bütün sosyal medya uygulamalarına entegre edildi. Ayrıca kimliği doğrulanmış bir sosyal medya hesabına giriş yapmak için Face ID veya Touch ID kullanarak kimliğinizi doğrulama seçeneği geldi.

iOS 13 Tanıtıldı - Öne Çıkan Özellikleri ve Gelen Yenilikler

Daha da önemlisi, bu seçeneği e-posta adresi gerektiren bir hizmetle birlikte kullandığınızda, iOS 13 size depolanan e-posta adreslerinizi kullanma olanağını da verecek. Ayrıca sahte hesaplar da ekleyebilecek ve istediğiniz zaman istediğiniz hesabı silebileceksiniz.

Konum ve Konum Verilerinde Daha Geniş Seçenekler Sunuluyor

Söz konusu konum verisi depolama ve konum verilerini görme olduğunda, iOS kullanıcılarının konumları bu yıl ne zaman ve nasıl kullanılacağını kontrol etmek için daha fazla seçenek elde edeceğini görmek güzel.

Hangi uygulamaların konumunuzu kullanabileceğine siz karar vereceksiniz. Artık bir uygulamanın konum verilerinizi bir kez okumasına izin vererek, size her defasında soru sormak yerine bildirimlerini kendinize göre ayarlayabileceksiniz.

Şayet bir uygulama konum verilerinizi sorduğunda size bir bildirim göndermesini isteyebilirsiniz. Böylece uygulamalarınızın herhangi birinin arka planda interneti tükettiğini ve hangisinin konum verilerine erişebileceğini seçebileceksiniz.

Ayrıca Apple, uygulamaların Bluetooth veya wi-fi kullanarak konum verilerinizi almasını önleyerek lokasyon veri kontrollerini daha etkili hale getireceğini söyledi.

Mesaj Uygulamasında Herkese Resim Ekleniyor

Mesajlar’da kullanıcılar artık her kişinin adının yanında bir iletişim fotoğrafı görecek. Bu sayede daha çok sosyal medya kullanıyormuş gibi bir his verilecek. Bu resimleri isterseniz siz seçebilir, dilediğinize bot resimleri ekleyebilir veya onlardan bir resim yüklemelerini isteyebilirsiniz.

iOS 13 Tanıtıldı - Öne Çıkan Özellikleri ve Gelen Yenilikler

iOS 13, tanınmayan tüm aramaları otomatik olarak sesli postaya gönderen bir özellik de ekliyor. Bu yenilik, özellikle yararlı görünüyor. Çünkü istenmeyen aramalara önceden bir tedbir alabileceksiniz.

iOS 13 ile Memoji’nin Yükselişi

Apple, geçen yıl iOS 12’de, iPhone X’in ön kameraını kullanarak yapılan özelleştirilebilir emoji avatarları olan Memoji’yi tanıttı. iOS 13’te, Memoji’ye piercing ekleme ve makyaj yapma, diş ve diş teli gibi bedensel özellikleri değiştirme ve şapka ekleme gibi çeşitli geliştirmeler geldi.

iOS 13 Tanıtıldı - Öne Çıkan Özellikleri ve Gelen Yenilikler

Memoji’nizi oluşturduktan sonra, iOS klavyesindeki çıkartmalar özelliğini kullanarak bunları gönderebilirsiniz. Ayrıca sadece bir tane oluşturmak yerine, bunları bir çıkartma paketi biçiminde oluşturma seçeneğiniz de vardır.

Biraz da Karanlık Mod…

Beklendiği gibi, Apple, iOS 13 ile birlikte Karanlık Modu da tanıttı. Artık her şeyi siyah veya koyu griye çevirmeniz mümkün. Telefonunuzdaki menü ve uygulamalardaki renk alımının miktarını en aza indirebilirsiniz.

Karanlık moda geçmek, duvar kağıdınızı da değiştirir. iOS 13, efekti en üst düzeye çıkarmak için bir dizi Karanlık Modu için optimize edilmiş duvar kağıdı seçeneği ile birlikte gelir.

iOS 13 Tanıtıldı - Öne Çıkan Özellikleri ve Gelen Yenilikler

Karanlık Mod, istendiğinde açılıp kapatılması kolay olacaktır. Kontrol Merkezi‘ne bir düğme ekleniyor. Buradan ayarlayabileceğiniz gibi aynı zamanda belirli zamanlarda otomatik olarak açılmasını ayarlayabilirsiniz.

Üçüncü taraf geliştiriciler, Apple’ın API’sı üzerinden Karanlık Moda erişebilecek. Böylece geliştiriciler uygulamalarına bu özelliği ekleyebilecek.

Apple Klavye ile Artık Parmak Kaldırmadan Mesaj Yazılabilecek

Daha çok üçüncü taraf klavyelerde kullanılan, klavyeden kaydırma yaparak yazı yazma seçeneği, artık tüm uygulamalarda kullanabilecek.

Açılış konuşması sırasındaki sınırlı demodan, Apple’ın QuickPath yazması, hiçbir belirgin ayırt edici özelliğe sahip değildi. Ancak bu özelliğin yıllardır Android telefonlarda olması, Apple için büyük bir adım olacak.

iOS 13 ile iPhone’umu Bul Artık Kapalıyken de Çalışacak

Arkadaşlarımı Bul” ve “iPhone’umu Bul” uygulamaları iOS13’te tek bir çatı altında birleştirilecek. Yeni uygulama Find My, telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda size yardımcı olmak için birkaç yeni özellik ekliyor.

Find My, şimdi senkronize edilmiş cihazları uykudayken veya şifreli bir Bluetooth konum sinyali kullanarak çevrimdışı modda izleyebilecek. Apple’a göre, bu sinyal diğer Bluetooth sinyallerine göre çok daha hassas çalışacak ve ayrıca cihazlarınızın pil ömrünü etkilemeyecek.

Apple Haritalar Yeniden Oluşturuldu

Apple, Apple Maps’i yeniden oluşturmak için kullanılan haritalama verilerini elden geçirdiğini söyledi. Şirket, yeni sürümünün mevcut Haritalar uygulamasından çok daha fazla ayrıntı sunacağını iddia ediyor.

gerçek zamanlı toplu taşıma ve havaalanı bilgilerini içerecek.

Yenilenen Haritalar uygulamasında, “koleksiyonlara” veya sık kullanılanlar listesine konum ekleme seçeneği mevcut. Bununla birlikte 360 derecelik bir görünüm görmenize olanak sağlayan Google Streetview benzeri bir özellik de dahil olmak üzere birkaç yeni özellik bulunacak.

iOS 13 Tanıtıldı - Öne Çıkan Özellikleri ve Gelen Yenilikler

Haritadaki herhangi bir noktanın neye benzediğine dair doğrudan bir görünüm elde etmeniz mümkün olacak. Ayrıca yakındaki binalar ve işletmelerle ilgili adres bilgileri ve diğer konum verilerini de alabilirsiniz.

Fotoğraf Uygulaması Artık Daha Eğlenceli

Fotoğraf uygulaması tam gelişmiş bir tadilat alıyor. Yeni uygulama tarifler, ekran görüntüleri ve yinelenen fotoğraflar gibi yoğun fotoğrafları gizleyen makine öğrenimi kullanacak. Bu sayede arkadaşlarınızın ve ailenizin resimlerinde dolaşmak istiyorsanız, onları doğrudan bulabileceksiniz.

iOS 13 Tanıtıldı - Öne Çıkan Özellikleri ve Gelen Yenilikler

Ayrıca, fotoğrafları gün, ay veya yıla göre sıralamanıza olanak tanıyan “etkinlikler” tabanlı organizasyon sistemi de yenileniyor. Uygulamaya göre, fotoğraflarınız yöneticiliğinizi yapacak ve her fotoğraf grubunun benzersiz sunumlarını oluşturabileceksiniz. Ay veya yıla göre, tekrarlanan etkinlikleri tanır ve size ortak temaları olan fotoğrafları gösterir.

Videoları Fotoğraflar Gibi Düzenleyebilirsiniz

En kullanışlı yenilik muhtemelen videolar üzerine oldu. Fotoğraflar’daki fotoğraf düzenleme araçlarının tümü – fotoğrafları döndürmek ve filtre eklemek gibi şeyler ve diğer renk dengeleme seçenekleri – artık videoları düzenlemek için de kullanılabilir.

Gerçek bir video düzenleyicinin yerini almasa da, anında hızlı ayarlamalar yapabilme yeteneği, gündelik ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek özelliğe sahip olacak.

iOS 13 ile Mail, Notlar ve Hatırlatıcı Yeni Görünüm Kazandı

Apple’ın diğer çekirdek uygulamalarının çoğu da bu yıl büyük revizyonlar alacak. Mail, metin boyutunu değiştirmeyi, italikleştirmeyi ve altını çizmeyi kolaylaştıran yeni bir metin biçimlendirme çubuğu da dahil olmak üzere güncellenmiş özellikler alacak.

iOS 13 Tanıtıldı - Öne Çıkan Özellikleri ve Gelen Yenilikler

Uygulama, zengin yazı tiplerini de destekliyorsa, isterseniz özel bir yazı tipi ekleme olanağı sunar. Notlar, daha fotoğrafa uygun bir galeri görünümü sunacak. Hatırlatıcı, tarihler, saatler ve etiketler dahil olmak üzere detaylarınızı ayrıntıya ekleme yeteneğine odaklanarak tamamen yeni bir görünüme sahip.

iPadOS ile iPad’ler Dizüstü Bilgisayar Alternatifi Haline Gelecek

Belki de günün en büyük güncellemesi iPadOS oldu. Artık yeni gelen cihazlar kendilerine has bir işletim sistemine kavuşacak. Yeni işletim sistemi, iOS ve MacOS arasındaki farkı bölerek tableti bir dizüstü bilgisayar alternatifi olarak daha kullanışlı hale getiriyor.

iOS 13 Tanıtıldı - Öne Çıkan Özellikleri ve Gelen Yenilikler

En azından birinci yılda, ayrımın ne kadar büyük bir etkisi olacağı belli değil. Hepsi olmasa da, iOS 13’e gelen en büyük değişikliklerin çoğu iPadOS’a gelecek. Ayrıca, Apple’ın MacOS’a benzeyen güncellenmiş bir Dosyalar uygulaması gib iPad için vurguladığı bazı özelliklerin iOS 13’te kullanılacağı da görülüyor.

Peki Bütün Bunları Ne Zaman Göreceğiz?

iOS 13, bugün geliştirici betasına girdi. Bu, geliştirici lisansı için ödeme yapan insanların şimdi indirebileceği anlamına geliyor. Apple, herkese açık bir beta sürümünün Temmuz ayında piyasaya sunulacağını söyledi. Bu yüzden gözlerinizi Apple’ın genel beta sitesinde detaylı bilgiye sahip olavilirsiniz. Her şey sona erdiğinde sürümün tamamını bu sonbaharda cihazlarımızda görebileceğiz.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here