Ana SayfaOyunUber ve Motional, Las Vegas'ta otonom taksi hizmetini başlattı

Uber ve Motional, Las Vegas’ta otonom taksi hizmetini başlattı

Uber, ABD'nin Las Vegas şehrinde halka açık bir robotaksi hizmeti başlatmak için Amerikalı start-up Motional ile ortaklık kurdu. Hizmet, ABD pazarı için güvenli, güvenilir ve uygun maliyetli olacak şekilde Koreli otomobil üreticisi ve Motional tarafından modifiye edilen Hyundai Ioniq 5 elektrikli SUV filosunu kullanıyor.

-

YouTube İçin En İyi Video Yapma Uygulamaları 2023

YouTube üzerinden para kazanmak isteyen herkes video içeriği üretebilmek için kolları sıvadı. Eğer siz de...

Motional, otonom araç çözümlerinde uzmanlaşmış bir Amerikan girişimidir ve şirket, çok özel bir taksi hizmeti için Ioniq 5 araç filosu hazırlamak üzere Hyundai ile yakın işbirliği içinde çalışmıştır.

Uber ve Motional, Ekim ayında bir araya geldi ve 10 yıllık bir ortaklık duyurdu ve Motionless’ın sağladığı teknoloji sayesinde Uber, otonom taksi hizmetlerini hızla büyütme konusunda büyük umutlar besliyor.

İki şirket, seçtikleri araç olarak Hyundai Ioniq 5‘i seçti, araç ek 30 sensör ve yüksek çözünürlüklü kamera dizisinin yanı sıra LiDAR sensörleri ile donatıldı. Bunun dışında, şehir ortamında 515 mil (828 km) menzili ve hızlı 220 kW şarjı ile oldukça standart bir Ioniq 5 – tam olarak herhangi bir taksi filosu operatörünün ihtiyacı olan şey.

Yeni otonom hizmet, Seviye 4 kendi kendine sürüş sunar ve arabalar, UberX ve Uber Comfort Electric filosunun bir parçasıdır. Müşteriler, otonom sürüşü kabul etme veya farklı bir sürüş talep etme seçeneğine sahip olacak. Araç alım noktasına vardığında, müşteri Uber Uygulaması aracılığıyla kapının kilidini açabilir.

Robotaxi’nin başının herhangi bir belaya girmesi ihtimaline karşı bir yedekleme seçeneği var. Uzaktaki bir operatör herhangi bir zamanda kontrolleri devralabilir ve aracı güvenli bir yere yönlendirebilir. Şimdilik hizmet, Las Vegas’ın seçilmiş bir bölgesinde sunuluyor ancak Uber, mümkün olan en kısa sürede hizmeti genişletmeyi planlıyor ve başarılı denemelerden sonra her iki şirket de robot ekseni Los Angeles’a yaymak istiyor.

Uber, otonom otomobil işine geri döndü. Şirketin kendi kendine sürüş bölümü Advanced Technologies Group’u 2020’de satmasının ardından bu gelişmeyi görmek ilginç. AT Group’u Uber’den satın alan Aurora Innovation, Fort Worth ve El Paso arasında faaliyet gösteren ağır hizmet otonom teslimat kamyonları için pilot programını genişletti.

-- Reklam --

Tesla Cybertruck Üretimi 2024’e Ertelendi!

Tesla'nın tuhaf görünümlü Cybertruck'ının, ilk olarak 2019 Kasım'ında duyurulduktan sonra bu yılın ortalarında seri üretime başlaması gerekiyordu. Bunun gibi...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.
KaynakArenaev

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz