Ana SayfaOtomobilSoğuk iklim elektrikli araçların batarya sağlığı için daha iyi

Soğuk iklim elektrikli araçların batarya sağlığı için daha iyi

Recurrent'ın yeni bir araştırması, soğuk ve deniz iklim bölgelerinde sahip olunan ve işletilen Tesla'ların ortalama Menzil Puanının, sıcak iklim bölgelerinde sahip olunan ve işletilen Tesla'lardan daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bunlar ortalama sonuçlardır ve her bir aracın Menzil Puanı, araca nasıl bakım yapıldığına bağlıdır. Tekrarlayan Doğrulanmış Raporlar gibi araçlar sağlayan bayiler, EV tüketicilerine pilin ne kadar dayandığına ilişkin ihtiyaç duydukları bilgileri veriyor.

-

Eternal Fire Astralis’i de Eledi BIG İle Eşleşti

ESL Pro League Season 18 D grubunda birbirinden zorlu mücadelelere girişen Eternal Fire, gruptan çıkmayı...

Recurrent Auto‘nun hızlı şarjın batarya ömrü üzerindeki etkilerine ilişkin oldukça aydınlatıcı raporunun ardından, firma iklimin batarya sağlığı üzerindeki etkilerini inceleyen bir başka rapor daha yayınladı. Çalışmada ABD’deki 12.500 Tesla Model Y aracından elde edilen veriler kullanılıyor ve 2020’den itibaren her araç için bir menzil puanı belirlenerek ülke genelindeki farklı eyaletlerde bataryanın dayanma süresi takip ediliyor.

Daha soğuk eyaletlerde daha uzun pil ömrü arasında net bir korelasyon gözlenirken, kuzey Model Y’ler ortalama 95 uzun ömür puanı alırken, ülkenin en güney bölgeleri 92 puan alıyor.

Bataryaların ısıyı sevmediği zaten biliyoruz ve teste gerek duymadan herkesin soğuk bölgelerdeki batarya kapasitesinin daha uzun gideceğini söylemesi zor değil. Yine bilindik bir sonucu veri ile desteklemek tabii ki en güzel şey.

Tesla menzil puanı soğuk iklimde daha yüksek

Recurrent Auto’nun veri toplamak için Model Y’yi seçmesinin nedeni Tesla’nın sadece şarj sırasında değil her zaman aktif olan gelişmiş ön koşullandırma batarya sistemi. Soğuk ya da sıcak havalarda en uygun akü sıcaklıklarını koruyor. Ayrıca ABD’deki en popüler elektrikli araç markasıdır ve veri toplamayı çok daha kolay hale getirmektedir. Ek olarak dünyanın en çok satan otomobil unvanını da elinde bulundurmaktadır. Bildiğiniz üzere Model Y ülkemizde de satışa çıktı ve artık yollarımızda pek çok araca rast geliyoruz.

Çalışma, EPA yerine aracın maksimum akü menzili tahminini temel olarak kullanmaktadır, çünkü EPA genellikle ilk günden itibaren hatalıdır.

Model Y’ler i̇çi̇n sıcak ve soğuk i̇kli̇mlerde menzi̇l skorları

İlginç bir şekilde, sıcak eyaletlerde akü skorları iyi olan birçok araç var çünkü sahipleri Model Y’lerini garajda tutuyor. Bu nedenle Recurrent Auto, elektrikli aracınızı mümkün olduğunca gölgede tutmanızı veya sıcak yaz günlerinde aküyü yarı dolu bırakmanızı öneriyor. Bu uzun vadede işe yarayacaktır. Aracın aktif bir termal yönetim sistemi yoksa bu önlemler daha da büyük bir etkiye sahiptir.

Elbette soğuk hava da akü menzilini etkiler, ancak bu sadece geçici bir etkidir. Akü optimum çalışma sıcaklığına ulaştığında, tahmini menzil normale döner.

Windows 11 İle Geçiş Anahtarları Özelliği Sunuldu

Bugün Microsoft, Windows 11 için yeni bir güncelleme ile kullanıcıların karşısına geçti. Bu güncelleme, işletim sistemine pek çok özelliği...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.
KaynakArenaev

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz